Eva Holubová
Šedesáté šesté narozeniny dnes slaví herečka Eva Holubová.
Přestože je absolventka DAMU a držitelka Českého lva za hlavní roli ve snímku Alice Nellis Ene Bene známa především pro své filmové a také divadelní role (např. divadlo Sklep a Na zábradlí), zapsala se i do dějin českého mluveného slova jako rozhlasová herečka a jako audioknižní narátorka.
V roce 1994 napsal a v Českém rozhlase natočil herec a režisér Jiří Ornest zvukovou adaptaci klasické komedie Ludviga Holberga Jeppe z kopečku nazvanou Kdo je tady pán aneb Jeppe v rádiu, v níž Holubová vytvořila roli Nily. V roce 2006, opět v Ornestově režii, načetla pro nakladatelství prostor Babičku Boženy Němcové. Nahrávka vyšla jako součást knižního vydání na CD ve formátu mp3.
V roce 2003 vznikla v soukromém studiu hudebníka Zdeňka Zdeňka, který pro ni vytvořil improvizovaný hudební doprovod, nahrávka rozhovoru, který s herečkou vedl její kolega a představitel české divadelní improvizace Jaroslav Dušek. Nahrávku velmi otevřené osobní i herecké zpovědi vydal Supraphon pod názvem To neřeš.
Před třemi roky doplnila dvojici Lucie Vondráčková a Jaromír Nosek ve druhé části řady dětské fantasy Zahrada. Dobrodružný příběh Zahrada a hlasy z temnoty napsal stan-up komik, hudebník a elitní právník Jiří Harnach a vydalo jej vydavatelství Voxi.
Miloslav Šimek
Pětaosmdesáté narozeniny by dnes oslavil humorista, herec, konferenciér, spisovatel a scenárista Miloslav Šimek, jeden z protagonistů divadla Semafor, především ve dvojici s Jiřím Grossmannem, ale po jeho smrti i Petrem Nárožným či Luďkem Sobotou.
Jedna z ikonických postav české zábavy si vydobyla všeobecnou oblibu především díky tomu, že ukázky i celá představení semaforských dvojic ráda přenášela televize a dočkaly se také mnoha vydání na gramofonových deskách.
Dnes je k dispozici před čtyřicet titulů, na kterých zní Šimkův hlas. A z hlediska audiofila je vysoce zajímavé na vlastní uši zažít, jak neuvěřitelně podobný je divadelní žánr text-appealu, v tomto případě reprezentovaný slavnými autorskými povídkami, s běžnou audioknihou, jak ji známe nyní. Například záznam představení z pražské Lucerny z roku 1976 Povídky Šimka a Grossmanna původně na LP desce Supraphonu obsahuje známé (Quido shání nevěstu nebo Jak jsem ochořel) i méně známé povídky v Šimkově nezapomenutelné, originální interpretaci.
Robert Harris
Osmašedesát let je ode dneška britskému publicistovi a prozaikovi Robertu Harrisovi.
Autor historické fikce se uvedl do literatury románem Otčina, který se odehrává v alternativní historii v 60. letech v nacistickém Německu, které se po vítězné válce chystá na oslavu vůdcových pětasedmdesátin. Do těchto kulis umístil Harris napínavý detektivní thriller o sérii vražd pohlavárů nacistické strany, jejichž vyšetřování zavede kriminálního komisaře Xaviera Marche až do roku 1942 a konferenci ve Wannsee. Podle této knihy vznikl v roce 2016 pětidílný rozhlasový seriál, který podle scénáře Víta Vencla natočil režisér Aleš Vrzák s výtečným Jiřím Vyorálkem v hlavní roli.
Jiný pohled na události roku 1938 nabízí v poctivě vyzdrojovaném thrilleru Mnichov. Kniha vyšla ve zvukové podobě slovensky, v koprodukci Publixingu a SLOVARTu ji v roce 2021 načetl herec Peter Kočiš. Stejné vydavatelské duo stálo o rok později i za audioknihou V2, špionážním thrilleru o tajné zbrani, která měla Hitlerovi vyhrát válku. Za mikrofon se tentokrát posadil herec Mario Zeumer.
V roce 2017 napsal Harris román Konkláve, v níž seznamuje své čtenáře přístupnou formou na pozadí napínavého příběhu plného intrik a konspirací s okolnostmi a pravidly volby nového papeže. Román, který byl loni úspěšně zfilmován s Ralphem Fiennesem v hlavní roli, vydal loni OneHotBook jako nezkrácenou audioknihu načtenou Janem Kolaříkem.
Jožo Nižnánsky
7. března 1976 v Bratislavě zemřel slovenský spisovatel, básník a překladatel Jožo Nižnánsky, autor populárních historických románů a převyprávěných pověstí.
Z více než deseti knih, které vydal, se obrovské popularity dočkala jediná: román o kruté uherské hraběnce Alžbětě Báthoryové nazvaný Čachtická paní. Román a především jeho námět se staly běžnou součástí obecného kulturního a historického povědomí i v Čechách, kde jméno autora ustoupilo do pozadí. Román vyšel jako čtyřiadvacetihodinová nezkrácené četba v roce 2022, kdy ho pro Audiotéku a nakladatelství Petrklíč načetla Simona Postlerová.