Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Od lva a medvěda ke slabému pivu

Archy života
Archy života

Ve 30. letech minulého století patřila rodina Löw-Beerů k těm, kteří udávali styl a tempo doby. Jenže pak začala druhá světová válka a Löw-Beerové kvůli židovskému původu přišli prakticky o všechno. Těm šťastnějším se povedlo utéct, jiní zemřeli v koncentračních táborech. O pohnuté historii tohoto rodu vypráví kniha Archy života od Daniela Low-Beera (Books & Pipes Publishing, 2020).

Autor je přímým potomkem Arnolda Löw-Beera, posledního majitele rozsáhlého textilního komplexu v Brně a Brněnci, a Archy života jsou pravděpodobně jeho románovou prvotinou. Daniel Low-Beer v knize zaznamenává obrovské množství často až neuvěřitelných příběhů jeho předků, které zasazuje do dobového kontextu, takže nezůstanete ochuzeni ani o historické reálie nejednoho jihomoravského města (Brno, Boskovice, Svitávka a další). Přestože samotné příběhy jsou poutavé a mají přidanou hodnotu v tom, že se skutečně staly, předává je autor čtenářům poměrně nešikovně. Nedokáže totiž udržet linku vyprávění, ztrácí se v ní a neustále nabaluje další a další příběhy až se z knihy stává zašmodrchaný propletenec jmen a osudů. Všechny nedokonalosti se bohužel přenáší i do audioknižní verze, která nyní vyšla v gesci vydavatelství Supraphon, a jsou v ní mnohem zřetelnější.

Zcela jistě jste si všimli si rozdílného psaní příjmení autora knihy a jeho předka. Nejedná se o nedůslednost autorky recenze, ale o chybu, která vznikla po útěku Löw-Beerů do zahraničí. Tam tenkrát jméno zapsali bez přehlasovaného O a z Löw-Beerů [Lev-Bérů], tedy v překladu ze lva a medvěda, se stali Low-Beerové [Lou-Bírové], tedy v překladu slabé pivo. Skutečnost, která v knize pobaví, vyvolává v audioknižní verzi zcela jiné konotace. V knize chybějící přehlásku ani nemusíte zaznamenat, a tak nevadí, že se o tomto přejmenování dozvíte později. V audioknize však poměrně dlouho přemýšlíte nad tím, proč interpret čte příjmení někdy ve tvaru [Lou-Bírové] a jindy zase [Lev-Bérové]. Co se za touto nesystematičností skrývá, se posluchači dozví až ve druhé kapitole, tedy až v cca 10. minutě, zřejmě v souladu s knižní předlohou, což je na zvukovou verzi ale poměrně pozdě. Mimochodem, audiokniha je rozdělena do pěti poměrně dlouhých tracků, přičemž nejdelší má dvě a půl hodiny. Dělení do kratších úseků, což je vzhledem k povaze textu možné, by bylo posluchačsky příjemnější.

Bohužel i při soustředěném poslechu se posluchač ztrácí v desítkách jmen a je nucen přerušovat poslech a aktivně si dohledávat související informace. Pevnější dramaturgický dohled by jistě nebyl na škodu. Dramaturg by text mohl trošku „učesat“ – opatřit jej alespoň základním upřesněním osob, protože autor vše popisuje tak zainteresovaně, jako by vyžadoval, aby byl čtenář s historií jeho rodu dopředu dobře obeznámen. Ve výčtu tvůrců je jako upravovatel textu uveden režisér Ivan Hartmann, došlo-li vůbec k nějakým úpravám, měly být dle mého názoru razantnější. Případně by bylo určitě na místě uvažovat nad vydáním doprovodných materiálů (jako to u vybraných audioknih dělá například Tympanum), kde by některé věci byly vysvětleny, nebo by zde byl zveřejněn rodokmen Löw-Beerů, který se v tištěné podobě údajně nachází. Když to považovali za důležité knižní vydavatelé, je záhadou, proč ke stejnému kroku nepřistoupil i Supraphon.
 

banner 1200x150

Režisér Hartmann pro načtení tohoto složitého příběhu oslovil zkušeného narátora Marka Holého. Interpretův melodický hlas se příjemně poslouchá, avšak poněkud překvapivě Holý občas špatně frázuje a klade důraz na jiná slova, než by měl, čímž lehce mění význam vět. Tato výtka nemíří k interpretovi, alespoň ne zcela, protože při natáčení jsou taková zaváhání naprosto běžná. Spíš se týká režiséra, který měl „chyby“ pohlídat a herce důsledněji vést. S tím souvisí i místy slyšitelný střih či nedokonalá návaznost mluveného slova a zejména také vystřižení některých nádechů, což rozbíjí plynulost řeči. Tím se částečně vysvětluje Holého špatné frázování nebo zvláštní kladení důrazů. Je však třeba dodat, že se tyto neduhy objevují zejména na začátku. Dále jsou téměř odstraněny. 
 

