Pavel Rímský
Sedmdesáté šesté narozeniny dnes slavní přední český herec Pavel Rímský, plodný a mimořádně oblíbený interpret audioknih napříč žánry.
Podrobně jsme jeho audioknižní tvorbu zmapovali v loňském článku Nikoliv dabér, ale herec. Pavel Rímský slaví 75. Za loňský rok ale přibyly hned tři výtečné tituly.
Pro OneHotBook načetl desátý případ detektiva Joony Linny nazvaný Náměsíčník. V této mrazivé detektivce autorské dvojice píšící pod pseudonymem Lars Kepler se Linna a jeho přítel, psychiatr Erik Maria Bark, snaží za pomoci hypnózy zjistit, co viděl jediný očitý svědek krvavého masakru, který trpí vzácnou formou somnambulismu.
Kanopa loni v jeho interpretaci vydala oddechovou fantasy pro dospělé irského spisovatele Eoina Colfera nazvanou Arcižár a díky Supraphonu si můžeme poslechnout i beletrizované vzpomínky politického vězně Jaroslava Javorského Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě.
Daniel Handler (Lemony Snicket)
Pětapadesátiny dnes oslavuje americký spisovatel, scenárista a hráč na akordeon Daniel Handler, který je v literárním světě znám pod pseudonymem Lemony Snicket jako autor populární série knih pro děti Řada nešťastných příhod.
Její první tři díly byly v roce 2004 zfilmovány s Jimem Carreyem v hlavní roli, přičemž spisovatele, který v knihách i ve filmu vystupuje jako komentátor děje, si zde zahrál Jude Law. V letech 2017–2019 pak knižní předlohy posloužily jako materiál pro televizní seriál Netflixu, kde autora hraje Patrick Warburton.
Prozatím první dva díly knižní série Zlý začátek a Temné terárium přineslo loni na audioknižní trh vydavatelství Tympanum v hezké interpretaci Libora Hrušky.
Rudolf Pellar
28. února 1923 se ve slovenském Púchově narodil český herec, šansonový zpěvák, textař a také polovina mimořádné překladatelské dvojice (s manželkou Lubou Pellarovou) Rudolf Pellar.
Majitel příjemného hlubokého hlasu s nezaměnitelnou dikcí se zapsal do dějin českého mluveného slova kvantitou a kvalitou v takové míře, že bez jeho přispění by bylo výrazně chudší. Vedle rozhlasového herectví dal své herecké mistrovství k dispozici zrakově postiženým posluchačům jako jeden z nejlepších interpretů Knihovny a tiskárny pro nevidomé a byl rovněž jeden z prvních herců, jehož hlasem mluvily knihy z produkce průkopnického vydavatelství Audiostory, například Sakiho povídky na kazetě Léčba neklidem. Z jeho práce pro „Macanku“ vydalo v roce 2020 Tympanum v rámci spolupráce s touto institucí na zajímavé edici Načteno úctyhodných deset dílů Dekameronu Giovanniho Boccaccia, nahrávka vznikla původně v roce 1987.
Rovněž rozhlasová činnost Rudolfa Pellara byla velmi rozsáhlá. Jeho hlas zazníval v nahrávkách prózy i poezie a také v mnoha rozhlasových hrách (připomeňme za všechny třeba vynikající dramatický seriál Vrahova hygiena podle románu Amélie Nothombové z roku 2004, který doslova volá po vydání do audioknižní distribuce a v němž účinkoval jako vypravěč).
Pellar byl rovněž skvělý překladatel z angličtiny, drtivou většinu textů přeložil v tandemu se svou ženou Lubou – jejich překlad jazykově nesnadného románu Williama Faulknera Hluk a vřava je typická ukázka důležitosti tohoto řemesla pro českou literaturu.
A nakonec si připomeňme, jak vynikající byl Pellar zpěvák a písňový textař – jedna bohužel z mála ukázek, které jsou k dispozici na platformě YouTube, zachytila píseň Kdybych tak byl Rotschild z muzikálu Šumař na střeše a přes velmi špatnou kvalitu obrazu se jedná o příjemný zážitek.
Marcel Pagnol
28. února 1895 se na jihu Francie ve městě Aubagne narodil spisovatel, dramatik a filmový scenárista a režisér Marcel Pagnol.
Během svého působení v pozici středoškolského učitele v Marseille začal psát divadelní hry, později se stal nejen oblíbeným dramatikem, ale i vyhledávaným filmovým scenáristou. Podle jeho scénáře k filmu Pekařova žena z roku 1938 vznikla v Českém rozhlase v roce 2010 stejnojmenná rozhlasová hra, kterou napsala a režírovala Hana Kofránková s Václavem Vydrou, Terezou Bebarovou, Jiřím Lábusem, Svatoplukem Skopalem a řadou dalších herců. V roce 1984 natočil režisér Miroslav Buriánek osmidílnou dramatizovanou četbu na pokračování z románu Živá voda z roku 1963 s Růženou Merunkovou a dalšími. Světový věhlas Pagnolovi přinesla čtyřdílná autobiografická řada románů Jak voní tymián, ve které vzpomíná na své dětství během prázdnin v Provence, látka byla několikrát zfilmována. Všechny čtyři části tetralogie – Tatínkovu slávu, Maminčin zámek, Čas tajemství a nedokončený Čas lásek – načetl pro značku Voxi v roce 2019 herec Vladislav Beneš. Výtečná nahrávka přináší více než třiadvacet hodin citlivých a nostalgických vzpomínek.