Klaus Mann
21. května v roce 1949 dobrovolně odešel z tohoto světa německý spisovatel Klaus Mann, autor několika desítek románů, dramat a povídek.
V roce 2006 vznikla v Českém rozhlasu dvanáctidílná četba na pokračování z románu Bod obratu: Zpráva o jednom životě. Za mikrofon se posadil v režii Hany Kofránkové Pavel Soukup. Ten se také ujal hlavní role ve více než čtyřhodinové rozhlasové dramatizaci Mannova nejslavnějšího románu Mefisto, která zde vznikla v roce 1993 podle scénáře Jiřího Hubičky v režii Vladimíra Tomeše.
Tento román o herci v nacistické éře, který postupně opouští jakékoli morální zásady a řídí se pouze vlastním prospěchem, vyšel i jako jednohlasá nezkrácená četba v podání výtečného Jana Vlasáka. O této nahrávce z produkce Tympana jsme podrobně referovali v recenzi Faustovská variace z nacistické éry.
Jaroslav Marvan
21. května 1974 zemřel ve věku dvaasedmdesáti let český herec Jaroslav Marvan, který se dokázal udržet jako populární umělecká osobnost na prknech divadel a filmových plátnech od roku 1925 až do své smrti.
Uplatnil se i jako rozhlasový herec i protagonista četeb umělecké i zábavné prózy. V roce 1967 například převyprávěl tři pohádkové příběhy s ikonickým hlavním hrdinou Tři příběhy barona Prášila.
Větší, i když nikoli hlavní roli rytmistra Kylliana ztvárnil v rozhlasové adaptaci klasického románu Ignáta Herrmanna U snědeného krámu v roce 1958. V roli kupce Martina Žemly se představil Josef Bek, inscenaci podle scénáře Evžena Turnovského natočil režisér Oldřich Hoblík.
Jednoho ze Sedmi svědků si zahrál v roce 1967 v rozhlasové hře slovenského dramatika Petera Karvaše. Moralita postavená na půdorysu policejního výslechu sedmi očitých svědků vraždy a událostí okolo ní poskytla skvělé herecké příležitosti mj. Rudolfu Hrušínskému, Karlu Högerovi či Janu Třískovi.