Zpět

Helena Čermáková

Helena Čermáková (foto: Zikmundova vila)
Zlínská herečka Helena Čermáková se před filmovou a televizní kamerou objevuje jen minimálně, ale díky dvojité aspiraci na Cenu Thálie (z toho jedné úspěšné) patří mezi významné osobnosti divadla. Narodila se v Brně, kde také po maturitě vystudovala herectví na JAMU. Souběžně účinkovala v amatérském divadle, krátce po dokončení studia také hostovala v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze.
Herecká dráha Heleny Čermákové je již bezmála třicet let spojena s Městským divadlem ve Zlíně (respektive dříve Divadlo pracujících Gottwaldov), kde má od absolutoria na JAMU stálé angažmá. Ve Zlíně vytvořila již kolem 130 rolí, od těch menších až po hlavní, střídá klasiku s modernou, s úspěchem se objevuje i v muzikálovém repertoáru (sama se ostatně věnuje zpěvu jako interpretka šansonů). Sama Helena Čermáková ze své dlouholeté práce vyzdvihuje představení jako Její pastorkyně, Višňový sad, Tři sestry, Sestup Orfeův nebo Nebezpečné vztahy. Za titulní roli Judit ve stejnojmenné inscenaci z roku 1998 získala Cenu Thálie. Podruhé byla na toto prestižní ocenění nominována v roce 2006 za představení Smrt Hippodamie, které taktéž patřilo k jejím oblíbeným kusům. V poslední době hraje Čermáková opět v ruské klasice (Strýček Váňa, Ženitba), ale také například v populární dánské komedii Kdo je tady ředitel?

Vytížení v mimopražském divadle omezuje Helenu Čermákovou v práci pro film a televizi. Na svém kontě má zatím jedinou filmovou roli (ARCHA PRO VOJTU, 2001), mezitím se ale objevila v několika televizních seriálech (RANČ U ZELENÉ SEDMY; ČETNICKÉ HUMORESKY). Televizní kamera zaznamenala také některá divadelní představní zlínského divadla s její účastí (SMRT HIPPODAMIE, 2007; MARYŠA, 2010). Kromě toho se Helena Čermáková věnuje práci v rozhlase (mimo jiné v Brně), účinkuje ale také v televizních reklamách. Další významnou aktivitou je pro ni recitační soubor Pegas, jehož byla zakládající členkou. Do rodného Brna se vrací také jako hostující herečka v HaDivadle, pravidelně vystupuje též na divadelních festivalech. 
text: CSFD