Jak mnozí holmesologové vědí, i v rámci příběhů vysílaných v Meteoru došlo na jednu výjimku, kdy Josef Kleibl napsal scénář nikoli podle vlastního námětu, ale dle Doylovy povídky. Příběh nazvaný Lví hříva ovšem trochu utrpěl zkrácením a úpravami. To naštěstí není případ aktuálně vydané nahrávky Z pamětí dr. Watsona, kde bylo krácení do celkové téměř hodinové stopáže v éteru vysílaného pořadu poměrně citlivé.
Jak uvádí takřka nepřeberná studnice informací, server Panáček v říši mluveného slova, výběr tří povídek vznikl v roce 1989 jako součást cyklu Poklesky a úsměvy, a to jako Literární kabaret tentokrát z pamětí MUDr. Johna H. Watsona. Pod zkráceným názvem byl v roce 2022 znovuobjevený záznam reprízován, teprve před loňskými Vánocemi však přistál v nabídkách digitálních audioknižních distributorů.
Nahrávku otevírá případ Záhada na Thorském mostě, v němž Holmes řeší zdánlivě banální vraždu ze žárlivosti. Jak se brzy ukáže, možná se vše odehrálo úplně jinak… Posluchači nejspíše budou znát mladší rozhlasovou hru s Viktorem Preissem a Otakarem Brouskem, kde úlohu manžela oběti ztvárnil Ladislav Frej (a v níž se zvukaři či autoři adaptace pro zvýšení efektu dopustili trestuhodné nedbalosti). Tady se vedle Benešova Holmese setkáváme s Watsonem představovaným nezaměnitelným hlasem rozhlasu a dabingu Soběslavem Sejkem, který se role dobráckého a mírně nedovtipného pobočníka geniálního detektiva zhostil na výbornou. To se bohužel nedá říct o výkonu Luďka Magnuska, který jako jindy výborný Josef Langmiler zde bohužel jako čerstvý vdovec působí po většinu doby trochu strnule, dojem zachraňuje Václav Knop jako policista a podezřelá guvernantka v podání Dagmar Čárové.
Následující méně známý příběh Tři Garridebové ovšem vyznívá mnohem lépe. Rozhlas tento posluchačsky vděčný případ kupodivu až na brněnskou verzi z roku 2002 ignoroval, tím spíše můžeme být rádi, že se tato verze zdařila. Vedle ústřední dvojice uslyšíme ještě Ottu Šimánka (proslulého Pana Tau) a především vynikajícího Aloise Švehlíka, který byl v rozhlasovém studiu jako ryba ve vodě. Společně se budou snažit najít třetího nositele málo četného jména, což by mělo všem vynést velké bohatství. Nebo snad ne?
Závěrečná a patrně nejznámější povídka Umírající detektiv byla v rozhlase zpracována mnohokrát, a přestože se i v tomto příběhu objevuje více postav, jde v zásadě o sólo pro dva, v tomto případě Svatopluka Beneše a lékaře s poněkud kontroverzní pověstí v podání Soběslava Sejka. Podaří se Holmesovi vyzrát i nad vysoce nakažlivou exotickou chorobou?
Výběr příběhů, které všechny pocházejí z knižní sbírky Arthura Conana Doyla Z archívu Sherlocka Holmese, měli na starost Milan Hrubeš a Ilja Kučera, režisérkou byla zkušená Helena Vaňurová. Nahrávku provází hudební doprovod Jiřího Váchala, který se až na výjimečné pasáže k duchu detektivek absolutně nehodí, poněkud country jazzové ladění melodií by spíše sedělo k literatuře typu humoristické klasiky Tři muži ve člunu. I přesto je zejména kvůli nezaměnitelnému Svatopluku Benešovi nezbytné pro každého sběratele případů Sherlocka Holmese mít tuto nahrávku ve své sbírce.