TAKOVÉHO ROŠŤÁKA BY SI PŘÁLA KAŽDÁ RODINA!
Takového ztřeštěného kluka s originálními nápady by si přála každá rodina! Jen ta jeho s ním má někdy problém…
„Kdyby náhodou přepadl Jirka přes palubu, žádná škoda,“ prohlašuje Jirkův bratr Robert. Ani sestra Ethel nezůstává pozadu: „Dovedete si představit, že někdo chce vidět Jirku? A ke všemu v poslední hodince! Vždycky jsem si myslela, že lidi chtějí odejít v klidu a pokoji.“ – Jenže komu jinému se podaří narušit atmosféru smuteční sklíčenosti při očekávání skonu pratetičky než Jirkovi, který tetu svými kousky neočekávaně uzdraví. Jindy dělá Jirkovo přesné střílení lukem a šípem vrásky tatínkovi: „Tři okna a kočka paní Clivové za jedno dopoledne – to by snad stačilo.“ A strýček William? Jeho ideálem je mírný chlapec vybraného chování s intelektuálními zájmy. Těžce nese, že ho osud obdařil kmotřencem, jakým je Jirka, který není ani tichý, ani mírný, ani dvorný, ani intelektuálně zaměřený. Zato je bezprostředně člověčí a má radost ze života. Tak nakažlivou, že se jeho milým lumpárnám smějí už celé generace čtenářů.
Jan Rimon
Audioknihy tvůrce:
EINE KLEINE KOKAINE LEINE
Protektorátní městská legenda o superhrdinovi vzdorujícím nacistům. Barvitým jazykem a s černým humorem líčí autor hrdinské činy Péráka, který prohlašuje: „Němci si to odskáčou…“
Za protektorátu vznikla legenda o superhrdinovi, který vzdoruje nacistům. Je krásný, je mladý, nebrání se kontaktům se ženami a umí v pravou chvíli zasáhnout. Muž, který všem gestapákům v protektorátu kazí sny i služební postupy. Franta Pérák, jediný superman českých dějin! Tak jako on na svých odpružených botách dokáže několika skoky překonat hranice pražských čtvrtí, překonává fantazie autora meze reality. Hitler jako kubista, autor zvrhlého umění? Proč ne? Zraněný Heydrich válející se v rozhrkané dodávce naložené leštidlem na obuv a obalený viksem? Ve Stančíkových představách nic nemožného! A Göringův silvestrovský večírek? Přece „eine kleine kokaine leine“…
Mechanický pomeranč je kultovním, značně neobvyklým dílem. Týnština, jazyk, který autor používá, je naprosto unikátní a dává knize nový rozměr. Dílo je zpovědí násilnického Alexe o jeho brutálních činech a jeho „napravení“ v obludném experimentu. Kritika společnosti na příkladu antiutopie zasazené do Londýna roku 1982. Neveselá budoucnost s duchovně vyprázdněnou společností, kde na jedné straně řádí násilnické gangy a na druhé se formuje mocichtivá vláda s politiky.
Částečně autobiografická kniha přináší příběh osmiletého Saši žijícího s babičkou a dědou v Moskvě koncem sedmdesátých let minulého století. Je plná někdy groteskních, jindy tragikomických příhod z běžného života, vyprávěných syrovým jazykem malého chlapce, který postupně čtenáři odhaluje, jak křehká může dětská duše být.