Vyhledat
Anihilace
Anihilace

Anihilaci amerického spisovatele Jeffa VanderMeera lze svým způsobem označit za legendární knihu. Dočkala se filmového zpracování, které nebylo jednoznačně přijato, její hodnocení u čtenářů kolísá mezi nadšením a rozčarováním a její česká audioknižní podoba jen těsně nestihla křest na Světu knihy. Autor v tomto prvním díle trilogie Jižní Zóna představuje Oblast X – tajemný kus pevniny, ve kterém se odehrává cosi, co se vymyká lidskému chápání. Posílá do ní čtveřici žen – bezejmennou výpravu tvořenou bioložkou, psycholožkou, kartografkou a antropoložkou.

Kniha je jakýmsi deníkem jedné ze členek výpravy – bioložky. Vydavatelství Tympanum proto při přípravě zvukové verze románu pochopitelně vsadilo na ženskou interpretku, konkrétně na herečku Pavlu Beretovou, která ani v audioknižním světě není úplným nováčkem (slyšet ji můžeme například v Praze Noir nebo Porodní bábě Katji Kettu).

Hned v úvodu knihy se spolu s expedicí posluchač ocitá přímo v Oblasti X a jen nepříliš dobře skryté náznaky typu: „Nevěřím, že některá z nás již v tu chvíli viděla hrozbu,“ jsou předzvěstí něčeho většího. A dějí se opravdu tajemné věci, mnohdy nepochopitelné. Obsah bioložčina vyprávění kolísá mezi sci-fi a lehkým hororem, kde nejsilněji působí psychologie jednotlivých postav a mezilidské vztahy.

Sama osoba vypravěčky je poněkud zvláštní. Stejně jako ostatní členky výpravy má svá tajemství, přitom na povrchu musí působit jako profesionálka. Hlasové pojetí Pavly Beretové z ní dělá důkladnou a systematickou ženu s minimálními náznaky emocí. Ty se i ve vypjatých situacích projevují jen velmi mírně, a ani v přímé řeči nevystupuje na povrch nic z odlišných nátur zbylých členek expedice.
 

banner 1200x150

Kniha není odvyprávěna, jako by byl posluchač přítomen aktuální situaci, ale odměřeně, jako by četl bioložčiny zápisky s notným časovým odstupem. Vzhledem k autorovu záměru nelze tento způsob vyprávění označit za chybu, v době seznamování se s Oblastí X ale mohou nezasvěcenému posluchači mnohé části připadat příliš zdlouhavé a víceméně monotónní přednes spíše ukolébá, než by vtahoval do děje. Toto pojetí souvisí s tím, co Oblast X s bioložkou dělá. Slyšíme výsledek dlouhodobého procesu, který možná začne dávat smysl teprve na konci celé trilogie. Možná – protože trojice knih z Jižní Zóny nabízí i ve svém závěru více otázek než odpovědí.

Způsob, kterým režisérka Zuzana Pitterová interpretku knihou provedla, je tak jen obrazem jedné z možností, jak lze příběh chápat. Bioložka má být odtažitá, není však bez emocí a v době psaní deníku ještě nejspíš není její proměna dokonána. Nic z uvedeného navíc nemá vliv na její intelekt a rychlost projevu, který byl zvolen nesmyslně pomalý, zbytečně kontemplativní. Několikrát jsem se také zarazila nad podivnou výslovností slova „habitat“, které vypravěčka z neznámého důvodu protahuje na „habitát“.

Co se velmi povedlo, je zvuková stránka audioknihy, zejména její hudební složka, pod níž je podepsán Jakub König. Elektronické zvuky spojené s hlasem, kytarou a notnou dávkou zkreslení vyvolávají přesně takovou atmosféru tajemna, o kterou se pokoušel Jeff VanderMeer. Nezajišťují pouze přechody mezi kapitolami, ale občas tvoří i podkres pod vyprávěním, kde podtrhují slova Beretové, jinde neočekávaně končí, aby tak ještě více vynikl dějový zvrat či moment překvapení.

K celkové spokojenosti mám však daleko. Audioknižní Anihilace mě bohužel o kvalitách VanderMeerova románu nepřesvědčila a svůj pohled na něj jsem upravila až po četbě klasické knihy. Pak už na mě bioložka nepůsobila jako sucharka stižená psychickou poruchou. Díky filmu vypadala snad i jako živá bytost, Pavla Beretová z ní v audioknize udělala stroj, navíc dosti zdlouhavě se vyjadřující.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Detektiv Billy Cowen vyráží do ulic řešit poněkud nevšední případy Billy Cowen, veterán kosmické války Británie s Čínou, dostal za službu velkorysý dar – detektivní licenci. Myslel si, že je to terno. Opravdu si to myslel… Jak se odhodlaný muž stane závislým na stavengeru, hořkém likéru s příchutí dešťové vody? Kdo mu nechává tajuplné, gramaticky…
Má tento náš svět ještě nějakou naději? Po mnoha letech nevědomosti a strádání se dal svět konečně do pohybu. Lidé schází na zem, mezi ty, které kdysi opustili, a stvůry z cizí planety. Aby se Země znovu stala bezpečným domovem, je třeba odhalit všechna tajemství zrůd i lidstva, které ta svá v době chaosu pečlivě ukrylo.…
Existuje čtvrtá dimenze? Jeden z nejpůsobivějších a nejvlivnějších románů sci-fi, jaké byly kdy napsány o putování v čase a prostoru od kultovního autora sci-fi H. G. Wellse.    Stroj času je dílo, které předběhlo svou dobu a ovlivnilo celý jeden literární žánr. Wellsův román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka…
V měsíčním kráteru Tycho je nalezen záhadný objekt: černý monolit, který vysílá pravidelný elektromagnetický signál na jeden ze Saturnových měsíců. Vůbec poprvé je proto hluboko do Sluneční soustavy vypravena lidská posádka. Ještě než dosáhne cíle, objeví se podivné technické  obtíže, které postupně narůstají do děsivých rozměrů. Kapitán lodi David Bowman musí čelit selhávajícímu lodnímu systému,…

Recenze ze stejného žánru

Fanoušci sci-fi její jméno s největší pravděpodobností opakovaně potkávají při oční procházce po domácní knihovničce. Sérii Vilmy Kadlečkové, Mycelium, by si ale nemuseli/neměli nechat ujít ani ti, co s daným žánrem zrovna nekamarádí. Nyní se nabízí ideální příležitost - první díl, Jantarové oči, totiž vycházejí ve zvukové podobě. A ne ledajaké.
Původní plán bylo vydat zvukovou verzi knihy Marťan souběžně s premiérou stejnojmenného filmu, i kvůli čekání na titulního představitele, Jana Zadražila, však OneHotBook vypouští do světa svůj další počin až nyní. Jestliže jste na audioknihu čekali (s úmyslným odsunutím zhlédnutí filmu) stejně jako autor této recenze, pak vězte, že se vám to vyplatí.
S audioknihami Jana Kotouče už se setkáváme nějaký ten čas. Zatímco jedna z jeho románových sérií roste i na poli audioknih už čtvrtým rokem, dvě další, které dosud existovaly jen knižně, odstartovaly letos. Největším a zatím nejpříjemnějším překvapením je však jeho standalone román Strnadův efekt.

Dále od recenzenta

Bylo nebylo, za sedmero horami žily dvě děti, dvojčata Alex a Conner. Právě oslavily své dvanácté narozeniny a mezi dárky nalezly také babiččinu starou pohádkovou knihu. Tahle kniha ale nebyla jen tak obyčejná. Nejdříve začala polykat Alexiny pastelky, později učebnice a nakonec se probudila k životu zcela. Hádáte správně – Země příběhů spolkla také obě…
Vydavatelský dům Albatros Media připravil ve svých zainteresovaných vydavatelstvích už pěknou řádku dětských audioknih. Fantasy díla, zejména ta pro starší mládež, lze však stále spočítat na prstech jedné ruky, a tak jsou Časodějové vítaným přírůstkem do této kolekce.
Pět let od vydání knižní předlohy se může Jozef Karika radovat, že jeho dílo zažívá renesanci. Hororový román Strach totiž v českém jazyce vychází s novou obálkou, ve slovenštině zase jako audiokniha. Byl to právě Strach, díky kterému údajně přišel za Karikou neznámý mladík a odvyprávěl mu příběh, z něhož se později zrodila Trhlina. A…
Poprvé se vydala do Japonska, když jí bylo sedmnáct, později šla studovat japanologii. Tak by se dal zjednodušit jak příběh Anny, tak i Jany. Anna Cima je autorkou knihy Probudím se na Šibuji, Jana její protagonistkou. Do značné míry tak stojíme na hraně autofikce, avšak s fantastickými prvky, ojedinělým způsobem vyprávění a vskutku zajímavým řešením…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Anihilace
Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. První expedice se vrátila se zprávami o nedotčené, rajské krajině. Všichni členové druhé expedice spáchali sebevraždu. Třetí expedice zanikla při přestřelce, když se její členové obrátili proti sobě. Účastníci jedenácté expedice se vrátili jako stíny svých dřívějších já a během několika měsíců po návratu zemřeli na agresivní rakovinu. Nyní se chystá dvanáctá.
Přejít nahoru