Roman Cílek
Osmdesáté osmé narozeniny dnes oslaví spisovatel, publicista a autor rozhlasových her Roman Cílek, pětinásobný držitel ceny Egona Erwina Kische pro autory literatury faktu.
V rozhlase je zapsán jako autor her a dramatických a publicistických pásem z doby druhé světové války (například dokumentární pásmo o hrdinkách protinacistického odboje Marii Kudeříkové a Marii Sedláčkové Umíraly mladé z roku 1971) a kriminálních dramat, která byla často založena na skutečných událostech – takové jsou hry Takovej divnej život z roku 1981 nebo Lupič gentleman a Paragraf 132 z roku 1982.
Beletrizované zpracování případů z kriminalistických archivů přinášejí tři audioknihy Tebenasu z cyklu Doteky – Doteky hříchu z roku 2021, Doteky bezmoci z roku 2022 a konečně Doteky osudu z roku 2024. Všechny přinášejí vždy devět povídek v intepretaci Igora Bareše, Miroslava Táborského, Simony Postlerové a dalších. A všechny mají jako závěrečnou stopu autorskou píseň z dílny muzikanta Ravena, která byla inspirována předchozím obsahem.
V roce 2023 vyšly dvě Cílkovy audioknihy i u vydavatelství Tympanum, obě načetl herec a moderátor Vladimír Kroc. Oprátka za osm mrtvých přináší podrobný příběh a osobnostní portrét masové vražedkyně Olgy Hepnarové, kniha mj. inspirovala i tvůrce filmu Já, Olga Hepnarová. Mimo žánr kriminální prózy a true-crime publicistiky zůstává mozaika příběhů z druhé světové války nazvaná Deset podob zla.
Blanka Bohdanová
Pětadevadesáté narozeniny by dnes oslavila herečka Blanka Bohdanová, dlouholetá členka činohry Národního divadla a držitelka ceny Thálie a dvou cen Františka Filipovského za své mimořádné výkony v českém dabingu.
Představitelka téměř stovky divadelních rolí a zhruba stejného počtu rolí filmových a televizních se zapsala do dějin českého mluveného slova jako výrazná rozhlasová herečka a také jako recitátorka a interpretka prózy. V roce 1991 například spolu s Borisem Rösnerem recitovala verše ze sbírky významného českého exilového básníka Ivana Diviše Thanatea, v roce 2017 načetla povídku současné české prozaičky Markéty Pilátové Co říkala Bedřiška.
Výraznou roli jí přinesla rozhlasová adaptace divadelní hry Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy, kterou v roce 2018 natočila Natálie Deáková a v níž dále hráli třeba Stanislav Zindulka, František Němec nebo Viktor Preiss. V roce 2009 vznikla v režii Lídy Engelové nahrávka monodramatu Žena vlčí mák francouzské dramatičky Noëlle Chateletové, kterou pak obě tvůrkyně přenesly i na divadelní prkna v rámci cyklu Rozhlasová hra na jevišti v pražském divadle Viola.
Hlavní ženskou roli vytvořila v důvtipné komedii Jiřího Rotha Odepsaní, jejím hereckým partnerem v této komedii o terénním sociologickém výzkumu v domácnosti postaršího manželského páru byl v režii Dmitrije DudíkaJosef Somr. Slyšet ji můžeme v téměř čtyřiceti dalších nahrávkách.
Mirek Kovářík
Dnes uplyne pět let od chvíle, kdy nás opustil Mirek Kovářík, krom dalšího i recitátor, který přibližoval poezii především moderních autorů mladému publiku v oblíbených sólových pořadech. Mezi nejznámější představení patří ta, která byla sestavena z básní Václava Hraběte nebo Josefa Kainara.
V roce 1969 založil rozhlasový pořad Zelené peří, v němž na půdorysu jakési hitparády básní představoval rozhlasovému publiku tvorbu začínajících básníků, kterou sám lektorsky připravil k vysílání. Pořad tehdy neměl dlouhého trvání, Kovářík byl z Rozhlasu vyhozen pro své politické postoje už počátkem roku 1970. Zásluhou ředitele studia Rubín na pražském Malostranském náměstí se mohl pořad patnáct let uvádět alespoň jako klubové představení, než byl v roce 1993 vrácen na rozhlasové vlny.
Rok před jeho smrtí nahrál pro nakladatelství Galén Elegie básníka Jiřího Ortena, který Kováříkovu jevištní tvorbu provázel od samého počátku.