Hluboký spánek je jedním ze základních detektivních románů americké drsné školy, v němž se poprvé představuje svérázný soukromý detektiv Phil Marlowe. Ocitá se ve službách vetchého, ale hrdého generála, který je nucen řešit problémy svých dvou nezvedených dcer. Pokusem o vydírání to začíná, ale rozhodně nekončí...
Pokud někdo vystřídal Sherlocka Holmese na trůnu velkého detektiva, byl to právě Phil Marlowe. Dnešní detektivní román se naučil víc od osamělého muže v klobouku a s cigaretou, který ve starém autě sleduje dveře domu, za nimiž se za chvíli ozve výstřel, než od geniálního excentrika hrajícího na housle.
Petr Lněnička
- kategorie: Interpret
Audioknihy interpreta:
V království propukla vzpoura. Armáda psanců vedená bývalým lapkou Ferrym a odpadlým šlechticem Sebastianem pochoduje k hlavnímu městu. Do země vyrývá ohnivou brázdu a za sebou zanechává jen smrt a zkázu. Na popravištích, nebo v očistných plamenech končí i spousta nevinných lidí. Strach a příležitost rodí udavače a kolaboranty. V zemi panuje chaos. Ten, kdo má možnost a prostředky, prchá na válkou nedotčený jih daleko od hlavního města.
Ucelený povídkový soubor v žánru fantasy se odehrává ve fiktivním období Mezivěku, stovky let po blíže neurčené katastrofě. Na planetě vyhynula většina populace a zbylé lidstvo bylo uvrženo zpět do hlubokého středověku.
Jednotlivé povídky této sbírky si všimají osudů konkrétních hrdinů, které jsou zasazeny do nelehké doby, zvané Mezivěk…
Jak prožil 20. století národ nám ze všech nejbližší?
S rokem 2022 se pojí jedno trochu smutné výročí – 30 let uplynuvších od zániku společného státu Čechů a Slováků. O důvod víc, abychom se pokusili našim sousedům lépe porozumět a připomněli si, jakými cestami se ubíraly moderní dějiny obou našich národů. Ideálního průvodce představuje v tomto ohledu kniha Slovenské století, v níž Pavel Kosatík srozumitelně, čtivě, a přitom zasvěceně líčí vývoj slovenské společnosti v letech 1918–1998. Přestože Slováci začínali z mnohem horší startovní pozice než Češi, na konci 20. století jsme jim už mohli leccos závidět. Klíčem k jejich historii se pro autora stala řada výrazných osobností, v jejichž osudech se odráží proměna slovenské společnosti i česko-slovenských vztahů, počínaje upozaďovaným Štefánikem a svrženým Mečiarem konče.
Autor mnoha originálních exkurzů do české historie tentokrát v roli průvodce dějinami Slovenska.
Slavné komedie, v níž jde o peníze až v první řadě.
Ivan Trojan v titulní roli slavné komedie, v níž jde o peníze až v první řadě.
Pětiaktová hra v próze, jejímž hlavním hrdinou je lichvář a chorobný lakomec milující více než kohokoli z bližních svoje peníze, byla napsána v roce 1668. Dnes patří k nejoceňovanějším Molièrovým hrám, ale v době svého vzniku velký ohlas nevzbudila. Obliba komedie přišla až později, dnes patří k nejuváděnějším autorovým hrám a jméno hlavní postavy se stalo synonymem pro lakomého člověka.
Lakomec je dramatem jedné rodiny a také komedií charakterů, ve které děj i situace slouží k tomu, aby vyjevily ve vší nepatřičnosti a směšnosti nezvladatelnou neřest hlavní postavy. Vdovec Harpagon, otec dvou dospělých dětí Kleanta a Elišky, je posedlý hromaděním peněz a zároveň je přesvědčený, že ho o ně chce každý připravit. Navenek se tedy snaží vystupovat jako chudák a stejně lakomý je i co se týče výdajů na domácnost a potřeby svých dětí. Neúnosná rodinná situace vyvrcholí ve chvíli, kdy se Harpagon rozhodne dceru a syna vyvdat a oženit proti jejich vůli, protože sám plánuje sňatek s o mnoho let mladší dívkou. Zdá se, že otec má všechny prostředky k tomu, aby prosadil svou, jenže je zasažen na nejcitlivějším místě, když se mu ztratí doma ukryté peníze.
Lakomec je jednou z her, která jako by se vždy zcela proměňovala podle obsazení a interpretace hlavní postavy, jiný byl tedy Molièrův Lakomec Františka Filipovského, jiný Miloše Kopeckého nebo třeba Borise Rösnera. Teď přichází se svou rozhlasovou verzí režisér Lukáš Hlavica, který titulní postavu nabídl Ivanu Trojanovi.