Zpět

Zmizelá

Zmizelá
Americký bestseller, překvapivý psychothriller a nemilosrdně sžíravý kriminální román konečně vychází také jako audiokniha! Románu Zmizelá (v originále Gone Girl) se prodalo přes dva miliony výtisků a filmovou adaptaci natočil režisér David Fincher (Klub rváčů, Sedm, Muži, kteří nenávidí ženy) s Benem Affleckem a Rosamund Pike v hlavních rolích.
Je-li žena zavražděna, nejpravděpodobnějším viníkem bývá zpravidla manžel. Jenže, co když dotyčná dáma prostě zmizela? Opuštěný byt vykazuje známky násilí, při důkladnějším ohledání však zanechané stopy nedávají valný smysl. Amy Dunnová se náhle ztratila v den pátého výročí své svatby a od té doby se pohřešuje. Její muž Nick zmizení nahlásí a nastalou situaci popisuje ze svého pohledu. Jeho perspektiva se střídá s kapitolami z Amyina deníku, které líčí vztah dvojice ode dne jejich seznámení. A jak se ukazuje, sympaťák Nick sice tvrdí, že své choti nic neudělal, jenže jejich manželství zřejmě nebylo tak idylické, jak se na první pohled zdálo. První ránu šťastnému soužití zasadila finanční krize, která páreček publicistů připravila o práci. Přesun z dynamického New Yorku do ospalého městečka v Missoury pak zcela změnil jejich životní role. Ale dá se oběma vypravěčům zaměřeným na vlastní subjektivní prožívání věřit? Vždyť Nickova vlastní sestra o něm prý kdysi prohlásila: „Ty bys doslova lhal, podváděl, kradl a... klidně i vraždil, sakra, jen abys lidi přesvědčil, že seš hodnej kluk.“ A co Amy – vystudovaná psycholožka a autorka časopisových kvízů, živoucí předloha dětské hrdinky literární série pro mládež Úžasná Amy. Není její život hádankou podobnou těm, které dřív připravovala pro čtenářky ženských magazínů?

„Kniha pro audio verzi funguje jako výborná předloha – je napínavá, překvapivá a střídají se v ní dva různí vypravěči, kteří předkládají svou osobní verzi událostí. Nejtěžším úkolem tak bylo najít dva interprety, kteří dokážou svým hlasem nejen vystihnout charakter i záměry svých postav, ale dobře se vyrovnají také s jejich ambivalencí. Způsob, jakým má posluchač oba protagonisty vnímat, se totiž neustále proměňuje,“ uvedl Martin Pilař, majitel vydavatelství OneHotBook. Jan Zadražil, který pro OneHotBook načetl už dopisy floutkovského skladatele Roberta Frobishera v audioknize Atlas mraků, se výtečně zhostil role milého hezouna, který se pod tlakem okolností propadá do neschopnosti vhodně jednat, ale pod jehož přívětivým zevnějškem dřímá potlačený vztek. Jeho lehký tón tak postupně zaznívá nervózní netrpělivostí, rozhněvaným zoufalstvím i zlomenou odevzdaností. Jana Stryková, známá posluchačům už z Norského dřeva a Atlasu mraků, zase dokázala vykreslit obraz k dokonalosti celoživotně cepované dívky, která neztrácí smysl pro humor, ale její tendence k perfekcionismu může zacházet trochu daleko. Herečka svým energickým a charismatickým hlasem ukazuje, že její postava rozhodně není z těch, kteří se pasivně smiřují s nepřízní osudu. „Moje postava je velice dobře vychovaná newyorská dívka z intelektuální rodiny, která přesně ví, co chce – zkrátka žije ‘podle příručky‘. A to se mi líbí,“ směje se Jana Stryková, když popisuje Amy Dunnovou. Oba herci ovšem zvládli ještě daleko složitější polohy svých protagonistů, jejichž další peripetie však už není pro plnohodnotný požitek z poslechu radno prozrazovat.
 

Audiokniha v režii Jitky Škápíkové opět disponuje původními hudebními předěly, které pomáhají posluchači se orientovat v ději a naznačují náladu nadcházející zvukové stopy. Zatímco kapitoly vyprávěné z pohledu Nicka Dunna jsou ohraničeny kytarovým vybrnkáváním připomínající poklidnou atmosféru Missouri, kapitoly věnované Amy zas uvozuje hravé funky jako vzpomínka na životem pulzující New York.
text: OneHotBook
autor
název
Zmizelá
režie
interpret
délka
17:29
vydavatel
rok vydání
2014
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Tomáš Gsöllhofer, Karel Heřman
střih
Tomáš Gsöllhofer, Karel Heřman
mastering
Pavel Krch, Jiří Havrlík
výroba
produkce
katalogové číslo
AK024