Vyhledat
Amélie a tma
Amélie a tma

Stačí si zalistovat knižní produkcí Petry Neomillnerové a nabydete dojmu, že vždy ráda utíkala do jiných světů. Nepřekvapí, že komentáře k jejím knihám naleznete na fanzinových stránkách věnovaných fantasy, že při hledání českých zástupců, kteří využívají ve světě zatím stále ještě oblíbenou tematiku upírů či nemrtvých, narazíte právě její jméno. Petra Neomillnerová však zacílila beletrii i na věkovou skupinu mnohem mladší. Se svou Amélií míří na dívčí čtenářky, které stojí na rozhraní dětství a puberty. Nepřekvapí, že útlá knížka obsáhne hned několik pro daný žánr typických atributů. Máme zde generační rozepře mezi dcerou a matkou, rozpadlou rodinu, téma outsiderství i (neopětovanou?) lásku. Autorka však i vzhledem k rozsahu většinu z toho upozadila, respektive zachází s uvedenými prvky opatrně a bez větší snahy o naprosté vyčerpání každého z nich. Našla si totiž – což k jejímu dosavadnímu směřování nepřekvapí – ještě zajímavější stavební kámen konfliktu.

Amélie, dívka z titulu knihy, totiž má sice dvanáct let, ale už celých 122 roků. Je chladná, vlastně mrtvolně chladná. Žije s matkou, také mrtvou, ve starém opuštěném domě, ve tmě, bez přátel, bez možnosti s kýmkoliv komunikovat. Až jednoho dne potká Markétu…

Rodící se přátelství mezi dívkou Markétou a stejně starým duchem, Amélií, pohání děj kupředu, neboť obě poněkud své kamarádství před matkami/světem tají. Zdá se navíc, že mezi ně vstoupí další elementy, které mohou poklidnost dní rozvrátit.

Textu se v letošním létě chopila režisérka a producentka Naďa Dvorská a vzniklo dvě a půl hodiny dlouhé zvukové zpracování, kdy každé z postav (těch není mnoho) se chopil jiný herec, herečka. Při poslechu si dost možná potvrdíte, že kniha se pro načtení hodí. Neobsahuje komplikovaná souvětí, naopak staví na krátkých až úsečných dialozích a literárně skromných vnitřních úvahách a komentářích hlavních dvou hrdinek. Je těžké říci, která z nich je tou ústřední, vlastně bychom to nemuseli ani řešit. Obě mají vyvážený prostor, obě během děje začneme chápat, lépe poznávat, i když – jaksi přirozeně – nám může být bližší živá Markéta, už pro reálnější starosti.

banner 1200x150

Obě protagonistky, Nikola Votočková a Vladana Drvotová, mají zkušenost jak z divadla, tak televize, k postávám se jejich hlasy hodí a ustály i určitou míru naivnosti, která se s textem pro dívky pojí. Nikola Votočková se ubránila přílišné nešťastnosti ze svého nebytí a Vladana Drvotová vkusně namixovala schopnost se nadchnout a radovat se vzdorem, naštvaností či smutkem. Rolí jejich matek se chopily profesionální herečky, prostoru jim však mnoho dáno nebylo, proto se v podstatě hraní omezuje na tu více, tu méně dlouhé napomenutí či reakce na dialogy Amélie a Markéty. Mimochodem, čím se prostor u dalších postav zmenšoval, tím hůře čtení/hraní dopadlo. Zvláště pak u pana Pelce (František Špergr) je mluvené slovo až směšně neživotné. Je otázkou, zda to lze přičítat za vinu pouze herci (či režii), nebo samotnému textu, který panu Pelcovi dává bez dramaturgické přípravy do rukou záchranu Amélie a její maminky, respektive Markéty a její matky.
 

Hudby i celkové hudební režie se chopil Dan Fikejz, který zvolenou kompozicí i nástroji odděluje živý normální svět od toho nereálného, posmrtného. Osobně mi ty všelijaké zpěvy a popěvky, které utváří hudební nit, spíše vadily, snad pro přehnanost “duchařiny”, která pak zněla jako ozvěna laciné Yamahy.

