Od tohoto pondělka vysílá Dvojka Českého rozhlasu v rámci svého dlouhodobého pořadu Povídka sedmidílnou sérii nazvanou Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů. Jde o sedm rozhlasových počinů podle textů šestice autorů, které spojuje příslušnost ke klasické anglofonní detektivce, v níž se nad zločinem vítězí důvtipem a kde zlo bývá odhaleno a poraženo jako v jakékoli jiné formě pohádky.
Pondělí patřilo Sherlocku Holmesovi s doktorem Watsonem, které si v roce 1989 podle scénáře Jana Vedrala v režii Jiřího Horčičky s chutí zahráli Miloš Kopecký a Rudolf Hrušínský. Námořní smlouva, v níž Holmes pátrá po pachateli záhadné krádeže tajného dokumentu z pracovny ministerstva zahraničí, patřila mezi oblíbené texty jejího autora Arthura Conana Doyla. Nahrávka je případně k dispozici i na komerční audioknize Slavné případy Sherlocka Holmese 1.
John G. Reeder je jedním z mnoha detektivů, které přivedl na svět zřejmě nejplodnější autor detektivek všech dob Edgar Wallace. V dramatizaci povídky Zelená mamba přechytračí v podání Ivana Trojana jednoho z největších londýnských zločinců v okamžiku, kdy je na pokraji svého největšího zločinného činu. I tato povídka už vyšla komerčně, konkrétně v rámci audioknihy Kriminální příběhy Johna G. Reedera.
To však už nelze říct ani o jedné z pětice povídek, které zbývají.
Martin Retsov, hlavní hrdina textu Dicka Francise Noční můra, má už několik let před očima tragickou smrt svého otce. A když jedné noci cestuje svým služebním autem, přesvědčí se o tom, že brát stopaře se nevyplácí… Středeční napínavý příběh z dostihového prostředí načetl v roce 1994 Ladislav Mrkvička.
Povídka Gilberta Keithe Chestertona Apollonovo oko samozřejmě přivádí na scénu katolického kněze a příležitostného detektiva otce Browna, který tentokrát odhalí vraha u zločinu, který hrozil zůstat nepotrestán. V režii Tomáše Soldána povídku načetl v roce 2021 David Viktora a Rozhlas ji odvysílal včera.
Z mnoha důvodů nejzajímavějším textem, který lze v rámci týdenního detektivního cyklu slyšet, je dnešní povídka Wilkieho Collinse Cestovatelovo vyprávění o děsivě podivné posteli. Jedním z oněch důvodů jistě je, že tento spoluzakladatel klasické detektivky v ní použil motivy, na které pak navázaly ty největší šajby oboru – spojení hororu a detektivky najdeme v Doylově Psu baskervillském a vraždící mechanismus byl oblíbenou rekvizitou třeba Elleryho Queena nebo Johna Dicksona Carra. Povídku v roce 1995 načetl tehdejší člen Národního divadla moravskoslezského Jan Fišar.
Víkend bude ve znamení dvou povídek od královny zločinu Agathy Christie se slečnou Marplovou v ústřední roli. Tu v obou případech ztvárnila Viola Zinková. Jde o povídky z knih Třináct záhad nebo 18 oříšků v rozlousknutí Krev na chodníku a Modrý muškát, čtvrtou a sedmou záhadu Úterního klubu, v jehož rámci si skupina přátel vypráví záhadné příhody a ostatní se snaží odhalit, jak k nim došlo.
Jednotlivé povídky najdete krom svých rozhlasových přijímačů i na webu a v aplikaci mujRozhlas, kde budou k poslechu vždy čtyři týdny po odvysílání s výjimkou povídek Agathy Christie, na které je z licenčních důvodů čas jen čtrnáct dní.