Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

A co Aniččiny kamarádky…

Anička u moře
Anička u moře

Anička chodí do 3. třídy a už třikrát změnila školu. Příčinou nebylo nezvládnutí učební látky, ani kázeňské problémy, ani šikana ze strany spolužáků. První třídu přečkala Anička v Praze, pak se její rodiče rozhodli v Africe léčit děti, a tak druhý ročník navštěvovala u své babičky na venkově. V průběhu prázdnin se pak znovu vrátila k rodičům do Prahy, ale na jiné místo. Přesuny a nová prostředí zvládala Anička dobře – jako extrovert si pokaždé rychle našla nové kamarádky. Teď však odlétá s tatínkem a maminkou k moři, z cizích jazyků zná jen pár anglických slovíček a naděje, že by v Egyptě potkala na konci listopadu česky mluvící děti je mizivá. Podaří se Aničce najít si nové přátele, aby se u moře necítila osaměle? Bude se jí v zahraničí líbit? A zažije nějaká dobrodružství?

Bývá dobrou tradicí svěřit série, které jsou do zvukové podoby převáděny postupně, pokud možno stejnému režisérovi a interpretovi. Hlavním důvodem je zajisté snaha zachovat již osvědčený styl a způsob provedení, na který jsou posluchači zvyklí. To platí i u Aničky u moře – tandem Jindřiška NovákováMartha Issová fungoval v předchozích částech, a u ostatních dílů by se jakákoli změna projevila negativně.

V nahrávkách mluveného slova se často setkávám s přehnanou dávkou infantilnosti a s tendencí klást na přednes textu určeného mladším příliš velký důraz. Přes veškerou takovou snahu o srozumitelnost výsledek mnohdy vyzní ušišlaně a falešné podbízení se cílová skupina snadno odhalí. Režisérka i herečka se tomuto předstírání vyhnuly. Projev Marthy Issové je především civilní, na nic si nehraje a přesto nepostrádá pohled malé slečny. Předloha Ivany Peroutkové obsahuje mnoho vzájemně si odporujících citů, které herečka bez známek napodobování vyjadřuje. Kromě nich v Aničce u moře Issová využívá i své česko-syrské kořeny a posluchačům zprostředkovává arabská slova i zpěv tamějších obyvatel s patřičnou výslovností. Změnu akcentu používá i v případě Rusky ubytované v hotelu. Ke zmíněnému zpěvu se herečka dostává i přes hudbu Daniela Tůmy. Ten do písně zapojil klasický klavír, který využil i pro další předěly hrané na syntezátor.
 

Nutno se zmínit i o zvukové stránce audioknihy. Jindřiška Nováková dlouhodobě natáčí ve zvukovém studiu DAMU, které v současnosti vedle rozhlasových studií považuji v audioknižním kontextu za jedno z nejlépe znějících. Damácké studio je dokonale odhlučněno a přitom si dokáže zachovat přirozený prostor malé místnosti. Režisérka navíc vždy spolupracuje s mistry zvuku s bohatými zkušenostmi. K Aničce u moře byl přizván známý rozhlasový tvůrce Tomáš Gsöllhofer, který vedle běžných činností spojených s citlivým nastavením přístrojů a střihem doplnil záznam také o echo efekt, aby navodil iluzi Aniččina spánku. A jelikož s efekty umí pracovat velmi dobře, dokázal Aničku s pomocí postupně odcházejícího ruchu ze snění pomalinku probudit.

banner 1200x150

Nezbývá než zadoufat, že se dočkáme dalších Aniččiných audioknižních pokračování ve stejné tvůrčí sestavě.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Deset původních českých detektivních příběhů pro děti s hádankou. Hlavními hrdiny povídek jsou osmiletý Petr a dvanáctiletá Pavla, sourozenci, kteří si říkají "Pátrači". Stávají se svědky nebo přímo účastníky vyšetřování různých kriminálních případů a často napomůžou odhalení pachatele. Ať už jde o krádež horského kola, usvědčení podvodníka, pátrání po autorovi tajemného dopisu či vykradačích bytů,…
Jenda má na světě jen jedno jediné přání – mít psa. Jenže jeho rodiče jsou zásadně proti. Jediný, kdo ho chápe, je babička, které se už ale všechno tak trochu plete. A tak s pomocí kamarádky Moniky, jejíž máma cvičí asistenční psy, vymyslí rafinovaný plán, aby rodičům dokázal, že psi můžou být strašně užiteční. Způsobí…
Když bylo Spejblovi a Hurvínkovi samotným smutno, objevila se obvykle vzorná, občas hubatá a vždycky dobrá kamarádka Mánička! Ač u žen a dívek se to galantně nemá prozrazovat, tady snad můžeme: právě slaví 88. narozeniny.

