Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

… aneb Cukání v palci

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Dum-u-kanalu-Agatha-Christie
Audiokniha Dům u kanálu

Po dramatizaci N či M? a Tajemném protivníkovi přichází vydavatelství Radioservis s dalším případem detektivní dvojice Tommyho a Pentličky. Tvůrci audioknižního vydání jsou titíž jako loni – proč je však tato audiokniha o tolik lepší než ta předchozí? Za vším bude nejspíš zkušenost.

Je třeba si říct, že zatímco Tajemný protivník poprvé vyšel v originále v roce 1922 coby roztomilá a otevřeně aluzivní hříčka, kterou si Agatha Christie dopřála, aby si odpočinula od „vážné“ detektivky a příjemně se pobavila, Dům u kanálu se ke čtenářům poprvé dostal o celých šestačtyřicet let později. V onom dlouhém mezidobí spatřily světlo světa dva případy této zábavné pátračské dvojice, konkrétně Zločiny pro dva a již zmiňovaný válečný příběh N či M? Od jeho vydání ovšem uteklo ještě dlouhých sedmadvacet let, než se v roce 1968 Tommy a Pentlička opět pustili do dalšího vyšetřování, a to tajemného zmizení jedné stařenky právě v románu Dům u kanálu.

Mezitím britská autorka dozajista nabrala nedocenitelné zkušenosti a vyvíjel se i její styl a přístup k psaní románových příběhů. Přirozeně i její, byť duchem stále mladí, hrdinové Tommy s Pentličkou zestárli – ostatně Tommy v tomto vyprávění už překročil sedmdesátku a Pentličce je šedesát šest. Když v domově pro seniory zemře Tommyho teta Ada, přirozeně se do jejich diskusí dostává i téma stárnutí a blížícího se konce, nicméně s velkou dávkou cynismu a nadsázky, jak už je jejich zvykem.

Těm, kdo holdují televizním detektivkám, jistě není zápletka Domu u kanálu neznámá. Román se dočkal v roce 2005 jednoho francouzského zpracování, kde byl děj posunut do současnosti, a rok na to i druhého britského, nicméně pod o něco přiléhavějším názvem Cukání v palci (jelikož v originálním znění tvoří název knihy verš z Macbetha: By the Pricking of My Thumbs). Ti, kteří tuto adaptaci viděli, však mohou být překvapeni a budou si klást otázku, kdy se objeví ta slečna Marplová, kterou ve filmovém zpracování hrála Geraldine McEwan. Krátce řečeno: Neobjeví se vůbec, protože z logiky věci v literárním světě Tommyho a Pentličky nemá co dělat, stejně jako v případě Plavého koně nebo Proč nepožádali Evanse? byla její postava do seriálu britské ITV doplněna i do příběhů, v nichž se původně nevyskytuje.

Dům u kanálu začíná tím, že se manželé Beresfordovi vypraví za Tommyho zmíněnou, poněkud protivnou tetou Adou, kterou Jana Stryková v audioknižním vydání a režii Hynka Pekárka z nějakého důvodu čte tvrdošíjně jako „Ada“ místo správného a o dost logičtějšího „Ejda“, navzdory tomu, že kanonickou výslovnost jména této postavy lze dohledat v řádu minut. Krátce po jejich návštěvě však teta umírá a v její pozůstalosti se objeví dříve neviděný obraz jakéhosi domu. Pentlička se rozhodne původní majitelku obrazu najít, nicméně po té se slehla zem. Jako stopa zůstala pouze záhadná a děsivá zmínka o dítěti za krbem.

banner 1200x150

Audioknižní vydání doprovází stejně jako Tajemného protivníka zdařilá hudba Jana Nerudy, režijně vše řídil Hynek Pekárek a audioknihu opět vydal Radioservis, tentokrát však bez koedice s vydavatelstvím Témbr. Nicméně celý zážitek z poslechu je výrazně živější, četba jaksi nenucenější, zábavnější a svižnější. Jako by se režisér i Jana Stryková tentokráte už nadobro vpravili do zvláštní poetiky světa protagonistů, v němž se nic nebere tak docela vážně.

