Otakar Brousek starší
Nedožité sto první narozeniny by letos oslavil herec Otakar Brousek starší, který se kromě televize prosadil zejména na divadle, v dabingu a v rozhlase. Bohužel ale 14. března roku 2014 v nedožitých devadesáti letech z tohoto světa odešel. Zanechal po sobě nepřeberné množství nahrávek, díky nimž se můžeme z jeho precizně modulovaného hlasu s vždy perfektní výslovností těšit i dnes.
Milovníci detektivek jistě vzpomenou na jeho ztvárnění Sherlocka Holmese v desetidílném seriálu Pes baskervillský ze 60. let, či naopak doktora Watsona z novější řady příběhů Arthura Conana Doyla se Sherlockem Holmesem v podání Viktora Preisse. Zahrál si ale i v Čapkově dramatu R.U.R., historické sáze Quo vadis, jako vypravěče jej můžeme slyšet i v Dumasově Královně Margot.
Audioknižní vydavatelé jej často využívali i pro jedno- a vícehlasé četby. Jeho sametový hlas se krásně hodil k historickým příběhům a legendám jako například Židovská Praha – Praha v pověstech, mýtech a legendách, nevyhýbal se ale ani humoristickým knihám (Jistě, pane ministře, Tři muži na toulkách). Vyprávění o jeho životě zachytila autobiografická nahrávka Všechno si pamatuju…
Rudolf Křesťan
Své dvaaosmdesáté narozeniny slaví 14. března 2025 i nekorunovaný „král českých fejetonů“ Rudolf Křesťan. Absolvent novinářské fakulty Univerzity Karlovy v Praze byl dlouhá léta redaktorem časopisu Mladý svět, následně pracoval v časopise Týdeník Televize a podílel se na přípravě pořadu Nedělní ráno. Spolupracoval také s Literárními novinami a Českým rozhlasem.
Jeho knih, které mu z valné většiny ilustrovala jeho manželka Magdalena, se prodalo na čtvrt milionu výtisků. Audioknižní svět obohatil nahrávkami K tabuli půjde…, kterou v roce 2013 vydal s hlasem Petra Nárožného Supraphon, a ve stejném roce uvedenými Fejetony Rudolfa Křesťana z dílny Popron Music v autorské interpretaci. Některé z nich se následně rozhodl vydavatel zařadit do různých tematicky zaměřených kompilací.
Albert Einstein
E = mc². Stačí napsat tuto rovnici a není snad už třeba ani dodávat, s kým dalším se pojí datum 14. března. V tento den roku 1879 se v německém Ulmu narodil teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců všech dob Albert Einstein. Jeho obecná teorie relativity jej proslavila po celém světě, Nobelovu cenou za fyziku v roce 1921 ale získal za „vysvětlení fotoelektrického jevu a za zásluhy o teoretickou fyziku“. Jeho životopis Einstein – Jeho život a vesmír z pera amerického novináře Waltera Isaacsona načetl v roce 2019 Vladislav Beneš.