Eduard Fiker
3. března 1961 v Praze zemřel spisovatel, scenárista a překladatel Eduard Fiker, jedna z nejdůležitějších a formativních postav české detektivní prózy.
Jeho první detektivka Její hra pochází z roku 1932 a najdeme v ní vše, co zdobí jeho veškerou tvorbu: vynikající stylistiku, logickou a promyšlenou zápletku i smysl pro napětí a dramatickou situaci. Tuto i dvě následující knihy však odmítli všichni nakladatelé a Fiker se vydal na cestu spisovatele příběhů poplatných tehdejším literárním hvězdám upadajícího žánru Edgaru Wallacovi a Maurici Leblancovi. Sem spadají tituly jako Corn všechno ví, jehož rozhlasová dramatizace z roku 1969 vznikla v českobudějovickém studiu, nebo Paní z šedivého domu, který v roce 2018 pro Tebenas skvěle načetl herec Václav Knop.
Vážnější tóny pak přinesl například jeho kriminální román Nikdo není vinen, který v roce 1997 dramatizoval Josef Hlavnička. Jeho scénář pak v témže roce natočila Lída Engelová s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Po válce a v novém režimu neměla detektivka jakožto buržoazní přežitek zrovna na růžích ustláno, Fiker tehdy pracoval jako scenárista státního filmu. Přesto ještě ve třech knihách vytvořil ikonickou postavu majora Kalaše, kterou ve filmových verzích jeho knih ztvárnili Jiří Sovák a Rudolf Hrušínský. Snímek Na kolejích čeká vrah z roku 1970 vznikl podle druhého románu trilogie Série C-L. Ten v roce 2015 načetl Martin Zahálka pro audioknihu opět z produkce Tebenasu.
Jednou z jeho domén byla také promyšlená detektivní parodie, jak o tom svědčí známý román Paklíč, za protektorátu zfilmovaný s Oldřichem Novým v hlavní roli a v roce 2017 načtený již zmíněným Václavem Knopem.
Karel Kryl
3. března 1994 velmi předčasně ve věku pouhých 49 let odešel z tohoto světa básník, písničkář a také výtvarník a rozhlasový moderátor Karel Kryl, jeden z nejznámějších hlasů, které promlouvaly k posluchačům zakázané rozhlasové stanice Svobodná Evropa v dobách Husákovy normalizace.
Karel Kryl vydal řadu autorských desek, jeho básně a písňové texty se dočkaly mnoha knižních vydání. Své dvě písně Marat ve vaně a Bratříčku, zavírej vrátka zazpíval jako host zábavného Návštěvního dne č. 4 populární dvojice Jiří Grossmann a Miroslav Šimek– na nahrávce, která se dochovala jen náhodou, tvoří jeho písně kontrast k uvolněnému, sžíravému humoru semaforských protagonistů, kteří reagovali na okupaci Československa i na počínající represe konzervativních komunistů, které sovětské tanky dosadily k moci.
Jeho verše z let 1962–1991 pak vyšly v roce 2010 na CD Supraphonu Zas padá listí… v jeho nezaměnitelné autorské interpretaci.