Recenze ze stejného žánru

Spisovatelka a dramaturgyně Vendula Borůvková se ve své tvorbě soustředí především na dětského recipienta. Její nejnovější kniha s dlouhým názvem 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo získala v roce 2019 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež. O tři roky později se toto dílo dočkalo pod hlavičkou vydavatelství Témbr…
Keawe stojí na rozcestí. Touží po mnoha věcech, které jsou mu téměř na dosah ruky, cenou za jejich získání je ale hrozba posmrtného zatracení. Rozhodne se pro bohatství a lásku vsadit v nebezpečné hře svůj vlastní život?
Když mediální tamtamy v minulém roce přinesly zprávu, že vydávání děl Jaroslava Foglara přechází pod nakladatelství Albatros, že jim bude věnována příkladná péče – nové ilustrace, jazyková redakce, souběžné vydávání audioknih – jistě mnoho příznivců zůstalo v příjemném očekávání. Jakkoli jsou loňská vydání Hochů od Bobří řeky a Chaty v Jezerní kotlině bez diskuze počinem…
V nové audioknize Veroniky Hurdové Agnes a ostrov Stínů, která vyšla ani ne půl roku po zvukové verzi prvního dílu, se opět vydáváme do mírumilovného světa Magrejů, ale i mnohem dále a hlouběji do nitra naší duše. A ačkoliv se znovu jedná o titul určený především kategorii teenagerů, díky jeho mnohočetným rovinám si v něm najde to své…

Dále od recenzenta

David Walliams, autor dětských knížek, je plným právem považován za pokračovatele Roalda Dahla. V jeho dílech se pokaždé objevují bizarní postavy, jejichž chování je v běžné společnosti vnímáno jako velká odchylka od normálu. Vzpomeňme např. na pana Smraďocha, který se dostane do rodiny, ve které se přehnaným způsobem dbá na čistotu. Ne jinak je to…
Také se vám někdy stane, že jste nuceni k něčemu špatnému a nevíte proč? V hlavě vám pořád někdo našeptává, zkus to, chceš to přece udělat, co na tom, že se to nesmí a vy se tomu bráníte, ale nakonec ten hlásek poslechnete? Za to mohou drobní zlomyslní rarášci.
Legendární Stínadla inspirovala české autory knih pro mládež už několikrát. Jaroslav Velinský a Josef Červinka napsali každý ještě před vydáním Tajemství velkého Vonta své vlastní pokračování dobrodružství Rychlých šípů, Václav Levý si tajemnou čtvrť jen vypůjčil ve svém vyprávění do ní zasadil současné chlapce a dívky. Zcela nové prostředí, kterému jsou ale Stínadla inspirací, přinesl…
Zvukových zpracování Čapkova Povídání o pejskovi a kočičce vznikla v minulosti celá řada. Posluchači se ovšem mohou setkat i s dvěma „pokračováními“, která obstarali novodobí autoři. Podařilo se jim navázat na originál důstojně a se ctí, nebo jde o pouhé těžení slávy ze známého titulu?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Anička u moře
Aniččina prázdninová dobrodružství v exotickém Egyptě, tentokrát k poslechu! Anička odlétá se svými rodiči na krátké prázdniny do Egypta. Bere si s sebou opět svůj deník a je plná očekávání, co všechno v neznámé exotické zemi prožije. Na prázdninách si Anička najde novou kamarádku a pozná i zajímavosti Egypta. Nejúžasnější zážitek ji čeká při potápění v korálovém moři. Poslechněte si, jaká dobrodružství ještě zažila!
Přejít nahoru