Karel Čapek
Před 134 lety se v podkrkonošských Malých Svatoňovicích narodil Karel Čapek, jeden z několika málo autorů, které není třeba vůbec nijak představovat. Jeho brilantní češtinu a břitký zrak, kterým zkoumal svět kolem sebe, si můžeme připomenout například poslechem jeho slavné Války s mloky, kterou pro Tympanum výborně načetl Lukáš Hlavica. Je to jeden ze zhruba sto dvaceti zvukových titulů, které jsou od tohoto stále oblíbeného autora k dispozici. Orientaci v nich vám pak usnadní série čtyř článků Karel Čapek: rozhlas a audioknihy, kterou před časem sepsal Tomáš Macháček.
Kurt Tucholsky
Týž den se v Berlíně narodil satirik, autor povídek a publicista Kurt Tucholsky, kterého s naším Karlem Čapkem pojí i další okolnosti. I Tucholsky byl totiž kritikem lidské malosti, militarismu Výmarského Německa a zapřisáhlým odpůrcem nacismu, i jeho knihy nacisti pálili na hranicích. A také on se nedožil začátku války, protože tváří v tvář tomu, co se dělo v jeho milovaném Německu, zvolil ve švédském exilu v roce 1935 dobrovolný odchod z tohoto světa.
V Českém (a předtím v Československém) rozhlase vniklo několik zvukových verzí jeho textů, například v roce 1978 dramatizovaná četba povídky Jak asi vypadal vynálezce zipu? s Bohumilem Švarcem a dalšími, eseje Rady pro špatného řečníka a Bída jídelního lístku přeložila a připravila pro pořad Psáno kurzívou Tereza Semotamová v roce 2011. V roce 1985 natočila režisérka Olga Valentová třídílnou četbu na pokračování z jeho humoristického románu Zámek Gripsholm, který načetl Viktor Preiss a který je jako jediný autorův titul k dispozici ke stažení.
Jiří Prager
Čtyřiasedmdesáté narozeniny dnes slaví herec a dabér Jiří Prager, který prošel řadou českých divadel od Národního přes plzeňské Divadlo J. K. Tyla až po pražské Divadlo pod Palmovkou. Filmoví diváci tohoto dvojnásobného laureáta ceny Františka Filipovského znají především jako hlas Woodyho Allena, ale daboval i Petera Sellerse, Al Pacina nebo Rowana Atkinsona.
Často se objevoval v rozhlasových hrách v hlavních i vedlejších rolích, my dnes doporučujeme sarkastickou satiru Objížďku herce a dramatika Pavla Landovského, v níž ztvárnil postavu Vendy, a nadmíru skvěle obsazenou dramatizaci klasického dobrodružného románu Ernesta Thomsona Setona Rolf Zálesák, v níž se představil v titulní roli.
Martina Formanová
Padesáté deváté narozeniny oslaví i Martina Formanová, někdejší modelka, manželka slavného režiséra Miloše Formana a také a především spisovatelka. Autobiografický text Nalakuj to na růžovo je sarkastickou i dojemnou výpovědí o vyrovnávání se ztrátou blízkého člověka a pro Tebenas ho načetla Bára Munzarová. Velmi dobře napsaný, napínavý, hluboký i vtipný – takový je životopisný román Případ Pavlína, který mapuje dětství hvězdy světového modelingu Pavlíny Pořízkové. Ten se stal výtečnou látkou pro narátorské umění Petry Špalkové.