Vyhledat
30 pověstí o městech, hradech a zámcích
30 pověstí o městech, hradech a zámcích

Karlštejn, Telč nebo Rabštejn. I na tato místa zavede posluchače audiokniha 30 pověstí o městech, hradech a zámcích, která vybírá známé i pozapomenuté příběhy, které se kdysi možná staly. A nebo ne. Na tom ale nezáleží. Přestože od jejich sepsání uplynulo již několik dekád, nezestárly a malé i velké přenášejí nejen do světa bohatých šlechticů a půvabných urozených dam, ale také loupeživých rytířů či tajemných čarodějů.

Na vydávání pověstí se z tuzemských audioknižních vydavatelství kromě Radioservisu soustředí již tradičně především Supraphon. Několik výběrů natočilo s Janem Kanyzou (slyšet jej můžeme například z nahrávky 25 strašidelných pověstí či téměř shodně pojmenované audioknihy 33 pověstí o českých hradech a zámcích), velmi oblíbeným interpretem v tomto žánru je ale také Miroslav Táborský, kterého mohou posluchači znát například ze staršího titulu Čtení o hradech, zámcích a městech.

Přestože některé z pověstí jsou poměrně známé nebo už byly dokonce na některém z předchozích výběrů pověstí zpracovány, působí i tento komplet svěže. Dramaturgie šikovně pracovala s řazením jednotlivých stop, kdy se střídají delší vyprávění s krátkými, veselejší příběhy s temnějšími či někdy vysloveně truchlivými. Potěší i krátký úvod k jednotlivým kapitolám, stejně jako dobový hudební doprovod, navozující romantickou atmosféru středověkých časů, v nichž se většina pověstí odehrává.
 
Pochopit, proč je právě Miroslav Táborský tak populárním hlasem dávných příběhů, není tak těžké, pokud se do jeho vyprávění byť jen na chvíli zaposloucháte. Svým melodickým, zvučným hlasem a klidným, přesto poutavým projevem dokáže posluchače takřka očarovat. I proto bývá často vyhledávaným průvodcem televizních dokumentárních sérií po krásách českých a moravských pamětihodností. Historie a dávné příběhy jej zjevně baví a je to z jeho projevu znát. Působí sečtěle a vzdělaně, informace ale nepředává nijak povýšeně, ba právě naopak. Laskavý tón hlasu ale umí ve vteřině proměnit v takřka hrozivé burácení, když se převtělí do úlohy některé ze záporných postav příběhů, které vypráví. S emocemi a náladami v jednotlivých pověstech pracuje precizně a výrazně, přesto navýsost citlivě. Stejně jako se snaží podávat příběhy živě, aby nezačal nudit monotónností vyprávění, hlídá si rovněž, aby nikdy nesklouzl přes hranu přehrávání. Nenutí se do křečovitých poloh, je naprosto přirozený a uvěřitelný. Snad jen zvukový doprovod by nemusel být místy tak hlasitý, že v kontrastu s úrovní hlasitosti vypravěče působí až nečekaně rušivě.
 

 
Přestože titul 30 pověstí o městech, hradech a zámcích vybírá příběhy z děl tří autorů, styl jejich vyprávění se nijak významně neliší. Posluchač koneckonců ani nemá jak zjistit, kterou z pověstí sepsal Josef Pavel, kterou Adolf Wenig a jaká pochází z díla Vratislava Václava Tomka. Pro většinu z nich to ale patrně nebude důležitá informace, mnohem raději budou za to, že výsledné 3 hodiny a 33 minut poslechu působí homogenním a kompaktním dojmem bez rušivých míst. S Miroslavem Táborským tato doba uteče jako voda, přičemž se po celou dobu budou malí i velcí milovníci dávných příběhů velmi dobře bavit.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

„Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej.“
Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele. Pokoj, v němž si ve 20. letech paní Pumprlová psala deník, i trosky starých budov, na něž si pamatují jen obyvatelé budějovického lágru, ožívají. Tři…
Traktát, volně inspirovaný věhlasným Wittgensteinovým dílem, je dosud nejpreciznější a nejkonzistentnější autorovou knihou. Strukturované poetické fragmenty a aforismy pozvolna přecházejí do čím dál úspornějších axiomatických vyjádření, jejichž styčným bodem je vnitřní zkušenost autora a jeho sebereflexe. Není to ale jen kniha o autorovi. Jako každá originální vize se svými přesahy dotýká skutečnosti a zkušenosti každého…
Starý strážce vodní nádrže Jiří Smrček si dopisuje s generálním ředitelem povodí. Jsou to zprávy o stavu přehrady, ale také o stavu jeho duše. Nevadí, že ředitel ani na jeden z 23 dopisů neodpoví. Smrček, bývalý venkovský učitel, na sebe prozrazuje i věci, které každému nesvěříme. Je zjitřený úkolem, který ho zaskočil: má najít mezi…

