Jan Halas
7. ledna 2010 zemřel v Boskovicích syn básníka Františka Halase a rozhlasový redaktor Jan Halas, který se dlouhá léta zabýval publicistikou v Týdeníku Rozhlas a od roku 1990 do roku 2007 působil jako vedoucí literární redakce na stanici Českého rozhlasu Vltava.
Dramaturgicky připravil celou řadu literárních pořadů a četeb na pokračování, například pětidílné Čapkovské proměny věnované dílu Karla Čapka nebo literárně-dokumentární pořad o knize Piju čaj brněnského básníka a překladatele Ludvíka Kundery Smiřuji se se svým osudem a jdu ke svému čaji oceněný čestným uznáním literárního festivalu Zlatý hrozen jako ukázka „promyšleného členění rozhlasového pásma vycházející z citově zaujaté osobní výpovědi uznávaného literáta“.
Václav Vydra
Osmašedesáti let se dnes dožívá herec Václav Vydra. Přestože je známý především z filmu a divadla, i v oblasti mluveného slova je jeho stopa nepřehlédnutelná.
Řadu rolí ztvárnil v rozhlasových hrách, například hlavní roli ve zvukovém hororu Miloně Čepelky z roku 1993 Freony, role Viktora mu připadla v komedii Téměř tichá, zcela svatá, kterou v roce 1999 natočil podle povídky Stephena Leacocka Karolininy Vánoce a scénáře Jiřího Strnada režisér Jan Fuchs.
V Jiráskově Lucerně, kterou pro rozhlas ve spolupráci s dramaturgyní Renatou Venclovou upravil Lukáš Hlavica, který ji i režíroval, ztvárnil Vydra vedlejší roli Sejtka, týž režisér ho obsadil i do menší role Jakuba v adaptaci Moliérova Lakomce.
V rozhlase rovněž načetl řadu povídek a byl i jedním z hlasů v projektu Osudy dobrého vojáka Švejka vydavatelství Popron Music, kdy v režii a dramaturgii Dmitrije Dudíka vznikla reprezentativní nahrávka podstatných částí světoznámého Haškova románu v podání deseti předních českých herců.
Jeho výrazný hlas zdobí také řadu nahrávek pro děti, ať už se jedná o audioverzi oblíbeného večerníčku Příběhy včelích medvídků nebo zvukovou podobu populárního dětského komiksu Čtyřlístek v pohádce – v obou nahrávkách vystupuje jako vypravěč. V roce 2014 vyšla v jeho interpretaci sympatická nahrávka knihy Dášeňka čili život štěněte Karla Čapka a o čtyři roky později i Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka.
Zdeněk Jirotka
Jen málokterá kniha si dokázala získat takovou popularitu u několika generací čtenářů jako slavný, vtipný, milý a stále živý Saturnin. Jeho autor Zdeněk Jirotka se narodil 7. ledna 1911 ve Slezské Ostravě (a slávy svého románu si užíval až do roku 2003, kdy v požehnaném věku 92 let zemřel).
Vedle filmové, seriálové a několika divadelních verzí (a rovněž i nepříliš povedených pokračování z pera někdejšího politika Miroslava Macka) má Saturnin i řadu podob zvukových. Už v roce 1959 román ve studiích Československého rozhlasu načetl Josef Červinka, v roce 1990 načetl výrazně zkrácenou verzi pro Supraphon Svatopluk Beneš a o rok později vznikla ve zvukovém studiu Národního divadla nahrávka zkráceného textu v podání Jiřího Samka.
Z několika pokusů Saturnina dramatizovat uveďme alespoň nejnovější rozhlasovou inscenaci scénáristy Jiřího Janků a režiséra Petra Vodičky s Martinem Pechlátem v titulní roli, která měla premiéru na letošní Nový rok.
V rozhlasových studiích vznikla i výborná interpretace Jana Hartla, která vznikla v roce 1991 a která ale také nabízí jen zkrácenou podobu románu. Jedinou kompletní podobu tak má zvukový Saturnin od roku 2010, kdy ho načetl jeho filmový a televizní představitel Oldřich Vízner v režii Jitky Škápíkové.
Jirotka byl do značné míry mužem jediné knihy, přesto i jeho druhý humoristický román stojí za pozornost. Jde o parodii detektivních románů Muž se psem, jehož zvukovou podobou jsme se zabývali podrobně.
Gerald Durrell
Právě před sto lety se v indickém Džamšedspuru narodil anglický přírodovědec a spisovatel Gerald Durrell. Když na radu svého staršího bratra a významného prozaika Lawrence sepsal svou první knihu, beletrizovaný cestopis z výpravy do afrického Kamerunu Přetížená archa, zrodila se literární hvězda, jejíž ohlas a obliba byly mezinárodní a přetrvávají dodnes.
Jeho knihy vycházely v češtině už za minulého režimu a dodnes patří k velmi oblíbeným titulům, čemuž odpovídá i zájem audioknižního vydavatelství Tympanum, u něhož vyšlo hned šest nahrávek v interpretaci Aleše Procházky (Zlatí netopýři a růžoví holubi), Otakara Brouska mladšího (Zoo v kufru) a Jana Vondráčka (Růženka je z příbuzenstva, O mé rodině a jiné zvířeně, Ptáci, zvířata a moji příbuzní a Zahrada bohů).
Mimo tyto autobiografické texty napsal i několik dalších knih, například fantasy příběh pro děti Mluvící balík, který v roce 2020 načetl herec Petr Vaněk.