Ödön von Horváth
Dnešního dne v roce 1901 se v chorvatské Rijece narodil jeden z nejvýznamnějších německých dramatiků své doby, Ödön von Horváth. Zpočátku vycházel z vídeňského lidového divadla a navazoval na komedie Johanna Nestroye – v tomto duchu je vystavěna komedie Povídky z vídeňského lesa, kterou v roce 1970 zpracoval Karel Gissübel jako rozhlasovou úpravu představení Divadla pod Palmovkou, které zde režíroval Václav Lohniský.
Postupně se z von Horvátha stal originální a sociálně kritický autor her jako Víra, naděje, láska (rozhlasově zpracované v roce 1974 podle plzeňské inscenace geniálního režiséra Oty Ševčíka) nebo originální nástavby klasického Beaumarchaisova námětu Figarův rozvod, jejíž rozhlasová podoba je k dispozici i jako audiokniha ke stažení.
Von Horváth byl nucen uprchnout před nacistickým režimem – zakotvil v Paříži, kde v roce 1938 tragicky zahynul, když na něj během silné bouře spadla ulomená část stromu.
Ladislav Smoljak
Dnes by se dožil 93 let herec, scenárista, dramatik a filmový a divadelní režisér Ladislav Smoljak. Jeho působení je spjato především s Divadlem Járy Cimrmana, které spoluzakládal a které je i čtrnáct let po jeho úmrtí beznadějně vyprodané. Pro všechny, na které se nedostane lístek, je však k dispozici velké množství zvukových záznamů ať už jednotlivě nebo v kompletu všech her této oblíbené scény.
Do her, které psal spolu se Zdeňkem Svěrákem, vnášel sarkastický humor založený na historickém paradoxu, který později ještě rozvinul ve svém poloprofesionálním divadelním Studiu Láďa ve hrách jako Hymna nebo Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého.
Jan Šťastný
Devětapadesáté narozeniny dnes slaví kmenový herec pražského Divadla na Vinohradech Jan Šťastný, který patří mezi oblíbené interprety nejen v dabingu, ale i mezi milovníky rozhlasových her a audioknih. Je hlasem většiny detektivek Helen Fieldsové, konkrétně série s inspektorem Lucem Callanachem, ale načetl i skvělou thrillerovou sérii Kane a Abel Jeffreyho Archera, mrazivý thriller Donata Carrisiho Našeptávač či nejznámějšího románu německého ústavního soudce a vynikajícího spisovatele Bernharda Schlinka Předčítač, který se na pozadí milostného příběhu vyrovnává s tématem německé viny za zločiny nacismu.