Samozřejmě, že mnohem lépe by se hodnotila (audio)kniha zástupkyni cílové skupiny, mne může řada věcí minout. Přesto mám z poslechu přednostně dobré dojmy a jsem i zvědavý, jak dopadne filmové zpracování látky, které se údajně nyní připravuje.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Aniččina prázdninová dobrodružství v exotickém Egyptě, tentokrát k poslechu! Anička odlétá se svými rodiči na krátké prázdniny do Egypta. Bere si s sebou opět svůj deník a je plná očekávání, co všechno v neznámé exotické zemi prožije. Na prázdninách si Anička najde novou kamarádku a pozná i zajímavosti Egypta. Nejúžasnější zážitek ji čeká při potápění…
Komplet 3 CD shromáždil dramatizace tří zásadních příběhů, patřících k vrcholným dílům Jaroslava Foglara. Proslulý ježek v kleci, záhadný hlavolam, jehož principy objasňuje tajemný deník vynálezce létajícího kola Jana Tleskače, spolu s nebezpečím, číhajícím v zšeřelých uličkách čtvrti, zvané Stínadla, tvoří základní atmosféru strhujícímu dění. Hoši z Rychlých šípů, hrdinové příběhů čtenářského klubu časopisu Mladý…
Jsou díla, u nichž čas a prostor nehrají roli. Babička z pera známé české spisovatelky Boženy Němcové, kterou umělkyně vydala již roku 1855, se v anketě Kniha mého srdce umístila na druhém místě. Do dnešního dne se dočkala několika set vydání v češtině i v cizích jazycích.
Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemocí, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit…

Recenze ze stejného žánru

Spisovatelka a dramaturgyně Vendula Borůvková se ve své tvorbě soustředí především na dětského recipienta. Její nejnovější kniha s dlouhým názvem 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo získala v roce 2019 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež. O tři roky později se toto dílo dočkalo pod hlavičkou vydavatelství Témbr…
Honza do třídy zrovna dvakrát nezapadl. Městečko, v němž nově bydlí, je malé a jeho spolužáci se znají už od školky. Jediný, kdo se s ním více kamarádí, je Monika, jejíž máma cvičí psy pro handicapované lidi. Honza by moc rád také nějakého psa měl, ale rodiče mu ho nechtějí dovolit. Pořád mu předhazují, že…
Rok od roku je zřetelněji vidět, že současná česká literatura sice trpí mnohými neduhy, z nichž ten obludně největší představuje její podfinancování, ale nemůže si rozhodně stěžovat na zástup zajímavých, talentovaných a postupem času i stále zkušenějších autorek. Mezi ty, které k tomuto potěšujícímu stavu přispívají, patří i novinářka, rozhlasová dokumentaristka a pedagožka Dora Kaprálová. Je to…
Byl jednou jeden chlapec, kterému se zlata skřítků zachtělo. Tenhle kluk ale nebyl jen tak obyčejný Honza z Horní Dolní – skřítci se musí mít opravdu na pozoru, protože stanuli v hledáčku samotného Artemis Fowla!

Dále od recenzenta

Pro řadu z nás představuje osvojení cizí řeči takřka nemožný úkol. „Syndrom Achillovy paty” roste o to více, o co déle s budováním návyku učit se jazyk bojujeme. Jenže, jak se popasovat s tvrzením, že „nic takového jako těžký jazyk neexistuje”? Autorem tohoto postřehu je Gabriel Wyner, který své zkušenosti s osvojením (několika) cizích jazyků…
O málokteré knize z oblasti osobního/duchovního rozvoje se dá bez uvozovek říct, že jde o klasiku či dokonce kult, tak jako o Cestě pokojného bojovníka. Dan Millman ji dle svého vlastního příběhu sepsal už takřka před čtyřmi desítkami let. Nyní vychází i ve zvukové verzi. Má stále ještě co sdělit?
Před vypuknutím Druhé světové války dopsal Stefan Zweig svůj melodramatický příběh, snad jako rozloučení s lidskou morálkou. Jako výpověď o mravnosti a cti, kterou může pohltit zbaběle netrpělivé srdce.
Medvídek Paddington se narodil v roce 1958. Od té doby rok co rok, možná den co den dělá radost dětem po celém světě. Útlá knížka Michaela Bonda má sice nejsilnější odezvu ve své rodné Anglii, okouzlit ale umí dost možná i v Peru, odkud hlavní hrdina pochází.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru