Pavel Batěk
Padesátku dnes slaví herec Pavel Batěk, jehož výkony také zdobí na tři desítky audioknih.
Už během studií na pražské DAMU se plzeňský rodák stal členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech a zde také vytvořil řadu rolí, například hlavní roli stěhováka Vény v komorním psychologickém dramatu Josefa Topola Kočka na kolejích nebo role Kryštofa ve frašce Toma Stopparda Na flámu a titulní role v dramatu Vojcek Georga Büchnera. V roce 2015 se stal členem činohry Národního divadla, kde ho lze dosud vidět například v Eurípidových Bakchantkách, poslední tři roky je na volné noze.
Je častým obyvatelem studií Českého rozhlasu, pro který načetl třeba povídku – zimní horor Leoše Kyši (známějšího pod pseudonymem František Kotleta) Překvapení, objevil se v několika rozhlasových hrách a třeba také v několika dílech populárního seriálu Historie českého zločinu. Účinkuje i v dokumentárním dramatickém seriálu Českého rozhlasu Vzletem sokolím, který se vrací k osudovým osmičkám českých dějin (1918, 1938, 1948 a 1968) na půdorysu českého sokolského hnutí.
Mezi konzumenty audioknih má množství obdivovatelů zejména za svůj výkon ve zvukovém zpracování románu Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta, jeho hlasem promlouvá silné protiválečné poselství Ericha Marii Remarqua v románu Cesta zpátky. Batěk se však neztratí ani v publicistice (Jiný T. G. M. historika Pavla Kosatíka) nebo beletrii pro děti a mládež (dobrodružný román Báry Dočkalové Bitva o diamant).
John Ronald Reuel Tolkien
Neuvěřitelných 132 let dnes uplynulo od narození jednoho z nejpopulárnějších spisovatelů vůbec, tvůrce Hobita a Pána prstenů J. R. R. Tolkiena.
Středozem, jeden z nejslavnějších, ale také nejpropracovanějších fikčních světů všech dob, měla knižní premiéru v roce 1937 ve slavném románu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, jehož popularita je i po téměř devadesáti letech značná. V roce 2014 tuto plánovitě dětským čtenářům určenou fantasy vydalo Tympanum jako nezkrácenou četbu v nepřesvědčivé interpretaci herce Vladimíra Kudly, o poznání lépe si vedl slovenský herec a polepšený drogový delikvent Dušan Cinkota v nahrávce Slovartu a vydavatelství 582 z roku 2023.
Opravdovou čtenářskou mánii vyvolala před přesně sedmdesáti lety vydaná trilogie Pán prstenů, jejíž neutuchající popularitu navíc počátkem milénia ještě více přiživila filmová trilogie režírovaná Peterem Jacksonem. Kompletní trilogii načetl na téměř šedesátihodinové nahrávce famózní Aleš Procházka a Tympanum ji vydalo v roce 2019.
Další dva audioknižně vydané příběhy ze Středozemě představují Pád Gondolinu, který také vyšel u Tympana v interpretaci Aleše Procházky a který se zabývá pradávnou historií Středozemě, zatímco Húrinovy děti vznikly ještě před Hobitem a představují plnohodnotný samostatný příběh, který rozehrává mnohem temnější a melancholičtější tóny, než na jaké jsou Tolkienovi čtenáři zvyklí. Tento román z rukopisů rekonstruoval autorům syn Christopher a v roce 2022 ho načetl herec Tomáš Juřička.
Hodně se napsalo o tom, že Tolkien svou tvorbu zpočátku zamýšlel jako domácí vyprávění pro své děti, ale i jako takové mělo jeho psaní vysokou literární úroveň, jak o tom svědčí dopisy, které po třiadvacet let posílal rok co rok svým dětem jménem „Otce Vánoc“. Jejich zvuková podoba poskytla další hezkou příležitost herci Otakaru Brouskovi mladšímu, který ji v roce 2024 bezezbytku využil.