Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Poslední Hrušínského maigretovky

Datum: 

Autor recenze: 

4x komisař Maigret potřetí
4x komisař Maigret potřetí

Říká se do třetice všeho dobrého a v tomto případě to rozhodně platí. A tak máme (konečně) možnost si díky Radioservisu poslechnout další, v audiu dosud nevydané, případy komisaře Maigreta v jedinečném podání skvělého Rudolfa Hrušínského.

Stejně jako v předchozích audioknižně zpracovaných případech, čeká posluchače i tentokrát nezapomenutelné vyšetřování pod vedením slavného komisaře ze Zlatnického nábřeží. V posledním kompletu celé sady si ho užijete celkem čtyřikrát, přičemž pokaždé jde o herecký koncert, kterému dominuje charismatický, někdy dobrácký, jindy drsný a nesmlouvavý hlas Rudolfa Hrušínského. V práci s hlasem byl pan Hrušínský opravdu mistr a jednotlivé přechody jsou buď dokonale plynulé nebo naopak tak náhlé, že se až leknete – vše záleží na situaci. I ostatní postavy, byť jim vzhledem k poměrně krátké stopáži jednotlivých případů není věnováno tolik místa, mluví herci slavných jmen jako například Jaroslava Adamová, Boris Rösner nebo Jiří Adamíra.

První případ s názvem Maigret a mrtvá dívka je zpracován poněkud netypicky – má totiž vypravěče, což není u audioknižní podoby „maigretovek“ obvyklé a popravdě to působí i poněkud rušivě, protože rozhlasový Maigret si vystačí sám. Ale je to jedna z posledních nahrávek s Maigretem (a také s panem Hrušínským), byla nahrána roku 1991 a tak se možná režisér Jiří Horčička, který je pod celou brilantní sérii (až na jeden příběh) podepsán, rozhodl koncept trochu oživit. Vypravěčem je Vladimír Brabec v roli Maigretova věrného inspektora Janviera. Role komisařovy pravé ruky se zhostil dobře, jen part vypravěče je zkrátka přebytečný. Ale i díky němu posluchač zjišťuje, jak je důležité znát oběť, chcete-li poznat vraha…

Druhý případ (Maigret a případ Nahour, nahraný v roce 1971) popisuje, také za účasti známých herců, zvláštní vztahy v jedné bankéřské rodině roztroušené po celém světě. Poslední dva případy třetího kompletu série, Přístav v mlze (1970) a Maigret chystá léčku (1991), již dříve Radioservis vydal a tak pokud je již máte, můžete využít toho, že Audioteka.cz nabízí jednotlivé případy k zakoupení i samostatně. V nabídce je ale také kompletní série, která vám zpříjemní nejeden pošmourný (pod)zimní večer. Navíc vychází o něco levněji, než kdybyste pořizovali fyzické nosiče.
 

Každý z příběhů je doplněn mnohými ruchy, které dokreslují atmosféru a pozvedají ho tak ještě na vyšší úroveň. Na začátku každého případu uslyšíte typickou znělku a ani během příběhů nebudete o krátké hudební předěly, které povětšinou oddělují jednotlivé kapitoly a zvyšují tak napětí, ochuzeni. Technicky je audiokniha velice dobře zpracována a je radost ji poslouchat, ať již se na to díváte (tedy vlastně posloucháte) z jakékoli strany.

banner 1200x150

Jediné, co vám po doposlouchání posledního případu komisaře s pověstnou dýmkou, jež se dostala i na tradičně zpracovaný obal, bude líto, je, že žádné další případy už nevyjdou, alespoň ne v geniálním podání neméně geniálního Rudolfa Hrušínského. Víc jich totiž pro Český rozhlas namluvit nestačil. O to raději se však budete k jednotlivým případům vracet, abyste se přenesli zpět do éry vrcholného rozhlasového herectví.

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

K nedožitým 94. narozeninám Rudolfa Hrušínského vydává Radioservis dlouho očekávaný závěrečný díl kompletu rozhlasových detektivek s komisařem Maigretem. Kompilace čtyř zbylých rozhlasových her, která doplňuje předešlé dva díly, tak pomyslně uzavírá celou dráhu Rudolfa Hrušínského v jedné ze svých nejznámějších rolí za rozhlasovým mikrofonem.

Audioknihy ze stejného žánru

Populární žurnalista a spisovatel Josef Klíma přichází s novými kriminálními příběhy. V centru dění je oddělení vražd a atraktivní vyšetřovatelka Klára Radová. V knize Jak zabít dvakrát vycházejí první dva případy.
Básník české akční fantastiky se vrací na místo činu v deštivém krimi noiru. V životě každého soukromého vyšetřovatele přijde práce, po které už nic není jako dřív. Před Vincentem Krhavým se jedna taková objeví na dně věčně prázdné láhve, a když se jí nezbaví ani odhozením do popelníku plného vajglů, nakonec ji vezme.

Recenze ze stejného žánru

„Jestliže čekáte na chodbě na svého terapeuta, čekejte na svého terapeuta. Jestliže se hádáte s manželkou, hádejte se s manželkou. Jestliže se při čekání na svého terapeuta v duchu hádáte s manželkou, není to všímavost.“ Nic lépe nevystihuje rozdíl mezi multitaskingem a singletaskingem jako celý román Karstena Dusseho přeložený Zuzanou Guldanová jako Sústreď sa na…
Jaro je už skoro za okny, ale komu je zatím ještě pořád zima, může jej zkusit přivolat poslechem další z řady tematických sbírek kratších příběhů Agathy Christie. Zlověstné jaro sice nepřináší tolik napětí, jak by se z názvu mohlo zdát, to však nebrání tomu, aby si jeho poslech užili nejen milovníci detektivní klasiky.
O Češích se říká, že jsou národ s holubičí povahou. Ti, kteří byli během své kariéry svědky mnoha zločinů, by ale nejspíše zcela nesouhlasili. Karel Tichý by mohl být jedním z nich.
Druhý román ze série s sebou vždycky nese určitá úskalí a vyvolává řadu otázek. Ponese se alespoň ve stejném duchu jako předchozí díl? Nebo naopak, nebude příliš podobný? Neztratí na síle? Nebude příliš tlačit na pilu? Stejné otázky vyvolává i audioknižní vydání. Už teď je ale zřejmé, že audioknižní Smějící se bestie Viléma Koubka plně…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Již jako sedmnáctiletý psal publicistické články, proslavil se však především 84 detektivními romány s hlavní postavou komisaře Maigreta. Celkem napsal asi 400 románů a přes 1000 povídek.
4x komisař Maigret potřetí
I kdyby Georges Simenon nevystoupil na literární Parnas se svým komisařem Maigretem, vstoupil by patrně do dějin frankofonní literatury jako jeden z nejplodnějších spisovatelů 20. století. Jeho literární odkaz čítá na 400 románů a 1000 kratších povídek. Jak to Simenon dokázal?
Přejít nahoru