Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vilma Cibulková

Vilma Cibulková (foto: OneHotBook)
Vilma Cibulková (foto: OneHotBook)

​V roce 1980 absolvovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech a začala studovat na pražské DAMU. Ještě během studií hostovala v Národním divadle v Praze, po absolutoriu roku 1985 též v Divadle na Zábradlí, od srpna 1985 byla elévkou ND. Od října roku 1985 do března roku 1991 působila jako členka činohry Národního divadla v Praze. V letech 2004 až 2006 vystupovala v souboru Divadla na Vinohradech, posléze byla členkou souboru Divadla pod Palmovkou, kde působí jako host dodnes.

Řadu rolí vytvořila rovněž v televizních seriálech a ve filmu. Výrazné postavy ztvárnila např. ve snímcích Kuře melancholik, Pramen života, Pupendo, Mazaný Filip, Krev zmizelého, Zemský ráj to napohled… V roce 2003 obdržela ocenění Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Pupendo. Pro vydavatelství OneHotBook načetla knihu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch.

text: OneHotBook

Audioknihy interpreta:

Herbář vzpomínek
SKUTEČNÝ PŘÍBĚH UTAJOVANÉ UKRAJINSKÉ TRAGÉDIE ŘÍZENÉ STALINISTICKÝM RUSKEM Ukrajina, rok 1929. Kátě je šestnáct let, žije se svou milující rodinou a je zamilovaná do chlapce od sousedů. Jenže pak do její vesnice dorazí Stalinovi příznivci a Kátin život se začíná dramaticky měnit. Sousedé, kteří odmítají kolektivizaci, mizí neznámo kam a každý nový den je nejistý. Za odpor vůči režimu se platí vysoká cena, celý ukrajinský venkov svírá nepředstavitelný hlad a přežití se zdá být pouze nedosažitelným snem. A přesto i v těch nejtemnějších časech svítá naděje – láska. Po sedmdesáti letech objeví mladá vdova Cassie deník své babičky, v němž se ukrývají dávno ztracená tajemství její rodiny a krutá historie ukrajinského hladomoru. Odkrývání rodinné minulosti pomůže mladé ženě pochopit spletité lidské osudy a vlije jí do žil novou naději…
Listopád
„Socialismus neskončil, socialismus trvá,“ mohlo by se v Československu roku 2019 zpívat u příležitosti oslav třicetiletého výročí potlačení prodemokratické kontrarevoluce. Alternativní historii uplynulých tří dekád prožívají hrdinové nového románu Aleny Mornštajnové, jejichž svět se od dob takzvané normalizace příliš nezměnil – a jestli přece, tak jenom k horšímu. Marii účast na listopadových demonstracích vynesla patnáct let v kriminálu, která strávila dohady o dalších osudech svého manžela, syna a dcery. Magdalena vyrostla v ústavu pro děti, jichž se rodiče označení za nepřátele režimu údajně zřekli a které se mají stát novými komunistickými kádry. Přesto se ty dvě jednoho dne setkají – a ten okamžik ovlivní zbytek jejich života.
Mengeleho děvče
Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Audiokniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.
Žít jako single
Prý je to příznak doby a taky se tomu říká syndrom Sexu ve městě. Ženy a muži, kteří se nikterak neženou do společného života, o svatbě ani potomcích ani nemluvě. A vlastně ani ten vztah, natožpak dlouhodobější, není dost možná to, co hledají. Vědí alespoň protagonisté povídek jedněch z nejpopulárnějších českých autorů, co by vlastně od života chtěli? A dá se tomu říkat svoboda?
Přejít nahoru