Ondřej Brousek
Čtyřiačtyřícátiny slaví herec, muzikant a hudební skladatel Ondřej Brousek, pokračovatel slavného hereckého rodu a také zdatný a vyhledávaný interpret audioknih.
Z nahrávek, které zní jeho hlasem, vybíráme zvukovou podobu výtečného románu Návrat krále Šumavy o Josefu Hasilovi, legendárním a zdánlivě nepolapitelném převaděči a noční může estébáků, pohraničníků a dalších architektů komunistického bezpráví 50. let. Text jihočeského učitele a výtečného spisovatele Davida Jana Žáka Brousek načetl pro OneHotBook v roce 2021.
Zdeněk Svěrák
V občanském průkazu má jako datum narození 28. březen 1936 zapsán významný český scenárista, spisovatel a herec Zdeněk Svěrák. Původně se živil kantořinou, po čtyřech letech však zběhl do Československého rozhlasu, kde spolu s Jiřím Šebánkem spoluvytvářel zábavný pořad Nealkoholická vinárna U Pavouka, v němž se poprvé světu představila postava geniálního Járy Cimrmana. Setkal se zde také s hudebníkem Jaroslavem Uhlířem, s nímž natočil několik alb s písněmi pro děti, které zúročili i ve společné televizní relaci Hodina zpěvu.
Od roku 1967 baví diváky také v Divadle Járy Cimrmana, kde spolu s Ladislavem Smoljakem vytvořil nerozlučnou autorskou i hereckou dvojici. Společně uvedli celkem patnáct divadelních her, které nejprve začínají pseudovědeckým seminářem, na němž herci jakožto cimrmanologové prezentují své objevy ze života a díla Járy Cimrmana, a poté předvedou amatérské ztvárnění jeho dramatického díla. Pokud jste skalními fanoušky, pak vás určitě nesmí minou komplet cimrmanovských her Divadlo Járy Cimrmana – Všech 15 her a texty, na které se nedostalo, pokud chcete nejprve ochutnat jen jednotlivě, zkuste třeba Dobytí severního pólu, Vyšetřování ztráty třídní knihy či Záskok.
Jako scenárista je sám nebo spolu se Smoljakem podepsán pod legendárními filmy 70. a 80. let Jáchyme, hoď ho do stroje!, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Vrchní, prchni nebo Vesničko má středisková. Po sametové revoluci napsal scénáře k úspěšným filmům Tmavomodrý svět, Vratné lahve a především Oscarem oceněném snímku Kolja, které režíroval jeho syn Jan. Děti se dodnes rády vracejí k pohádkám Tři veteráni, Lotrando a Zubejda, nebo Tři bratři, která dostala i svou audioknižní podobu. Čistě zvukově pak vyšel bohatě obsazený hudební pohádkový příběhKolo se zlatými ráfky.
Svěrák se často stal i interpretem vlastních textů. Bylo tomu tak i v případě rozhlasové komediePosel hydrometeorologického ústavu rozvíjející Svěrákovu vášeň pro podvodníčky a mystifikátory, několika souborů humorných Povídek či vlastním dětstvím inspirovaného vyprávěníPo strništi bos.
Více o Zdeňku Svěrákovi najdete v našem přehledovém článku.