Otakar Batlička
Problémový hoch, který v mládí utekl z domova a procestoval svět. To o něm alespoň vyprávějí dodnes opakované legendy, které se zřejmě nezakládají na pravdě. Prokazatelné naopak je, že se koncem třicátých let stal redaktorem časopisu Mladý hlasatel, kde měl společnou kancelář s Jaroslavem Foglarem.
Popularitu u mládeže mu vynesly především krátké dobrodružné povídky, odehrávající se na několika kontinentech. Sám tou dobou už ovšem cestoval zejména v éteru, a to díky zálibě v tehdy populárním oboru – radiotelegrafii. Ta se mu bohužel stala osudnou, na podzim roku 1941 byl totiž odhalen jako člen ilegální skupiny Obrana národa. Po výsleších a věznění už následovala jen cesta do Mauthausenu, kde byl pravděpodobně nacistickým lékařem zabit 13. února 1942.
Jeho příběhy neztratily nic ze svého kouzla, není proto divu, že mnozí dodnes vzpomínají na rozhlasový seriál Ze všech koutů světa, v němž dvě desítky autorových povídek načetl Stanislav Oubram. Připomenout si Batličku ale můžeme i díky letošním audioknižním novinkám vydavatelství Tympanum a Supraphon. První připravilo už druhý soubor povídek Na moři, na souši, ve vzduchu s hercem Davidem Matáskem. Supraphon pak vydal v podání pětice interpretů výběr Na vlnách odvahy a dobrodružství.
Ivan Mackerle
Cestovatelem skutečným byla ovšem další osobnost dnešního audiokalendáře. Ivan Mackerle se narodil 12. března v Plzni a v raném věku jej ovlivnila četba foglarovek. Vystudovaný strojní inženýr se ovšem stále ve svém volném čase stále více zajímal o nevysvětlitelné záhady a tajuplné jevy, až je sám začal řešit.
Jeho životním tématem byla především kryptozoologie. V roce 1977 vycestoval do Skotska, kde pátral po Lochnesské nestvůře. Zpopularizoval u nás ale i legendu jménem lgoj Chorchoj, tajuplného pouštního červa, o kterém se dozvěděl z příběhu ruského paleontologa a autora sci-fi literatury Ivana Jefremova. Do Mongolska se za tímto bájným tvorem také několikrát vypravil. O svých expedicích mimo jiné na Madagaskar, na Sibiř i do Brazílie psal knihy, podílel se ale i na několika epizodách rozhlasového cyklu Stopy, fakta, tajemství Stanislava Motla. Zemřel v Praze 3. ledna 2013 ve věku 70 let.
Terry Pratchett
Na den přesně před deseti lety opustil tento svět Terence David John „Terry“ Pratchett. Narodil se 28. dubna 1948 v anglickém Beaconsfieldu, kde je nyní na fasádě místní knihovny na jeho počest umístěna pamětní deska. Kromě psaní miloval počítače a přírodní vědy. Fanoušci naopak milovali jeho knihy, celosvětově počet prodaných Pratchetttových knih přesáhl fantastických 85 milionů výtisků. A fantastika byla i jeho dominantním žánrem. Jeho nejznámější série Úžasná Zeměplocha čítá 41 románů, pět povídek a další vedlejší publikace.
U nás přispěl k popularitě pratchettovek jistě přispěl i překlad Jana Kantůrka, který se rovněž ujal interpretace úvodní pětice zeměplošských audioknih, které vycházely na CD v letech 2008-2013. Od roku 2018 pak vychází v profesionálním zpracování u OneHotBook.
Příběhy Úžasné Zeměplochy se třídí dle protagonistů do jednotlivých sérií, Čarodějky tak například čte Zuzana Slavíková, ty o Smrťovi Jan Vondráček, zatímco příhody Toničky Bolavé načítá Tereza Dočkalová. Příběhy Městské hlídky si pak můžete poslechnout v podání Jana Zadražila. Prozatím posledním vydaným příspěvkem do této řady je Carpe jugulum. Kromě toho vyšla i humorná fantasy kooperace s Neilem Gaimanem Dobrá znamení, stejně jako životopis Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou z pera jeho asistenta Roba Wilkinse.