Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš (foto: Milada Fišerová)
Jaroslav Rudiš (foto: Milada Fišerová)

Autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách a Národní třída. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel, podle které vznikla divadelní hra a v roce 2011 také mezinárodně úspěšný film režiséra Tomáše Luňáka oceněný Evropskou filmovou cenou.

Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. S Jaromírem 99 založil také skupinu Kafka Band, se kterou vydali album Das Schloss. Žije a pracuje mezi Českou republikou a Německem. Píše česky i německy.

text: www.rudis.cz

Audioknihy autora:

Nebe pod Berlínem
Román pro živé i mrtvé – rockové příběhy z berlínského metra. Třicetiletý učitel uprchne z Prahy do současné německé metropole, aby tam založil hudební kapelu U-Bahn a našel svou dívku Katrin… Styl románové prvotiny Jaroslava Rudiše vychází z volného toku vyprávění hlavního hrdiny. S téměř až hrabalovským citem pro jazyk ušpiněný životem zaznamenává promluvy, které mezi sebou a s ním vedou všechny ty postavy a postavičky, s nimiž se v Berlíně a pod ním setkává. Kniha napsaná ve strhujícím tempu, a navíc zábavně. Vyzrálý debut si nekonformními scénami získal nejen mladé čtenáře, milovníky Wima Wenderse a punkrockové hudby, ale i ty, kteří si pamatují ještě NDR, umělohmotné indiány nebo to, jak naši východoněmečtí sousedé přelézali na podzim 1989 zeď západoněmecké ambasády, aby pak své trabanty nechali napospas přičinlivým Pražanům. Autor za knihu získal Cenu Jiřího Ortena 2002. V nakladatelství Labyrint nyní vychází kniha po 22 letech v nové grafické a textové úpravě. Zároveň je po čase Nebe pod Berlínem opět k dispozici i jako audiokniha v exkluzivní distribuci Supraphonu. Román načetl sám autor Jaroslav Rudiš v roce v nezkrácené podobě v roce 2010. Jako bonus k novému audiknižnímu vydání se na nahrávce objeví stejnojmenné EP s hudbou kultovní literárně-punkové skupiny U-Bahn. Nahrávka obsahuje tři skladby, které Jaroslav Rudiš složil a natočil s Petrem Kružíkem z kapely Priessnitz.  Jedná se o reedici - 2. vydání této audioknihy. Původní vydání (z roku 2010) již není v prodeji.
Návod k použití železnice
Osobitě poetický průvodce pro všechny železniční lidi… Nevšední autobiografie, milostný dopis adresovaný železnici a taky průvodce evropskými dějinami zahalenými dýmem. Kniha se štemplem německého bestselleru slibuje prvotřídní jízdu!
Trieste Centrale
Winterberg opět na scéně – a tentokrát v roli manžela! Rázovitý stařec Wenzel Winterberg, který se narodil v Liberci a je stejně starý jako tamní krematorium i Československá republika, právě sedí v berlínské hospůdce nad pivem se svým společníkem Janem Krausem a vypráví mu o jedné ze svých tří manželek. Při vzpomínání na zesnulou ženu ovšem neustále odbočuje ke svým oblíbeným tématům, jako jsou Rakousko-Uhersko, železnice nebo smrt. Dějištěm jeho melancholického příběhu se stává Terst – město ležící na hranici Itálie se Slovinskem, které bývalo nejdůležitějším přístavem habsburské monarchie. Právě tam před lety zamířil Winterberg se svou nemocnou manželkou – a přestože každého z nich ve městě se středoevropskou atmosférou zaujalo něco jiného, terstský pobyt nakonec oběma ukázal sílu jejich manželského pouta… Nový příběh s titulním hrdinou románu Winterbergova poslední cesta, který Jaroslavu Rudišovi vynesl řadu významných ocenění v Německu i u nás, jehož audioknižní podoba zvítězila v Audioknize roku 2021.
Winterbergova poslední cesta
V Německu žijící Jan Kraus je zvyklý „převážet“ umírající na druhý břeh – v případě Wenzela Winterberga ho ovšem čeká pořádně dlouhá a překvapivá jízda. A to doslova. Liberecký rodák a bývalý tramvaják, který je stejně starý jako Československá republika a trpí podivnými záchvaty historie, totiž svého pečovatele požádá, aby mu dělal společnost na jeho poslední cestě střední Evropou.
12
Přejít nahoru