Vyhledat

Oldřich Kaiser

Oldřich Kaiser (foto: OneHotBook)
Oldřich Kaiser (foto: OneHotBook)

Narodil se v Liberci, vystudoval brněnskou konzervatoř a pražskou DAMU. Po absolutoriu nastoupil do Divadla na Vinohradech, dlouhé roky byl členem souboru Ypsilonky, poté přijal angažmá v Činohře Národního divadla.

Ve filmu debutoval počátkem 70. let a v následujících letech ztvárnil řadu rolí ve snímcích jako Setkání v červenci, Můj hříšný muž, Já nejsem já, Tmavomodrý svět, Žralok v hlavě, Obsluhoval jsem anglického krále, Pouta, Líbáš jako Bůh, Odcházení, Líbáš jako ďábel, Klauni… Spolu s Jiřím Lábusem získal obrovskou diváckou oblibu díky zábavným televizním i rozhlasovým pořadům, hrál i v několika seriálech (např. Dynastie Nováků, Nemocnice na kraji města, Černí baroni).

text: OneHotBook

Audioknihy interpreta:

Kronika města Kocourkova
To se pár chytrých pantátů dalo dohromady… Kde ale udělali chybu? Slyšte, slyšte! Nenajde se na pohádkové mapě město s potrhlejším starostou a pány konšely. Kocourkovští zastupitelé ve složení Přetrhdílo, Semtele, Halabala, Játovím, Vymňouk & spol. zasedli na nové radnici a chopili se zvelebování ulic, budování pořádkových složek i diplomacie ve vztahu ke světu. Opomenout nelze ani jejich důmyslné vychytávky v oboru fyziky či biologie. Satiru o skopových palicích, které se v klídku české kotliny srážejí s realitou, až se děti řehtají ostošest, sice stvořitel Ferdy Mravence zasadil na panství jistého knížete pána a notně ji přitáhl za vlasy, ale… Že je vám to přesto povědomé? To se ví. Pozdvižení kolem stěhování kostela, záměr poroučet počasí nebo způsoby ochrany majetku před rozkradači obecního vlastnictví už v roce 1947 předpověděly šmodrchance při budování socialistických kocourkovů. Ostatně určitý druh tuposti se ve správě věcí veřejných projevoval odjakživa – a je k vidění dodnes.
Kmotr
Pár měsíců po druhé světové válce je organizovaný zločin pod taktovkou gangsterů z řad italských přistěhovalců stejně čilý, jako kdyby Amerika s Alem Caponem nikdy nezatočila. Pod pláštíkem firmy na dovoz sicilského olivového oleje provozuje don Vito Corleone „stát ve státě“, v němž coby nekorunovaný vladař pořádá audience prosebníků. Stačí lusknout prsty, aby si je dobrodiním zavázal. Kdo maže, ten jede a má na háku i FBI!
Magorské modlitby
Ivan M. Jirous byl nejen duchovní vůdce undergroundu, vězeň, básník a magor, ale též velký modlitebník. Z Magorovy summy jsou vybrány nejlepší básně duchovní a seřazeny shora dolů: Nejprve Bůh ve třech podobách – Stvořitel, Vykupitel a Utěšitel. Poté nebeské zástupy neboli „katolický panteon“ – andělé, Panna Maria, „svatí staří“ a „svatí noví“, nekanonizovaní (a často nekanonizovatelní). Konečně ten, kdo se modlí – zase ve třech polohách: hříšník – vzpurník –vděčník. Nejsou to jen osobní modlitby Magorovy, ale magorské modlitby. Konkrétní jména a reálie si každý modlič může nahradit svými. Martin C. Putna o katolické literatuře, undergroundu, kontrakultuře i Magorovi psal. Netají, že s Magorem se znal.
Cesta do pravěku
Cesta do pravěku filmového kouzelníka Karla Zemana se stala průlomovým filmem a dobrodružnou legendou české i světové kinematografie. Celé generace dětí se díky tomuto příběhu seznámily s minulostí naší planety, s rostlinami a živočichy, které zásluhou kreativity a trikového umění Karla Zemana poprvé spatřily v pohybu. Nyní dobrodružný příběh ožívá i ve zvukové adaptaci.
1 / 512345
Přejít nahoru