recenze Počíná se sága o rodu Bornů a Nedobylů
Češi mají rádi příběhy a Vladimír Neff v oblíbené románové pentalogii pojmenované podle prvního dílu Sňatky z rozumu úspěšně beletristicky zpracoval historii svého národa i rodu. V roce 1968 se úvod celé ságy dostal na televizní obrazovky v režii Františka Filipa a stal se z něj jeden z nejoblíbenějších televizních seriálů vůbec.
recenze Konec milosrdným lžím
Kniha Stroje jako já od Iana McEwana z roku 2019 se odehrává v alternativní verzi 80. let minulého století, a to do takové míry, že se můžeme „bavit“ odklonem od historických reálií. Spojené království v těchto jiných 80. letech prohrálo bitvu o Falklandy a slavný britský matematik a kryptoanalytik Alan Turing je zde na živu a věnuje se výzkumu umělé inteligence. Přestože příběh popisuje „minulost“, může v mnohém naznačovat naši možná ne příliš vzdálenou budoucnost – autor totiž v knize představuje mnohem technicky vyspělejší společnost, než je ta naše. Lidé jezdí v elektrických nebo autonomních vozidlech, robotika zažívá velký boom a hrstka vyvolených si může pořídit jednoho z prvních umělých lidí. Tím vyvoleným je i hlavní hrdina příběhu Charlie.
recenze Jeden vypravěč, více hlasů
Oznamuje se vražda je šestou detektivkou Agathy Christie, kterou vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo v rámci ucelené série marplovek (původně vydávaných pod značkou Vyšehrad). Zpočátku vycházely ročně dva až tři příběhy, tento však následoval po téměř roční odmlce. A jelikož i tato série se postupem času vyvíjela, můžeme se ptát, jakým směrem se posunulo novinkové audioknižní zpracování oproti předchozím.
zpráva Třiatřicet novinek v osmi a půl minutách
Jak vypadá třiatřicet audioknižních novinek v pěti minutách? Pojďte se podívat.
recenze Od čistoty a naivity k šílenství a paranoii
Legendy. Toto prosté a všeříkající označení nese unikátní řada audioknih, kterou vydává nakladatelství Tympanum. Dosud v ní vyšlo už přes dvacet děl předních českých i světových spisovatelů – Steinbeckovo O myších a lidech, Orwellova Farma zvířat, Válka světů H. G. Wellse či Hrabalovy Slavnosti sněženek nebo Dykův Krysař. Jedním z posledních titulů je i zvuková podoba Obrazu Doriana Graye, jediného románu Oscara Wilda.
recenze Muž proti vesmíru
Z povahy žánru se zdá nevyhnutelné, aby vědeckofantastické příběhy stárnuly rychleji než kupříkladu milostné vyprávění ze současnosti. Opakované vydávání klasických děl sci-fi však svědčí o něčem jiném, a tak přichází čas načítání autorů, kteří debutovali na přelomu třicátých a čtyřicátých let dvacátého století, tedy v době Zlatého věku americké sci-fi. Péčí nakladatelství OneHotBook si nyní můžeme poslechnout první knihu z kultovní série Nadace, kterou Isaac Asimov publikoval roku 1951.
recenze Vražda v rytmu valčíku
Píše se počátek října roku 1929 a v Praze se slavnostně otevírají luxusní barrandovské terasy. Na akci se scházejí tisíce lidí, jednomu z nich však není souzeno, aby se ze slavnostního večera vrátil živý. Zámožný mladík Gabriel, přezdívaný podle svého knižního idolu Gatsby, je ve své rodině považován za černou ovci. Přijíždí z Ameriky, kde rozjel úspěšný, byť ne zcela poctivý byznys, aby doma urovnal jisté záležitosti. Během tance s Emily Vavřincovou, dcerou známého velkouzenáře, zasáhne Gabriela osudná střela a on se mrtvý kácí k zemi. Šokovaná Emily se po pár dnech rozhodne, že spolu s novým komorníkem uplatní znalosti nabyté četbou detektivek a společně vypátrají vraha dřív než policie.
recenze Neberte život tak vážně
Brát život s nadhledem, povznést se nad každodenní problémy a situace, které nemůžeme změnit, a hlavně si nebrat nic osobně by se chtěl umět pravděpodobně každý z nás. Ne vždy je to v praxi ale tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jan Menděl ve své knize, která nyní dostala díky nakladatelství Témbr i svou audioknižní podobu, pro tento stav mysli vymyslel trochu provokativní termín Uprdelismus.
recenze Když podruhé vstoupíš do stejné řeky…
O tom, že „dvojky“ mohou být někdy lepší než „jedničky“, se v poslední době snaží zákazníky přesvědčit jeden z velkých hráčů na tuzemském trhu s elektronikou. Nepřímo je toho však důkazem i nově vydaná, již druhá audiokniha skutečných kriminálních případů, jenž se odehrály na našem území. Tu opět dle povídek spisovatele a novináře I. M. Jedličky vydal Supraphon. Kdo se nebojí, může si tak směle skočit na skleničku a přiťuknout si s desítkou pachatelů v audioknize Přípitek s vrahem.
zpráva Nejprodávanější audioknihy 9/2021
První tři pozice zářiového žebříčku nejprodávanějších audioknih patří novinkám. Zlato získává román Muž bez tváře, který jeho autor Peter May napsal už před čtyřiceti lety a čtenářům (a posluchačům) se nyní dostává v přepracovaném vydání a v interpretaci Vasila Fridricha. Stříbro tentokrát patří Dominiku Dánovi, jehož Beštia vychází v nové interpretaci Martina Mňahončáka (před více než deseti lety tentýž příběh přečetl Jozef Vajda). A bronz za třetí místo v TOP 10 získává Imitátor Daniela Colea, který v interpretaci Jana Vondráčka vydává Témbr. Pořadí na dalších pozicích včetně informace o pohybu v žebříčku najdete v následující tabulce.
recenze Životní (nejen) jazzová cesta
Rudy Linka, jeden z našich nejvýznamnějších současných kytaristů a velmi aktivních popularizátorů jazzu a kvalitní hudby obecně, se nedávno ve své knize Na cestě domů… vždycky pustil do drobné, zato zásadní rekapitulace svého života. A společně s audioknižním nakladatelstvím Témbr se postaral i o její zvukovou podobu.
zpráva Nové říjnové audioknihy
Pojďme se společně podívat, jaké nové audioknihy si můžeme poslechnout na počátku října.
Zobrazeno: 1 - 12 z 3126
předcházející 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 následující