Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jakub Kamberský

Jakub Kamberský (foto: naposlech.cz)
Jakub Kamberský (foto: naposlech.cz)

Nevidomý absolvent oboru Kulturologie na Filosofické fakultě University Karlovy a též rozhlasový publicista. Je spoluzakladatelem internetového projektu Panáček v říši mluveného slova, což je katalog všech možných dostupných údajů o existujícím mluveném slovu, natočeném pro rozhlas, ale i mimo něj.

Jakub Kamberský přispíval svými recenzemi do Týdeníku Rozhlas, byl zván jako občasný host do pořadu Kritický klub Jana Rejžka, vysílaného na dnes již bývalém ČRo 6. Několik let vytvářel dramaturgii sekce rozhlasových seminářů pro festival Šrámkova Sobotka.V současné době působí jako autor, dramaturg a moderátor původní klubové talkshow Trialogy B, kam si měsíc co měsíc zve vždy dvojici hostů ze světa kultury, především herce a rozhlasové tvůrce.

Jakub Kamberský se věnuje i dalším činnostem, kromě pořádání besed s umělci také publikuje (naposlech.cz), pořádá poslechové radiovečery, zasedá v odborných porotách (Prix Bohemia Radio 2011, Audiokniha roku).

Audioknihy tvůrce:

Další osudy dobrého vojáka Švejka
V kánonu české literatury snad neexistuje dílo, které by se za šest desítek let dočkalo tolika zvukových interpretací. Řeč je o dobrém vojáku Švejkovi z pera Jaroslava Haška. Jako celek, či jen vybrané kapitoly, jej načetli Jan Werich, Jan Pivec, Karel Höger, Josef Somr či Pavel Landovský. V jednom kompletu se dokonce sešla desítka herců, kteří se v interpretaci postupně střídali. Existuje také nahrávka pro zvukovou knihovnu pro nevidomé K. E. Macana. V nedávné době pak pro rozhlas kompletně Švejka načetl Oldřich Kaiser. Nyní, zcela aktuálně, přichází Supraphon a herec David Novotný, ovšem s jedním rozdílem.
N či M?
S tvorbou Agathy Christie, nekorunované královny detektivky, se čeští posluchači audioknih setkávají opravdu hojně. V poslední době její případy vydávají OnehotBook, Voxi, Audiotéka a v neposlední řadě také Radioservis. Ten v těchto dnech pro posluchače vybral z bohatého rozhlasového archivu dramatizaci románu N či M? se svéráznou ústřední dvojicí vyšetřovatelů Tommym a Pentličkou Beresfordovými.
Jsem tu omylem
V poslední době se na audioknižním poli setkáváme s velmi příjemným trendem. Někteří vydavatelé opouštějí jisté vody jednohlasých nebo vícehlasých audioknih a pouští se občas i do disciplíny, která byla po dlouhá léta doménou pouze Československého, dnes Českého rozhlasu, popř. ve své době vydavatelství  Supraphon. Řeč je o zvukových dramatizacích, do kterých se před nedávnem vrhla nejen Audiotéka v rámci své programové řady Superprodukce, ale i s Českým rozhlasem spřízněné vydavatelství Radioservis To donedávna výhradně přejímalo literárně-dramatické pořady z produkce rozhlasu, nyní ale přichází již s několikátým vlastním počinem.
Zdeněk Svěrák (foto: Martin Kubica, Supraphon)
Zdeněk Svěrák je široké veřejnosti znám především jako filmový scenárista, textař, spisovatel a herec. Nepřehlédnutelná je ovšem i jeho činnost na poli mluveného slova a to jak autorská, tak interpretační. Ostatně za mimořádný přínos v tomto oboru byl v roce 2018 oceněn Asociací vydavatelů audioknih. Podívejme se na Svěrákovu rozhlasovou a audioknižní tvorbu podrobněji.
Přejít nahoru