Miroslav Hanuš
Dvaašedesátiny dnes oslaví herec Miroslav Hanuš, který je spjat zejména s pražským Divadlem v Dlouhé a který se do povědomí televizních diváků zapsal jako kriminalista Korejs v seriálu Případy prvního oddělení.
Tento seriál se inspiroval skutečným prvním oddělením pražské kriminálky. Zde dlouhá léta působil kriminalista Josef Mareš, zřejmě nejznámější český vyšetřovatel nejzávažnějších zločinů, především vražd. Ten své vzpomínky shrnul za pomoci novináře a spisovatele Martina Moravcedo knihy Josef Mareš: Moje případy z 1. oddělení, kterou v roce 2023 pro Témbr načetli Josef Pejchal a práv Hanuš.
Hanušův hlas je spojen se zvukovými verzemi dvou knih amerického pastora a spisovatele Roberta Fulghuma, konkrétně Drž mě pevně, miluj mě zlehka, která se odehrává v tančírně tanga, kde se setkávají lidé různých osudů a povah, načetl s Helenou Dvořákovou, k titulu Opravdová láska pak přizvali ještě Marka Němce. Obě audioknihy vyšly u Tympana v roce 2018 a 2019.
Jeho účinkování v rozhlase není rozsáhlé, za zmínku stojí třeba menší role v rozhlasové adaptaci literární předlohy stejnojmenného oscarového filmu, novely Ladislava Grosmana Obchod na korze. Tu natočil podle scénáře Kláry Novotné režisér Petr Mančal v roce 2018 s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli.
Dalimil Klapka
22. května 1933 se v Praze narodil herec a dabér Dalimil Klapka, jeden z hlasů poručíka Columba ze stejnojmenného kriminálního seriálu a dědy Simpsona a ředitele Skinnera z české verze populárních Simpsonových.
V roce 1956 si zahrál studenta Františka Havelku v rozhlasové dramatizaci povídky Jana Drdy ze sbírky Němá barikáda Vyšší princip, podle které později vznikl legendární film režiséra Jiřího Krejčíka s Františkem Smolíkem v hlavní roli. Příběh studentů, které nevinný žert přivede během heydrichiády před popravčí četu, nastudoval podle scénáře Jana Poura režisér Miroslav Disman s Přemyslem Pražským v hlavní roli odvážného třídního profesora.
Drobnou roli ztvárnil i v rozhlasové úpravě méně známé divadelní hry Vladislava Vančury Alchymista odehrávající se v rudolfinské Praze. V hlavní roli se v režii Josefa Melče představil Jiří Adamíra.
V roce 1991 si zahrál i v klasické Voltairově hře Candide aneb Optimismus o naivním mladíkovi, který v přesvědčení, že žije v nejlepším možném světě, ho musí celý projít, aby došel poznání. V režii Jiřího Horčičky ztvárnil hlavní roli Viktor Preiss.
Arthur Conan Doyle
22. května 1859 se ve skotském Edinburghu narodil spisovatel Arthur Conan Doyle, kterého známe především jako duchovního otce nejslavnějšího literárního detektiva všech dob Sherlocka Holmese.
Jde o jednoho ze zvukově nejvydávanějších a nejadaptovanějších autorů, s jeho jménem v kolonce „autor“ najdeme momentálně 141 titulů a ani se neodvažujeme tipovat, kolik dalších kdy vzniklo a nedostalo se do digitální distribuce. V podstatě stručný, ale přesto podrobný přehled audioknižních holmesian nabízí loňský článek Stopy vedou do Baker Street 221B.
My dnes doporučíme jednoho z dlouhé řady zvukových Psů Baskervillských v podání Vasila Friedricha a s houslovými improvizacemi virzuosa Pavla Šporcla, který vyšel v roce 2021 u Témbru.
Ze všech dramatizací, kterých rovněž vzniklo požehnané množství, pro dnešní výročí vybíráme Slavné případy Sherlocka Holmese 6 obsahujících dvě rozhlasové hry pode povídek Makléřův úředník a Dům u Měděných buků. Obě vznikly v roce 1997 podle scénářů Jaroslavy Strejčkové v režii Josefa Červinky, Holmese ztvárnil dnes už zmiňovaný Viktor Preiss, jeho nedůvtipného souputníka doktora Watsona si zahrál Otakar Brousek starší.