recenze Vznik Československa pohledem jedenáctiletého kluka
Spisovatelka a dramaturgyně Vendula Borůvková se ve své tvorbě soustředí především na dětského recipienta. Její nejnovější kniha s dlouhým názvem 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo získala v roce 2019 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež. O tři roky později se toto dílo dočkalo pod hlavičkou vydavatelství Témbr také své audioknižní verze.
recenze Žádné prameny nemluví pravdu a některé prameny lžou
Překladatelka a spisovatelka Pavla Horáková se na tuzemské literární scéně uchytila již svými předešlými počiny, především románem Teorie podivnosti, za který v roce 2019 obdržela ocenění Magnesia Litera. Ve své nejnovější knize Srdce Evropy se vydává cestou vzpomínek své prababičky. Zápisky Kateřiny Jakubíčkové z prvních poloviny dvacátého století předkládá pohledem hrdinky Anežky, která uprostřed současné Vídně odhaluje zákoutí nejenom česko-rakouských dějin.
zpráva Přehlídka audioknižních novinek konce listopadu
Milí posluchači, připravili jsme pro vás další z přehledů audioknižních novinek.
recenze Encyklopedie ptáků pro malé ornitology
Spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora ve svých knížkách dokázal velmi umně propojit smyšlený příběh s fakty. Ve svém díle předává malým čtenářům zcela nenásilnou a zábavnou formou zajímavé informace ze života zvířat a zároveň děj obohacuje o ponaučení. Sekora ale není jen autorem příběhů o všeznalém mravenci Ferdovi, napsal také knížku Uprchlík na ptačím stromě, která malé i velké čtenáře zavádí do ptačí říše.
recenze Když mrtví promlouvají
Jamie Conklin by mohl vést běžný život newyorského školáka. Chodil by do školy, hltal čínská jídla, hrál si s autíčky. To by ale nesměl být obdařen jistou zvláštní schopností. Jamie totiž vidí mrtvé lidi. Svěří se s tím své mamince, ta mu ale zpočátku nevěří a pochybuje o jeho duševním zdraví. Jamie ale brzy využije svého nadání, aby jí pomohl ze svízelné situace. Co jiného jí pak zbyde, než se smířit s tím, že její syn není jako ostatní děti, ačkoliv ji toto pomyšlení trochu děsí? Samotného Jamieho ale jeho hovory s mrtvými zpočátku nijak zvlášť z míry nevyvádějí. Tedy až do chvíle, než má během policejní akce pomoci zachránit mnoho nevinných životů. Záhy na to totiž zjistí, že překročil jistou mez, za níž není bezpečné se vydat…
recenze Hotel Pastis zve zpět do prosluněné krajiny Provence
Britský spisovatel Peter Mayle proslul autobiografickými příběhy z prosluněného jihu Francie, v nichž s velkou dávkou laskavého humoru a nadhledu líčí svůj život v provensálské oblasti Luberon. Díky vydavatelství Radioservis se nyní k českým posluchačům dostává i jeho fiktivní román s detektivní zápletkou Hotel Pastis, jehož interpretace se skvěle zhostil Aleš Procházka.
recenze Saint-Exupéryho literární pásmo
Literární pásmo je specificky rozhlasový útvar, který stírá hranice mezi publicistikou a uměleckou tvorbou. Pomocí metody montáže spojuje různé drobnější útvary a žánry (rozhovory, citace z díla, hudbu, audiozáznamy a podobně) v jeden kompaktní celek. Obvykle pásma jako taková pojednávají o významných osobnostech, ale pokud zajdeme hlouběji do historie, najdeme v ní i pásma s historickou či vědeckou tématikou. Právě ona montážní metoda dodává obyčejnému portrétu či medailonu přidanou hodnotu. Neomezuje se na pouhý výčet faktických informací, ale kombinací vybraných citací a faktografie poskytuje posluchači barvitý obraz představovaného. V kontextu audiotvorby (zejména té rozhlasové) jsou literární pásma velice častým žánrem, jejichž cílem je představit osobnost či dílo z nové perspektivy.
recenze Oprášené bruselské drama
Když vyhořelého novináře Neila Bannermana vyšle jeho skotská redakce na měsíční pracovní cestu do Bruselu, očekává se od něj vcelku strohé informování o politickém dění v rámci jednání Evropského hospodářského společenství. Namísto toho se však Neil přimotá ke zločinu. Kolega žurnalista, u nějž se Bannerman po svém příjezdu do Belgie ubytuje, je totiž pár dní poté nalezen mrtvý spolu s britským ministrem, s nímž měl toho večera schůzku. Šlo o nájemnou dvojnásobnou vraždu, nebo jen o vzájemnou neshodu obou mužů?
recenze Klasika, která u nás příliš nezdomácněla
Není pochyb o tom, že kniha Lymana Franka Bauma Čaroděj ze země Oz z roku 1900 je jednou z největších amerických klasik. A zdaleka přitom nemusíme zůstat jen u literatury – stačí se porozhlédnout po filmových adaptacích a více či méně souvisejících příbězích. Zároveň je však nutno jedním dechem dodat, že u nás tato látka nikdy nezdomácněla.
zpráva Nesbø, Atwoodová i Weir – to jsou nové audioknihy
Právě uplynulý týden přinesl celkem šestnáct audioknižních novinek. Představme si je od A po Ž.
recenze Legenda o jezdci ve slovanském kabátě
Legenda o Ospalé díře je současníkům známá nejspíše díky filmu Tima Burtona. Pochmurný snímek je ovšem adaptací novely Washingtona Irvinga z roku 1820, vyprávějící příběh zapadlé vesničky, kterou tyranizuje přízračný bezhlavý jezdec. Petr Jaroněk se při psaní své knihy Ospalá slovanská díra nechal původní legendou lehce inspirovat a vůbec se tím netají. Jeden z rozdílů je, že jeho jezdec hlavu má a morduje jenom zasnoubená děvčata. Na tuto kostru ale Jaroněk navěšel o dost košatější příběh, než je ten Irvingův. Především slovo „slovanská“ v názvu díla není náhodné a zcela jasně naznačuje, že se tady bude pracovat s pohanskou tematikou.
recenze Dokážete rozeznat iluzi od reality?
OneHotBook vydává sérii případů s geniálním kriminalistou Lincolnem Rhymem, kterého na svět přivedl spisovatel Jeffery Deaver, už několik let. V auditivní podobě vyšel v roce 2015 nejprve Sběratel kostí, následovaný postupně Tanečníkem, Prázdným křeslem, Kamennou opicí a konečně letos v létě pátým románem v řadě s názvem Iluze.
Zobrazeno: 1 - 12 z 3171
předcházející 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 následující