Gabriela Míčová
Kulaté narozeniny dnes oslaví prostějovská rodačka, herečka Gabriela Míčová, držitelka Thálie a ceny Divadelních novin za jevištní výkon v představení Divadla Komedie Odpad, město, smrt z roku 2012. Za stejnou roli ve filmovém přepisu této divadelní hry německého filmového režiséra Rainera Wernera Fassbindera, který týž rok natočil režisér Jan Hřebejk, získala i Českého lva jako nejlepší herečka v hlavní roli.
Uplatnila se jako rozhlasová herečka – slyšet jsme ji mohli třeba v radioadaptaci divadelní hry Tennessee Williamse Tramvaj do stanice touha z roku 2021 nebo v několika Minutových hrách (Sakra – vedle, Miluj bližního svého! nebo Sahara …aneb Slunce v duši). V roce 2019 ji přizvala hudebnice Vladivojna La Chia ke komponovanému pořadu 8 hlav šílenství věnovanému tvorbě ruské básnířky Anny Barkovové, zvukový záznam odvysílala stanice Vltava v rámci pořadu ArtCafé v listopadu téhož roku.
V roce 2017 vyšla u vydavatelství OneHotBook audiokniha Petra Jarchovského Zahradnictví, třídílná tragikomická sága vykreslující osudy tří sester a jejich blízkých v průběhu let 1939–1959. Míčová načetla první část nazvanou Rodinný přítel, interpretace dalších dvou se ujali Martin Finger a Ivan Lupták. Jarchovského román se stal předlohou pro stejnojmenný snímek Jana Hřebejka z téhož roku.
Vladimír Kratina
Třiasedmdesáté narozeniny slaví herec a písničkář Vladimír Kratina, který se do dějin českého mluveného slova zapsal především jako rozhlasový herec.
Účinkoval v řadě rozhlasových her (Sólo pro krále z roku 1981, Zpráva o třetím semestru z roku 1984 nebo v historickém dvoudílném dramatu o Drayfusově aféře Jiřího Daňka Omilostněn proti své vůli z roku 1990).
V roce 2017 vyšla u Popron Music nahrávka Nejkrásnější římské báje a pověsti podle textu Jaromíra Slušného, v níž interpretují převyprávěné příběhy antické římské mytologie vedle Vladimíra Kratiny ještě Pavel Soukup a Martin Stránský.
Karel May
Tento den v roce 1842 přišel v dolnosaském Hohensteinu-Ernstthalu na svět romantický spisovatel Karl May, autor příběhů z Divokého Západu a z Orientu s hlavními postavami Old Shatterhandem a Karou ben Nemsím, svými literárními alter egy.
Audioknižní produkci z textů Karla Maye, autora, kterého není třeba blíže představovat, mapuje přehledový článek Tomáše Macháčka Po indiánské stezce za autorem Vinnetoua. Nejnovější vydavatelský počin, sérii nezkrácených audioknih z produkce vydavatelství Tympanum, jsme zase popsali v článku Pět „májovek“ od Tympana. Zde pouze navnadíme ukázkou z ikonického románu Vinnetou – Rudý gentleman, který vyšel v překrásné interpretaci herce Pavla Soukupa.
Anthony Burgess
25. února 1917 se v severoanglickém Manchesteru narodil romanopisec, básník, filmový scenárista, hudební skladatel, klavírista, libretista, učitel, jazykovědec a kritik Anthony Burgess.
Autor více než čtyřiceti románů a celé řady dalších titulů z oblasti literatury faktu, odborné publikace a dětské literatury se proslavil především svou satirickou dystopií Mechanický pomeranč, kterou famózním způsobem zfilmoval režisér Stanley Kubrick. Jazykově nesnadnou třídílnou prózu, jejíž každá část začíná větou „Co teda jako bude, he?“ do češtiny přeložil Ladislav Šenkyřík a v roce 2022 ji pro Tympanum načetl výborný David Novotný.