E. A. Longen
24. dubna 1936 v Benešově zemřel Emil Artur Longen, významná postava divadla a obecně kultury své doby, herec, dramatik, režisér, spisovatel, ale také filmař a akademický malíř, který byl pro svou neukázněnou povahu vyloučen ze studií na Akademii výtvarných umění.
Okouzlen prostředím kabaretu prošel slavnou Červenou sedmou a dalšími pražskými scénami, jako první na Revoluční scéně inscenoval Osudy dobrého vojáka Švejka s jeho pozdějším prvním filmovým představitelem Karlem Nollem, aby nakonec zakotvil v Divadle Vlasty Buriana jako dramaturg a herec, který měl na Burianovu úspěšnou dráhu krále komiků rozhodující vliv.
O této posledně jmenované etapě svého života napsal knihu Král komiků – Vlasta Burian, kterou v roce 2021 načetl jako zvukový titul moderátor Jan Vala.
Spolu s Jaroslavem Haškem a Egonem Erwinem Kischem napsal mystifikační parodii o průběhu plavby vltavského parníčku Lanna 8 s posádkou plnící nesmyslný úkol Z Karlína do Bratislavy parníkem Lanna 8 za 365 dní. Tu v roce 1989 natočil jako rozhlasovou hru ředitel Studia Ypsilon Jan Schmid s Josefem Kemrem, Jiřím Lábusem, Oldřichem Kaiserem a dalšími.
Výtečnou jednohubku i pro ty nejnáročnější posluchače pak představuje dvojice fraškovitých komedií mravů Zlodějové, kterou v roce 1985 natočila Hana Kofránková s Josefem Dvořákem, Miroslavem Moravcem, Janem Faltýnkem a dalšími.
Daniel Defoe
24. dubna 1731 se uzavřel život geniálního spisovatele Daniela Defoe, předchůdce realismu, prvního autora literatury faktu a významného představitele osvícenství.
Jeho jméno si spojujeme především s notoricky známým románem Robinson Crusoe, který však převážně známe z převyprávění J. V. Plevou nebo Františkem Novotným. V roce 2022 vydal zvukovou verzi původního románu Témbr v moderním překladu Martina Pokorného. Příběh nezdolného a vynalézavého trosečníka načetl Martin Stránský.
Podobný osud lodního ztroskotání, který však dále rozvíjí do podoby korzárského příběhu, přichystal i svému titulnímu hrdinovi románu Dobrodružný život kapitána Singletona, který loni v produkci Tympana načetl herec Petr Kubes.
Jednou z nejzajímavějších položek Defoeova literárního odkazu je napůl faktografický, napůl fiktivní román Deník morového roku, který popisuje morovou epidemii, která v roce 1665 zahubila okolo sta tisíc obyvatel Londýna. Před čtyřmi lety ho ve studiích Českého rozhlasu načetl Igor Bareš.