Ester Geislerová
Jedenačtyřicáté narozeniny slaví herečka, výtvarnice a moderátorka Ester Geislerová, spoluautorka a s terapeutem Janem Vojtkem nebo módní návrhářkou Josefínou Bakošovou jedna z hlavních tváří projektu Terapie sdílením.
Ten je také v podobě stejnojmenné audioknihy, kterou v roce 2019 vydala Euromedia Group, jejím zápisem do dějin českého mluveného slova. Spoluautorky Geislerová a Bakošová posbíraly nejrůznější věty, jimiž se někdo rozešel se svým partnerem, a vytvořily tak poměrně nelichotivý, přesto vtipný obraz světa komunikačních nástrojů, chatů a sociálních sítí. Kniha oplývá mnoha interprety, kromě autorek uslyšíme třeba Jenovéfu Bokovou, Václava Neužila nebo Janu Plodkovou.
Josef Větrovec
Před sto třemi lety se v Plzni narodil Josef Větrovec, v divadle především charakterní herec, ve filmu a televizních inscenacích povětšinou představitel nomenklaturních kádrů a podnikových ředitelů, jehož charakteristický hluboký hlas posloužil i v dabingu, rozhlase a nahrávacích studiích Supraphonu.
V roce 1976 vznikla ve spolupráci Supraphonu a divadla Lyra Pragensis nahrávka Chuť lásky s podtitulemBrevíř světové milostné poezie. Tu sestavili básník Michal Černík a prozaik a scenárista Petr Prouza z textů světové poezie od starověku po moderní dobu a jejich práce počítala s vydáním na kompletu šesti SP desek v kartonovém obalu. Josef Větrovec se zde po boku Luďka Munzara, Niny Divíškové, Václava Vosky a dalších představuje jako zdatný recitátor.
Větrovec propůjčil hlas postavě inspektora Janviera ve dvou dramatizacích románů a novel Georgese Simenona ze 70. a 80. let (Maigret a zbytečné starosti a Maigret a lovec zvuků, jinak tuto postavu hrál většinou Vladimír Brabec), v nichž komisaře Maigreta nezapomenutelným způsobem ztvárnil Rudolf Hrušínský.
Menší roli řidiče mu poskytla historická fikce Oldřicha Daňka Dialog s doprovodem děl, která pojednává o smyšleném rozhovoru armádního generála s objevitelem penicilinu Alexandrem Flemingem v zákopech první světové války. Hru natočil v roce 1967 režisér Ludvík Pompe se Zdeňkem Štěpánkem a Jiřím Adamírou v hlavních rolích.
V oblíbené rytířské komedii Václava Klimenta Klicpery Hadrián z Římsů, kterou v roce 1972 natočil v Československém rozhlase režisér Miloslav Jareš, ztvárnil Hadriánova zbrojnoše Jehoně, ředitelem věznice se stal ve velkolepé dramatizaci Dumasova Hraběte Monte Christa, kterou podle vlastního scénáře v roce 1982 natočil Jiří Horčička.