Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Agatha pro tři hlasy

Zločiny pro dva
Zločiny pro dva

Jaké by to bylo řešit skutečné zločiny stylem oblíbených literárních hrdinů? Takovou otázku si položili Tommy a Pentlička a rozhodli se vydat po stopě zlodějů, únosců či vrahů vybaveni rekvizitami, které jim utkvěly v paměti při četbě detektivních románů. Osvědčí se v praxi postupy, které znají z knih, nebo jim k řešení dopomůže spíše vlastní důvtip a nápaditost? A protože jim nechybí ani soutěživost, snaží se každý z nich rozlousknout zločin dříve než jeho protějšek.

Audioknižní a rozhlasové nahrávky příběhů Agathy Christie zahrnují nejen povídky a romány s Herculem Poirotem či slečnou Marplovou, ale i příběhy, kde vystupují různí „jednorázoví“ hrdinové, k nimž se autorka už později nikdy nevrátila. Mimo tyto kategorie však existují i příběhy s postavami, které se vyskytují ve více knihách, věhlasu malého belgického elegána či staropanenské venkovské stařenky však nedosáhli. A právě těm se tvůrci zvukových adaptací doposud jakoby obloukem vyhýbali. Patří mezi ně i manželská dvojice příležitostných špionů a amatérských detektivů Tommy a Pentlička Beresfordovi. A právě na ně se nejnověji zaměřili ve vydavatelství Audiotéka a Bookmedia, když do své nabídky zařadili titul Zločiny pro dva, v němž se roku 1929 podruhé představili právě tito dva hrdinové. Není bez zajímavosti, že jsou prakticky jedinými postavami Agathy Christie, které stárnou v souladu s datem vydání jejich příběhů – z mladých novomanželů to o půl století později dotáhli až na čerstvé sedmdesátníky.
 
Ale zpět k Zločinům pro dva. V nich jsou oba hrdinové mladí a trochu znudění všedností života. Přijde jim proto vhod nabídka na převzetí soukromé detektivní agentury, čímž mají dopomoci k dopadení mezinárodního gangu zločinců. Kromě této nosné linie, která jemně propojuje celou sbírku povídek, jde ve většině z patnácti příběhů o samostatná pátrání, která si hrdinové zpestřují hrou na detektivy z jejich oblíbených knížek. V jedné z povídek tak Tommy bere na pomoc housle a snaží se o dedukci ve stylu Sherlocka Holmese, v dalším pak na sebe bere kněžský úbor, v němž jako by z oka vypadl otci Brownovi. V těchto odlehčených, humorně laděných zápletkách Christie parodovala tehdejší známé knižní detektivy, a to včetně toho, jež sama stvořila – Hercula Poirota. Někteří z nich už nám dnes nic neříkají, ale to vůbec nevadí – povídky jsou dostatečně poutavé na to, aby nám to bylo vlastně celkem jedno. Pokud se chcete pobavit a nečekáte seriózní, psychologicky propracované drama, jsou na ukrácení dlouhé chvíle někdy až bláznivá dobrodružství Tommyho a Pentličky tím pravým pro vás.
 

 

A příjemně překvapí i herecké podání audioknižní podoby. V režii Jakuba Taberyho se vypravěčem a hlasem všech vedlejších postav stal Martin Zahálka. Jeho hluboký, melodický hlas provází posluchače dějem s důstojnou grácií, nepostrádá však ani jemnou hravost. Oproti tomu postavy obou hrdinů mluví výše posazenými hlasy, z nichž nadšení a zápal pro věc doslova sálá. Jak Marek Holý, tak Zdeňka Žádníková Volencová se dokázali vžít do svých rolí s naprostou sebejistotou a zdá se, že si společné hraní užívali. Díky dramaturgickým zásahům, spočívajícím ve vyškrtání uvozovacích vět, které se zapojením více interpretů staly nadbytečnými, zní vícehlasá četba téměř jako komorní rozhlasová dramatizace. Hlasy trojice interpretů pak doplňuje rozverný hudební doprovod zahrnující škálu různě laděných melodií.

