Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vzpoura zapomenutých bohů

Datum: 

Autor recenze: 

Američtí bohové
Američtí bohové

Nakladatelství Tympanum představilo téměř současně tři tituly Neila Gaimana a dá se předpokládat, že tím potěšilo stovky uší jeho věrných uctívačů. Koralinu připravila režisérka Zuzana Burianová, Nikdykde vznikla pod vedením Alexandry Bauerové. Ta nyní stojí i za audioknihou třetí – Americkými bohy.

Gaiman svou knihu koncipoval jako potměšilou fresku americké religiozity. Číst se dá i jako deník umanutého britského spisovatele, který v Novém světě vidí, co ostatním zůstalo skryto. Popisuje archetypální sny jako pavučiny pokrývající rušná americká velkoměsta i ospalé zapadákovy. Nikdo z těch, kdo vstoupili na tento kontinent, ať už jako dobyvatelé, zvědavci, otroci či zoufalci, nepřijeli bez víry. Bez ní se nedá přeplout moře, bez bohů nelze přežít kruté zimy, samotu, odtržení od krajanů. Jenže časem jsou bohové domoviny na obtíž, směšní ve své důležitosti.

V jednohlasé nahrávce se Kajetán Písařovic sám vydává na téměř čtyřiadvacetihodinovou road movie, aby nám popsal, co v Americe z těch kdysi tak mocných bohů živících se krvavými obětinami zbylo a kdo je nahradil. Není jen Stínem, vypravěčem a nedobrovolným prostředníkem bohů, promlouvá též hlasy božstev s kořeny skandinávskými, východoevropskými, africkými či indickými. Je konfrontován s duchy indiánských kmenů i s novodobými modlami Američanů. A každý z nich mluví jinou angličtinou, často lámanou, s těžkým přízvukem.
 

V překladu Ladislavy Vojtkové se z angličtiny stává čeština, ve které se obtížněji odlišují jazykové nuance. Nejsme zvyklí poslouchat Indy či Islanďany, jak se trápí se záludnostmi češtiny. Oporu máme snad jen pro ruštinou podbarvené promluvy slovanského boha temnoty Černoboga a trojice sester. Jenže tady se nám zas do mysli vkrádá podezření, zda by Zorja Jutrenjaja, Zorja Večernjaja a Zorja Polunočnaja neměly být spíš Jitřenkou, Večernicí a Půlnočnicí.

Nakonec to však není výslovnost, co narátora nechá na holičkách, ale charaktery postav. Písařovic disponuje lehce zastřeným hlasem, který umí zdrsnět, sarkasticky se odpíchnout nebo stařecky zpomalit. Propůjčí tak příhodný hlas Stínovi, propuštěnému vězni s nejasným posláním, ale i jeho novému zaměstnavateli Středovi, podvodníkovi mytických rozměrů. Gaiman však modeluje další a další figury, které vstupují Stínovi do cesty, a každá z nich si nárokuje vlastní nezaměnitelné entrée. To se však nepodařilo dodržet a publikum se tak může v pestrobarevném panteonu ztrácet.

banner 1200x150

Jenže bohové tu nejsou od toho, aby se každému odkryli, vyložili na stůl karty a ukázali své ID. Skrývají se a mlží, proplouvají časem, zkracují si vzdálenosti po pěšinách ležících za horizontem lidského vnímání. Chaos je jejich průvodním znakem a audiokniha, podobně jako kniha, nemá svolení předčasně je demaskovat. Gaimanův jazyk je opojný, plný překvapivých obrazů, přirovnání a trefných postřehů. A i na popleteného posluchače čeká okouzlení z rafinovaných odkazů a iluzionistických triků.