Pokud vás zajímá historie rodu Löw-Beerů a zároveň pocházíte z jižní Moravy, pak by vám tato audiokniha určitě neměla uniknout. Dozvíte se mnoho zajímavostí a netušených detailů nejen o této rodině, ale možná i o vašem rodném městě. Připravte se ale na nutný opravdu soustředěný a ničím nerušený poslech.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Francouz Henri Charrière byl v roce 1931 nespravedlivě odsouzen za vraždu na doživotí, strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech, uprchl a dvacet let poté popsal svůj příběh v bestselleru, jehož filmová verze se Stevem McQueenem v titulní roli obletěla svět.
Žádná překážka není nepřekonatelná a žádná situace beznadějná! Úspěšné humoristické romány americké spisovatelky Betty MacDonaldové, které vás doslova nabijí pozitivní energií, vycházejí na CD pod souborným názvem Co život dal a vzal. O neopakovatelný přednes jednotlivých částí audioknihy se postaraly Vilma Cibulková, Taťjana Medvecká a Martina Hudečková.
Těžko si představit lepšího průvodce našimi dějinami 20. století, než je Pravomil Raichl, titulní hrdina nové prózy Petra Stančíka. Dítě první republiky, které dospělo v pekle druhé světové války a kvůli neshodám s komunistickým režimem muselo opustit milovanou Vlast, aby se do ní po téměř půl století vrátilo ve jménu spravedlivé pomsty.
Memoáry významného skladatele, aranžéra a interpreta moderního českého swingu Jiřího Traxlera jsou strhující. Už sama osobnost spolupracovníka a přítele takových veličin, jakými byli Jaroslav Ježek, R. A. Dvorský či Karel Vlach, se vymyká v mnoha směrech obvyklým měřítkům.

Recenze ze stejného žánru

S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We…
Knihy slovenského detektivkáře Dominika Dána patří stabilně k tomu nejpopulárnějšímu čtení i poslouchání jak v jeho domovině, tak u nás. Dnes má na kontě přes 30 románů, kolem dvou milionů prodaných exemplářů a i v českém prostředí patří k bestsellerovým autorům: zadáte-li například autorovo jméno do vyhledavače našeho serveru, prvních několik desítek výsledků budou odkazy…
Po „vítězném“ únoru 1948 opouštěly Československo ilegálně tisíce lidí, kteří nesouhlasili s nastoleným režimem a cítili se ohrožení. Na Západ se dostávali různě – jedním způsobem bylo přejít přes hraniční čáru v hlubokých šumavských lesích. Využívali přitom služeb převaděčů.
Mohl to být zázračný příběh. Mladičká Elizabeth Holmesová v útrobách Silicon Valley uváděla v život vynález, díky kterému by lidstvo mohlo snadněji získávat kompletní obraz svého zdravotního stavu a predikce, díky nimž by se dalo předejít komplikacím a třeba i smrti. Ze všeho však zůstala jen fascinující detektivka, která odkryla jednu z největších lží, jaké…

Dále od recenzenta

Kutná hora je známá svými historickými památkami, přesto se však z města dříve přeplněného turisty stalo město duchů. Navíc jsou památky systematicky poškozovány neznámým vandalem a do toho se začínají ztrácet lidé… To je výchozí situace audiohry Genius loci, kterou koncem roku 2023 v devíti týdnech na pokračování uvedla Audiotéka. 
Spisovatelka a dramaturgyně Vendula Borůvková se ve své tvorbě soustředí především na dětského recipienta. Její nejnovější kniha s dlouhým názvem 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo získala v roce 2019 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež. O tři roky později se toto dílo dočkalo pod hlavičkou vydavatelství Témbr…
Kdo by neznal hororový příběh Roberta Louise Stevensona o doktoru Jekyllovi, který se za pomoci namíchaného lektvaru proměňuje v pana Hyda – muže tolik nepodobného představě o laskavém ctihodném lékaři. Tato Stevensonova novela už více než sto třicet let uchvacuje a děsí nejen čtenáře, ale i diváky a posluchače po celém světě. Obrátíme-li svou pozornost…
Mlsná žirafa, poštovní kůň, parní válec a malý klíček, kvíčala, palačinková Pepinka nebo cililink autíčko… Všechna tato zvířata, věci a osoby můžete najít v knize s lehce napovídajícím názvem O zvířátkách a divných věcech, jejímž autorem je brněnský spisovatel a výtvarník Alois Mikulka.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Archy života
Historie rodu Löw-Beer mezi Schindlerovým seznamem a vilou Tugendhat Archy života jsou fascinujícím příběhem o přežití jedné rodiny a jejím návratu do míst, odkud pochází. Vypráví o dvou po sobě následujících únicích ze židovského ghetta do svobodného světa a sleduje pouť jména Löw-Beer. První únik začal v roce 1848, kdy Židé začali budovat v srdci Evropy zaslíbenou zemi, která jim umožňovala vést moderní styl života. Usadit se v ní ale nemohli, neboť byli roku 1938 zpět odesláni do ghett, když jejich kulturu zničili nacisté. Zabavená rodinná továrna v Brněnci se posléze stala Schindlerovou archou, koncentračním táborem, v němž Židé nebyli likvidováni, ale naopak zachraňováni, jak to výmluvně ukazuje oscarový snímek režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Löw-Beerové tehdy využili instinktu, který jim odkázal Noe. Odstřihli se od svých kořenů a vyrazili na cestu druhého úniku. Tato temná stránka druhé světové války je protikladem předcházejících světlých let, která symbolizovala jejich rodinná vila Tugendhat na svahu vypínajícím se nad centrem Brna jako vrchol evropské architektury. Daniel Low-Beer, básník, spisovatel a lékař působící při Světové zdravotnické organizaci v Ženevě coby epidemiolog, je vnukem posledního židovského majitele továrny v Brněnci.
Přejít nahoru