Tomáš Töpfer
Čtyřiasedmdesáté narozeniny dnes slaví herec, divadelní režisér a senátor Tomáš Töpfer.
Jeho bohatá herecká kariéra stojí především na dobrých výkonech na divadelních jevištích. Začínal v ostravském Divadle Petra Bezruče a přes někdejší Divadlo E. F. Buriana (dnešní Archa) doputoval až do Divadla na Vinohradech, kde ztvárnil řadu výjimečných rolí. Připomeňme alespoň roli Jakobowského v komedii Franze Werfela Jakobowski a plukovník, v níž v režii Jiřího Menzela exceloval po boku Viktora Preisse. Tuto roli pak nastudoval ještě jednou, už jako ředitel nuselského Divadla na Fidlovačce, které spolu s Eliškou Balzerovou pomáhal obnovit z prakticky dezolátního stavu. V roce 2012 se vrátil na Vinohrady jako ředitel divadla.
Známý je samozřejmě také z filmu (například role sukničkářského lékaře Sahuláka v populární komedii Jak básníkům chutná život Dušana Kleina) a televize – zde třeba jako protagonista Četnických humoresek, jednoho z nejpopulárnějších seriálů vůbec.
Věnoval se však i rozhlasovému herectví a interpretaci knih. Ve slavné dramatizaci Doylovy Studie v šarlatové sekunduje dvojici Kaiser – Lábus v rolích Sherlocka Holmese a doktora Watsona jako nedůvtipný policejní inspektor Gregson, spolu s Aloisem Švehlíkem vytvořil ústřední dvojici rozhlasového seriálu Podfukářská série podle povídek O’Henryho. V roce 1991 načetl jako rozhlasovou četbu na pokračování existenciální prózu Karola Sidona Polské uši, abychom vybrali i z žánru uměleckého čtení.
Jaromír Meduna
O dva roky mladší je druhý dnešní oslavenec, vynikající divadelní herec a oblíbený audioknižní interpret Jaromír Meduna.
Jeho divadelní působení je spjato zejména s dvěma pražskými scénami – Městskými divadly, kde působil od roku 1986 do roku 2008, kdy získal angažmá v Divadle na Vinohradech. Pamětníci na něj dodnes vzpomínají v roli náčelníka Bromdena v geniální inscenaci dramatizace románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem, v níž na konci osmdesátých let v režii Ladislava Vymětala hráli Boris Rössner jako McMurphy a Věra Galatíková jako vrchní sestra Ratchedová, momentálně je k doporučení třeba důvtipné představení v Divadle Viola, v němž v režii Lídy Engelové spolu-představuje poezii Jacquese Préverta (nejbližší termín je 18. ledna).
Nesmazatelnou stopu samozřejmě zanechal v rozhlase a v nahrávacích studiích audioknižních vydavatelství, patří totiž k nejvyhledávanějším, nejlepším a zároveň nejoblíbenějším interpretům. Z více než osmi desítek titulů je nesnadné vybrat dva tři k doporučení, přesto se o to pokusíme: jako první zmíníme odvážný titul vydavatelství AudioStory, totiž převedení filosofického díla Friedricha Nietzscheho Tak pravil Zarathustra do zvukové podoby. V Medunově spoluinterpretaci je k dispozici i jedna z nejslavnějších dystopií světového písemnictví, román 451 stupňů Fahrenheita amerického prozaika Raye Bradburyho, kterou nakladatelství Plus vydalo jako částečně dramatizovanou četbu. A do třetice rozhodně postmoderní orgie popkulturního zmaru, které nabízí románová prvotina filmového režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, jíž v roce 2022 vydalo Tympanum.
Jaroslav Seifert
A nakonec dnes uplynulo 39 let ode dne, kdy v Praze ve věku 84 let zemřel jeden z nejvýznamnějších českých básníků, jeden z prvních hlasů, které se ozvaly proti totalitnímu komunistickému režimu, jeden z prvních signatářů Charty 77 a jediný český literát, který byl vyznamenán Nobelovou cenou za literaturu Jaroslav Seifert. Připomeňme si ho prostřednictvím Vlasty Chramostové, která načetla výňatky z jeho pamětí Všecky krásy světa.