Nabízelo by se, že za rozdíl může částečně překlad – jelikož namísto Veroniky Volhejnové (kterou z nějakého důvodu vydání předchozí audioknihy neuvádí) je tentokrát jeho autorem Pavel Krejčíř, nicméně vzhledem k bohatým zkušenostem Volhejnové s dílem Agathy Christie zde problém nehledejme. Je nejspíš potřeba se smířit s tím, že text již vyzrálé a vypravěčsky velice obratné autorky zkrátka tvůrcům audioknihy Dům u kanálu bez problémů sedl a Jana Stryková se zároveň už nenacházela v prostředí pro sebe tou dobou tak neznámého či neozkoušeného literárního světa.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Stejně jako u předchozího souboru povídek Mrazivé vraždy, i nyní je leitmotivem sbírky roční období, kdy se případy slavných vyšetřovatelů odehrávají… Se stoupající teplotou jako by stoupal i potenciál zla. Ať už je to v Cornwallu nebo na Riviéře, na pozadí Apollónova chrámu v Delfách nebo anglického venkovského sídla -- nejslavnější postavy Agathy Christie vyřeší…
Paní Stonerová Sherlockovi vypráví podivný příběh o záhadném zvuku, který způsobil smrt její sestry. Její nevlastní otec ji přestěhoval do pokoje, kde před dvěma lety její sestra zemřela a Helen se teď bojí o svůj život. Poslední slova její sestry před smrtí byla „strakatý pás“.
Poklidný detektivní případ s vůní moře a bretaňskou atmosférou. V malebné pobřežní vesničce je jednoho horkého červencového rána nalezen zavražděný stařičký majitel slavného hotelu. Komisař Georges Dupin, Pařížan přeložený za trest na konec světa, se případu ujímá a v bretaňské letní idylce odhaluje nečekané propasti… Poutavý kriminální román okořeněný jemným humorem, a tak působivý, že čtenář…
Jednoho listopadového rána uklízečka nalezne docenta Ondřeje Chalupu zastřeleného v jeho pracovně. Souvisí vražda s jeho dlouhodobou snahou o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy? Proč vrah riskoval a střílel přímo v budově? Kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta?

Recenze ze stejného žánru

Jižní Čechy asi nejsou oblastí, kterou bychom si představili jako typické dějiště mysteriózně laděných detektivek. Tradice velí temné příběhy situovat spíše na sever, kde bývají často nehostinná místa jako stvořená pro příběhy tajemné, napínavé a zlověstné. A přesto se autor Petr Junek rozhodl zasadit svůj nový detektivní příběh s hávem okultních a nadpřirozených prvků právě…
Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Žánr young adult v poslední době zaznamenává i mezi původní českou prózou nebývalý boom. Od doby většinou nepříliš vzrušujícího „psaní pro mládež“, které mělo zvlášť v našich normalizačních podmínkách punc výchovné literatury (i když i tady se našlo pár zajímavých kousků, třeba některé romány Valji Stýblové) se knižní produkce pro čtenáře 15+ posunula do značné…
Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např.

Dále od recenzenta

Když se román připravuje k vydání znovu, tentokrát coby audiokniha, může dojít k množství nesouladů. Například autorského záměru se záměrem režie, koncepce románu se zvoleným dramaturgickým pojetím, nebo stylu vypravěče s naturelem interpreta. V případě Posmrtné predace Viléma Koubka si naopak všechno dokonale sedlo, a tak se může servírovat pochoutka pro otrlé, noirové dobrodružství Vincenta…
Teoretická fyzika a astrofyzika, to nejsou témata určená hrstce zasvěcených. Jsou to oblasti lidského zkoumání, které nabízejí fascinující pohled nejen na vesmír nebo subatomární částice, ale i běžný každodenní svět kolem nás. Zvláště pokud o nich hovoří odborníci jako Michio Kaku, který už desítky let dokáže své čtenáře i posluchače okouzlit, a pokud se četby…
Prasklé zrcadlo je již osmou audioknihou v novodobé audioknižní sérii se slečnou Marplovou a desátou audioknihou vydavatelství VOXI, která přináší české překlady Agathy Christie k našim uším. Co nového ale můžeme čekat? Mimo jiné nový pohled na St. Mary Mead a po dvaceti letech také novou mrtvolu v Gossington Hall.
Cestopisné publikace, které nepostrádají vtip a nadhled, jdou veskrze dobře na odbyt. Tím víc, pokud nejsou jen o cestování, ale i o kultuře, atmosféře ve společnosti či politické situaci. V těchto případech je velmi důležité, aby jejich autor uměl klást ty správné otázky. Tohle umí Tuvia Tenenbom asi ze všeho nejlépe: Ptát se. Což je také…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru