Vladimír Dlouhý
Šedesáté sedmé narozeniny by dnes oslavil jeden z nejtalentovanějších herců své generace Vladimír Dlouhý, držitel dvou Českých lvů za své filmové role a oceňovaný představitel charakterních rolí na pražských jevištích. Na jeho výkon v hlavní roli vraha Raskolnikova v divadelní adaptaci románu Fjodora Michajloviče Dostojevského Zločin a trest v režii Viktora Polesného ve Studiu Rubín se i díky televiznímu záznamu dodnes vzpomíná jako na jednu z nejpozoruhodnějších divadelních kreací vůbec.
V menší míře se jeho talent uplatnil i v rozhlasových studiích. Zde třeba v roce 2008, pouhé dva roky před svou předčasnou smrtí na rakovinu žaludku, načetl s Martou Vančurovou dvě povídky Edgara Alana Poa Pád domu Usherů a Berenice.
V roce 2001 vznikla v režii Dimitrije Dudíka fascinující pětidílná dramatizace mimořádného románu Roberta Louise Stevensona Klub sebevrahů s Dlouhým v hlavní roli prince Florizela, jemuž sekundují Aleš Procházka jako přítel po boku plukovník Geraldin a Rudolf Pellar jako antagonista a předseda klubu sebevrahů. Úlohy vypravěče podivuhodného příběhu se ujal Petr Kostka a o nahrávce si můžete přečíst podrobný referát Jakuba Kamberského pod názvem Bizarní dobrodružství dvou výstředníků.
Týž režisér ho v roce 2006 obsadil do hlavní role zeměměřiče K. v rozhlasové dramatizaci Kafkova Zámku, kterou napsal Jan Vedral, který týž román adaptoval i pro Divadlo na Vinohradech. Nebývale kvalitní obsazení zahrnuje Jiřího Lábuse, Taťjanu Medveckou, Vilmu Cibulkovou, Pavla Landovského a mnoho dalších zvučných jmen.
V roce 1997 se Vladimír sešel v jednom studiu se svým bratrem Michalem Dlouhým při natáčení rozhlasové hry podle románu Jamese Fenimora Coopera Poslední Mohykán, v které si zahráli hlavní role – Michal titulního hrdinu, indiána Unkase, Vladimír majora Duncana Heywarda.
Zdeněk Mahdal
Pětašedesáté narozeniny dnes slaví herec a moderátor Zdeněk Mahdal, který je mimo jiné i rozhlasovým hercem a pilným audioknižním interpretem.
Z první jmenované disciplíny lze upozornit třeba na zajímavou historickou hru Jiřího Koláře z roku 2000 Proces aneb Zrádce národa o tzv. Švihově aféře. Šlo o obvinění poslance Karla Švihy ze spolupráce s tajnou policií, s kterým v roce 1914 přišly noviny Národní listy – poslanec se tehdy rozhodl bránit soudně, přičemž pravda vyšla najevo až dlouho po vzniku samostatného Československa. Mahdal zde ztvárnil vedlejší roli svědka, v režii Ivana Holečka se dále představují Jiří Štěpnička, Radoslav Brzobohatý, Michal Dlouhý a další.
Hned dvě zajímavé knihy z lékařského a zároveň zločinného prostředí hovoří Mahdalovým hlasem: jde o knihu novináře Radka Kedroně Operace Rath, v níž se odkrývá pozadí známé korupční aféry, a knihu téhož autora mapující korupční prostředí v českém zdravotnictví Sněžím! Deník bílé mafie.