Recenze ze stejného žánru

Zdá se, že loňské cimrmanovské jubileum doznívá u audioknižních posluchačů teprve letos. Ostatně je to příznačné – až na výjimky vycházejí audioknihy u nás týdny, měsíce i roky po vydání svých literárních předloh. Zrovna u Divadla Járy Cimrmana to ale až tak nevadí – vždyť od prvního veřejného vystoupení uplyne padesát let až v tomto…
Ruská agrese na Ukrajině je v posledních měsících zcela logicky nejzásadnějším tématem prorostlým snad do všech politických, společenských i kulturních sfér. Že na toto téma dřív nebo později budou vznikat i knihy a následně audioknihy, je věcí přirozenou a nevyhnutelnou. Jedním z prvních, kdo u nás situaci reflektuje v žánru literatury faktu, je Petr Holý. Jeho knihu Válka…
Čtrnáct let právě uplynulo od tragédie, která nesmazatelně poznamenala Spojené státy americké. Teroristický útok realizovaný 11. září 2001 měl kromě lidských obětí i oběti hmotné – vzal si sebou Věže. Mrakodrapy Světového obchodního centra. A právě o nich (nejen však o nich) vypráví audiokniha Jiřího Boudníka Věže - příběh 11. září.
V posledních letech se stává spíše pravidlem než výjimkou, že po odvysílání premiérové rozhlasové četby na pokračování se daný příběh téměř vzápětí objeví v prodeji. Nejinak tomu je i v případě původně čtrnáctidílné četby z románu Michaela Crichtona Velká vlaková loupež. V napínavém příběhu se posluchač přenese do jara roku 1855, kdy se spolu s…

Dále od recenzenta

„Tohle je Ratty. Jeho skutečné jméno zní Peter Hince a jezdí s námi už léta.“ Takto během jednoho z nabitých koncertů představil Freddie Mercury publiku svého pódiového technika. Po zpěvákově úmrtí jej tato kvalifikace přímo předurčovala k napsání vzpomínkové biografie. Vznikla tak Neznámá historie, jedna z nejsyrovějších a nejupřímnějších knih, která o rockové skupině Queen…
Sourozenci Pavla a Petr mají pod čepicí. Baví je luštit nejrůznější hádanky a přijdou na kloub každé záhadě. Svůj důvtip neuplatňují jen při četbě knih a sledování napínavých filmů, ale i v běžném životě. Po stopě se tak pouštějí v případech, kdy někdo z jejich kamarádů či sousedů potřebuje pomoc. Říkají si „Pátrači“ a třebaže dvanáctiletou dívku a…
Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar Allan Poe před více než stoletím a půl. Moderní a někdy dost upravené adaptace však často přivádí diváky k původním psaným verzím příběhů. Tympanum má ve svém portfoliu hned tucet…
Neurotická alkoholička Anna Foxová nevychází z domu, žije online životem na diskuzních fórech a skrze objektiv své zrcadlovky šmíruje své sousedy. Zbytek času pak tráví sledováním starých filmů. Ačkoliv bývala psycholožkou, teď by odbornou pomoc potřebovala sama. Když se jí jednoho dne v hledáčku fotoaparátu objeví žena v šatech zbrocených krví, po níž se následně…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

30 pověstí o městech, hradech a zámcích
30 našich známých měst, hradů a zámků představuje audiokniha pověstí určených malým i velkým posluchačům Herec Miroslav Táborský vypráví příběhy z různých míst Čech a Moravy plné dobrodružství a napětí. Posluchači se díky poutavému, napínavému a přístupnému zpracování vybraných bájí a legend Josefa Pavla, Adolfa Weniga a V. V. Tomka mají možnost seznámit s historií našich nejznámějších národních památek. V řadě pověstí vystupují postavy z našich dějin – králové, knížata a rytíři. Dávné příběhy z Prahy, Karlštejna, Strakonic, Kokořína, Vsetína, Žebráku, Náchoda, Kamýku, Svitav a dalších míst ve vynikajícím podání. Autoři pověstí: Adolf Wenig, Josef Pavel, V. V. Tomek
Přejít nahoru