Vadou na kráse audioknihy je pouze nevyrovnaný zvuk, který je většinu času hezky čistý, místy však zní zastřeně, jako by byly některé části kapitol dotáčeny zpětně v jiném studiu. Tyto přechody, odehrávající se i uprostřed jednoho odstavce, jsou bohužel dost zřejmě slyšitelné, stejně jako nedokonalá výslovnost některých britských místopisných názvů, které si občas interpreti trochu zkomolili po svém.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V polorozpadlém domě na okraji města se uprostřed tuhé zimy najde tělo bezdomovce v pokročilém stadiu rozkladu. Místo činu vypadá jako z hororu a poručík Eda Braun se nedokáže ubránit pocitu, že podobnou scénu už viděl. Je to jako déjà vu.
Oddělení Q odhalí v případech údajných sebevražd a tragických nehod významných osobností skrytý vzorec, na jehož rozluštění bude potřeba celého týmu. Času ovšem není nazbyt, protože další oběť je podle všeho na spadnutí. A tak se Carl, Asad, Rose a Gordon pouští navzdory proticovidovým opatřením do zběsilého pátrání po vrahovi. Jenže proslulého vyšetřovatele Mørcka trápí…
V Boscombském údolí byl spáchán zločin - pan Charles McCarthy byl zavražděn. Hlavním podezřelým je jeho vlastní syn, ale ten tvrdí, že je nevinen. Scotland Yardu se vraha nedaří dopadnout, a tak je do Herefordshiru povolán Sherlock Holmes. Holmes rychle přijde na to, že ve hře je možná třetí, záhadná osoba. Pomalu odhaluje příběh zločinné…
Už zase bojuje sám se sebou, bolestněji než dřív. Ovšem buldoci se nevzdávají! Se šedesátkou se na práh Kurtova domu dostavilo stáří a drze se ptá, jestli je přichystaný. Někdejší samotářský šéf ystadské kriminálky, přežívající v Löderlupu jen se svým psem, čelí návalům zmaru, příznakům cukrovky a výpadkům paměti, což ohrožuje jeho setrvání ve sboru.

Recenze ze stejného žánru

Podobně jako jsme svého času brali s povděkem, že stejného zahraničního herce v televizních snímcích pravidelně daboval tentýž herec, přijímáme povětšinou vděčně, pokud v průběhu knižní série nedojde ke změně interpreta – tedy za předpokladu, že byla prvotní volba správná. Volba Filipa Švarce pro audioknižní podobu kriminálek Davida Urbana ovšem jednoznačně správná byla.
Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…
Novináře Josefa Klímu propojují s tématem zločinu nejen jeho investigativní reportáže a televizní scénáře, ale také část jeho knižní tvorby. Do kontaktu s kriminálníky všeho druhu se dostával především během natáčení reportážního pořadu Na vlastní oči. Skutečnými případy z této doby se při své autorské tvorbě někdy nechal inspirovat více, jindy méně.
Svatopluka Beneše si jako Sherlocka Holmese pamatuje většina posluchačů z cyklu krátkých povídek, napsaných pro rozhlasový pořad Meteor. Vědecké případy autorů Rudolfa Čechury a Josefa Kleibla ale nebyly jedinými příběhy, v nichž se tento herec v úloze nejslavnějšího detektiva všech dob představil. Dokazuje to i archivní úlovek, který pod názvem Z pamětí dr. Watsona vydal…

Dále od recenzenta

Podobně jako svého času vydavatelství Audioberg s cyklem 9 kroků k Temnotě se do světa hororu a napětí vydává nyní i Planet Dark. Ten se do tohoto žánru pouští s novou sérií Stopy hrůzy, v níž chce věnovat pozornost jak klasickým, tak i současným tvůrcům. V tempu jednoho titulu měsíčně doposud vyšla audioknižní trilogie jednoho z autorů, řadících se k otcům…
Pokud nemáte chuť na dlouhé romány, na které se musíte při poslechu soustředit mnoho desítek hodin, možná vás zláká k poslechu některá z povídkových sbírek. Do této kategorie se řadí i soubor kratších textů (Ne)povídej britského spisovatele Jeffreyho Archera. V patnácti příbězích si můžete vybrat od kratičkých hříček trvajících sotva několik málo minut, až po…
Nestává se tak často, aby se světy televizních obrazovek a audioknih prolínaly. Pro čtenáře detektivek Agathy Christie a příznivce televizních adaptací jejích knížek s Herculem Poirotem však taková chvíle nastala právě nyní. U příležitosti akce Audioknihy NAHLAS! vychází četba jejího prvního detektivního románu Záhada na Zámku Styles v podání herce Jaromíra Meduny.
Série Čínských thrillerů dorazila do svého finále. Prostřednictvím hned dvojice zbrusu nových audioknih se můžete seznámit s tím, jak se skotský autor Peter May rozhodl zakončit tuto svou populární sérii, v níž šlo vždycky kromě honby za zločincem i o bouřlivý vztah mezi hlavními protagonisty. Co na hrdiny v příbězích Pekingský rozparovač a Svatba duchů…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Zločiny pro dva
Mladí a sympatičtí manželé Beresfordovi – Tommy a Pentlička, stále touží po nějakém dobrodružství. Jedno takové dobrodružství jim nabídne Tommyho šéf pan Carter, který si manželský pár najme, aby převzal a vedl Bluntovu mezinárodní detektivní agenturu a čekal na příjezd zahraničních agentů. Toto čekání si Tommy a Pentlička krátí řešením různých detektivních případů a své pátrací schopnosti si v praxi ověřují ve stylu některého ze slavných literárních detektivů.
Přejít nahoru