Mýty se překrývají, občas si dokonce protiřečí a z obdobně zmatečných trajektorií povstávají i Američtí bohové. Nechtějí být usvědčeni, identifikováni a zařazeni, touží být uctíváni. Pro setkání s božským připravuje půdu doprovodná hudba od Kittchen – hymnická, proměnlivá, propletená kvílením větru a vzdycháním duší zemřelých. Nespoléhejte na televizní seriál, síla bohů je ukrytá v magii správně vyslovených slov.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Chtělo by se říct, že Nikdo Owens (v originále Nobody Owens), známý jako Nik, je normální kluk. Je to ale pravda jen napůl. Jeho domovem je po tragické smrti rodičů hřbitov a vychovali ho duchové, vlkodlaci a jiné příšery spolu s jeho strážným andělem Silasem, který nepatří ani do světa živých, ani mezi mrtvé.
Uprostřed Zeměplochy, placaté země putující vesmírem na zádech obrovské želvy, leží království Lancre, které je tak malé, že by ho kamenem přehodil. Přesto se o něj rozpoutal velký boj, jehož zápletka má leccos společného s hrou Macbeth z pera slovutného Williama Shakespeara. Nesmějí tudíž chybět ani tři čarodějky, jimž se hrůzovláda nového panovníka nezamlouvá.

Recenze ze stejného žánru

Počet knih, které si můžeme poslechnout, potěšitelně roste. U starších, ovšem rozhodně ne zastaralých titulů bývá vhodnou záminkou pro vznik zvukové verze blížící se filmová premiéra. Zlatý kompas byl poprvé zfilmován před více než deseti lety. Ve velkofilmu se však ztratily hlubší proudy, které spisovatel Philip Pullman pečlivě promyslel pro celou trilogii, a na rozdíl…
Přiznám se bez mučení, že mé rozhodnutí poslechnout si Tobiáše Lolnesse souvisí s oceněním titulu v audioknižních Cenách Bystrouška. Umístil se na třetím místě v kategorii mladší žáci. Cena vyhlašovaná Asociací vydavatelů audioknih po zásluze obrací pozornost k novinkovým titulům pro děti a mládež.

Dále od recenzenta

Pokud se dostanu opět do sporu se zarytým čtenářem tradičního střihu, který pohrdá mluveným slovem a přísahá na vůni knih, tíhu svazků a potěšení ze zvuku otáčených stránek, vím, že jej odkážu na audioknihu Les mytág.
Spisovatelka Donna Tarttová v románu Tajná historie čtenáře přesvědčí, že nejen na evropských vysokých školách najdete katedry a kabinety, ve kterých se zastavil čas. Svůj první román zasadila na vermontskou univerzitu v oblasti Nové Anglie, kde bychom čekali spíš dřevorubce v kostkovaných košilích než zapálené studenty klasické filologie. Přesto v pečlivě vykreslených reáliích zůstává cosi…
Hledání partnera pro život bývá svízelná záležitost, a ne každý má pro navazování známostí talent. Dříve se role prostředníků ujímali dohazovači, kteří našli a spárovali dva kompatibilní jedince. Dnes nezbývá než se spolehnout na inzeráty a seznamovací agentury.
Opuštěnou kočku nebo babičku politujeme, ale co si počít se zdravou třicítkou, která je jen divná? Příšerně se obléká, nedochází v pravidelných intervalech ke kadeřnici ani na kosmetiku, škudlí každou libru a nepochopí jediný vtip. Takové individuum bez jediné slzy lítosti opustíme a z kolektivu vyloučíme.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Američtí bohové
Stín se dostává po třech letech z vězení. Milovaná manželka Laura je po smrti a všechny jeho vyhlídky se rázem smrskly v chladnou prázdnotu. Cestou na pohřeb, v letadle zmítaném bouří, Stína osloví postarší muž jménem Středa a nabídne mu, aby vstoupil do jeho služeb. Stín nejprve odmítne, ale po noční pijatice, krvavé rvačce se Středovým přítelem Mákem Sweeneym a poté, co se stane svědkem několika neuvěřitelných kousků, která nebezpečně připomínají skutečná kouzla, nakonec na Středovu nabídku kývne. A stává se součástí toho nejpodivnějšího poselstva, jaké kdy křižovalo Ameriku. I Nový Svět má své bohy. A ti rozhodně - alespoň prozatím - nejsou mrtví.
Přejít nahoru