recenze Jiří Orten hlasy bratra a matky
Jiří Orten patří k našim nejvýraznějším básníkům první poloviny dvacátého století, byť za života stihl vydat jen čtyři knihy veršů, než ve věku dvaadvaceti let zemřel poté, co ho v Praze v roce 1941 srazila německá sanitka. Jeho hluboké, nesmírně obrazné, podmanivě depresivní a libozvučné verše dodnes lákají čtenáře, ale mají své neodolatelné kouzlo i pro recitátory. Archivní nahrávky Ortenovy poezie v podání Zdeňka Ornesta vydal pod názvem Čemu se báseň říká v digitální podobě v loňském roce Supraphon.
téma Po indiánské stezce za autorem Vinnetoua
Humanista a pacifista, popisující s notnou dávkou fantazie a idealismu dobrodružství odehrávající se na prériích Divokého západu či v Orientu, a to aniž by tyto končiny předtím sám navštívil. Takový byl Karel May, německý spisovatel, jehož napínavá vyprávění z exotických krajin hltali svého času nejprve čtenáři, později filmoví fandové a nakonec i posluchači mluveného slova.
recenze Legendární trubci znovu ožívají
Josef Pecinovský patří už desítky let mezi klasiky tuzemské science-fiction. Na kontě má na tři desítky knih literární fantastiky, v devadesátých letech také napsal řadu westernů. Pyšnit se může žánrovými literárními cenami i respektem fandomu napříč generacemi. Posluchačům audioknih byla však doposud k dispozici jen povídka Házím ti laso, kamaráde. Až letos vyšel poprvé v audio verzi i jeden z jeho románů. A to rovnou ikonická dystopie Plástev jedu. Tu vydal Walker&Volf v interpretaci Luboše Ondráčka a v režii Radka Volfa.
recenze Adieu, monsieur Enzo!
Sedmým příběhem Noční brána spisovatel Peter May zakončuje svou sérii francouzských detektivek s původem skotským forenzním biologem Enzem Macleodem. Tento někdejší lamač ženských srdcí nedávno překročil šedesátku a jeho kdysi výrazný rys, pramen stříbrných vlasů, zmizel mezi ostatními šedinami. Ačkoliv je už vlastně jednou nohou v důchodu, není na takový klid příliš stavěný a po letech intenzivní práce se cítí trochu zbytečný a nepotřebný. Když jej proto osloví venkovské policejní oddělení, aby pomohl s vyšetřováním vraždy, neváhá příliš dlouho. Aniž by to tušil, pouští se tím možná do největšího pátrání své kariéry.
recenze Nestárnoucí klasika tuzemské paranoie
Jedna noc ve společnosti nešťastného manželského páru: prominentních straníků v totalitním Československu snažících se přežít čistky v padesátých letech. Dvojici dožene do mezní situace nejen nefunkční manželství, ale hlavně přítomnost vozu tajné policie venku na ulici a odposlechu – ucha – přímo v domě. Hodinovou orwellovsky dystopickou audiohru, která je nesmírně silnou adaptací neméně působivé filmové povídky Jana Procházky, vydal v režii Lukáše Buriana Cosmopolis. V hlavních rolích účinkují Lucie Vondráčková a Milan Enčev.
recenze Mračna nad oddělením Q
Výbuch autodílny, utopená šéfka významné účetní firmy, zastřelený obchodník. Zdá se, že tyto dávno uzavřené případy spolu nijak nesouvisejí. Oddělení Q je ale přesvědčeno, že by ve skutečnosti mohlo jít o několik let trvající sérii vražd. Jak to ale dokázat, když se liší místa, typy obětí i modus operandi? Kromě hledání společného jmenovatele v tomto vyšetřování se ale tentokrát musí komisař Carl Mørck soustředit i sám na sebe. Dohnala jej totiž jeho vlastní minulost a jeden ne zcela objasněný případ. Ten se nyní vynořil z hlubin minulosti a hrozí, že může zničit nejen Carlovu kariéru.
zpráva Nejprodávanější audioknihy 7/2022
První dvě místa žebříčku v červenci nejprodávanějších novinek obsadily tituly, které známe již z minulého měsíce. Absolutní prvenství patří audioknize Chlorid sodný Jussiho Adler-Olsena, kterou právě v těchto dnech můžete vyhrát v naší soutěži. Na druhé místo, stejně jako v červnu, postavil Peter May svou Noční bránu. Obě nejprodávanější audioknihy jsou z produkce OneHotBook. Teprve na bronzové pozici stojí první červencová novinka – poslední díl bestsellerové trilogie Neala Shustermana Žatva smrti s názvem Zvon. Vydavatelství Témr do ní obsadilo Vasila Fridricha a Janu Strykovou. Pořadí na dalších místech žebříčku červencových topsellerů ukazuje následující tabulka.
recenze Nebe zvířátek pro děti i dospělé
Úspěšné knize Myši patří do nebe z pera spisovatelky Ivy Procházkové se v minulosti dostalo prestižních ocenění, později filmového zpracování a nyní – šestnáct let po prvním vydání – i audioknižní podoby. Tu má na svědomí Tympanum v režii Alexandry Bauerové a v interpretaci Ondřeje Brouska. Byť se kniha dočkává dalšího života poněkud dlouho po uvedení tištěné verze, čekání se rozhodně vyplatilo.
recenze Ve jménu ohnivého Fénixe
Titul Maková válka mladičké spisovatelky jménem Rebecca F. Kuang může ve společnosti pojídačů makových koláčů evokovat i jiné představy než autorka, Američanka s čínskými kořeny, zamýšlela. Možná by byl příhodnější název Opiová válka, protože hrsti máku přivolají spíše bohy obžerství než války a makové políčko českého čtenáře nevyděsí. První díl série nás však zavádí do fantasy světa, kde se úlomky zeměpisných a historických znalostí stmelí magií v novém příběhu. A do nevšedního vyprávění pro silné ženy nás nyní díky vydavatelství OneHotBook zavede hlas Terezy Dočkalové.
zpráva Nové audioknihy 29–30/2022
V dnešním přehledu Vám opět představíme ty nejčerstvější audioknižní novinky.
recenze Nevyvážení Mízožravci
Český spisovatel Petr Boček, původním povoláním pedagog, později odborný archivář a historik, je autorem mnoha povídek a několika knih s hororovými prvky. Svým románem Mízožravci z roku 2019 trochu navazuje na díla ve stylu To od Stephena Kinga, přesto však do příběhu vnáší svůj nezaměnitelný rukopis. Poměrně útlá knížečka je plná temných událostí, svérázných postav a děsivých záhad. Její audioverze vyšla nyní pod hlavičkou nakladatelství Čti mi!
recenze Čajový dýchánek se soudcem Ti
O legendárním soudci Ti slyšel nejspíš každý fanoušek detektivního žánru. Postavou čínského učence, kancléře a bojovníka proti korupci žijícího v sedmém století se inspiroval nejprve nizozemský orientalista Robert van Gulik, v novém tisíciletí po něm převzal štafetu francouzský spisovatel Frédéric Lenormand. Jeden z četných příběhů druhého jmenovaného autora vydalo letos v interpretaci Václava Knopa Tympanum.
Zobrazeno: 1 - 12 z 3404
předcházející 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 následující