Vyhledat
Aristokratka vlna zločinnosti na zámku Kostka
Aristokratka vlna zločinnosti na zámku Kostka

Poslední aristokratka je zpět. Marie Kostková z Kostky se tentokrát pouští do pátrání vskutku detektivního, aby rozpletla jednotlivé nitky šmodrchanice, které vedly k vlně zločinnosti na zámku Kostka.

Pokud se vám v předchozích dílech již začínala zajídat deníkově-dopisová forma, kterou jsou knihy Evžena Bočka psány, jistě uvítáte změnu, která v tomto pokračování nastala. Dopisem kniha pouze začíná, dále se již Marie věnuje příběhům jednotlivých postav, a to více méně chronologicky, až vyústí v situaci z úvodu. Zní to zmateně? Jistě! A to je na celé knize právě to skvělé.

Marie odjíždí opečovávat svého milého Maxe, po návratu se však její rodinné dědictví hemží policisty, hasiči a neznámými lidmi. O paní Tichou, Denisku ani pana Spocka nepřijdete, Boček však tento příběh obohatil hned o několik nových postav, které se těm původním co do svérázu a excentričnosti hravě vyrovnají.
 

Osobnost Marie Kostkové z Kostky je již neodmyslitelně spjata s hlasem Veroniky Khek Kubařové, která se načítání aristokratických audioknih věnuje od samého začátku. Od natáčení minulého dílu uběhly zhruba dva roky, a tak se není čemu divit, že vypravěčce chvilku trvá, než se do role Marie vrátí. Počáteční odstavce znějí spíše rozpačitě. Zejména na tom úvodním, ve kterém se Marie představuje v každé knize stejnými slovy, je znát jistá únava, jako by se na nadcházející události vůbec netěšila. Po té, co rozpaky překoná, je to zase ta „stará“ známá Marie Kostková, poslední aristokratka.

banner 1200x150

Trochu ze své typické dikce ztratila také Deniska, jejíž „Super!“ a „Psycho!“ už neznějí tak pubertálně jako dříve. Její roli superpsychobaviče v tomto díle ale přebírá jedna z nových postav: prostitutka Angelika, zvaná Nezkrotná. Její hlášky jsou stejně superpsycho nezapomenutelné jako ty Denisčiny, režisérka Jitka Škápíková jí však spolu s interpretkou vdechla ještě jeden nový atribut: ruský přízvuk. Přiznávám, že má první reakce zněla: „Tak tohle jste, holky, trochu přehnaly.“ Z knihy samotné nikde nevyplývá původ této ženy a její příklon k východním Slovanům ve mně vzbuzoval (a dosud vzbuzuje) rozpaky kvůli jisté stereotypizaci. Pokud však nejste hyperkorektní, trochu upjatá recenzentka, výkon Kubařové si i v této roli užijete.

Mezi dalšími novými postavami knihy najdeme intelektuálně nepříliš nadaného zlodějíčka Sonyho, kunsthistorika Karla, jeho bratra Ivana s manželkou, kteří oba trpí zejména tím, že strávili posledních třicet let ve školství, a také Karkulku, která tvoří úžasný doplněk k Olinovi s Laďou (tedy psy, pokud jste náhodou zapomněli). Ti všichni kladli na Kubařovou nové nároky, se kterými se vypravěčka musela popasovat (dobře, Karkulka tolik ne), a k tomu všemu zvládnout i staré známé. Ukočírovat tak tento čtyřhodinový propletenec vztahů a vtipných výjevů a při tom stále zůstat aristokratkou jistě nebylo jednoduché. Režisérka i interpretka za to mají můj upřímný obdiv.

Znělky zůstaly stejné, nebo jsou výrazně inspirované předchozími díly, čímž tvoří další spojovací prvek. Místy jsou trochu moc dlouhé, ale víte co? Vem to čert, kvůli nim tuhle knihu přeci neposloucháte.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Audioknižně vydané blogové příspěvky Ženy filmového kritika, jejichž autorka za ně byla nominovaná na prestižní literární cenu Magnesia Litera (a přesto si přeje zůstat v anonymitě) jsou vtipným, ironickým i nekompromisně sebeironickým – a nezdráháme se říct až allenovským – nahlédnutím do rodinného soužití ženy a muže, což většina lidí nad 30 let nejspíš důvěrně…
Zápisky Dominika Landsmana, čerstvého vítěze ankety Bloger roku 2015, který své internetové příspěvky úspěšně vydal již ve dvou knihách, vycházejí také jako audiokniha Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti v podání herce Filipa Švarce.
Nakladatelství Ikar a Supraphon vydávají knihu populární herečky Ani Geislerové s názvem P.S. zároveň v knižní i audio verzi. „Deníkové zápisky o smyslu života ukrytém v meruňkové marmeládě“ ilustrovala autorčina sestra Lela Geislerová a vychází v jedinečné grafické úpravě. Audio verzi namluvila sama Aňa Geislerová.
Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas?

Recenze ze stejného žánru

Jestli vás trápí otravný sourozenec, věřte, že může být i hůř. Hrdina dnes recenzované audioknihy Deník malého poseroutky 2 má hned dva. A pište si, že byste ani jednoho z nich fakt doma mít nechtěli. Nevěříte? Pak si zajděte za Gregem a on vám poví proč.
Marie III. Kostková z Kostky řeší závažné dilema! Dvoří se jí totiž hned dva pohlední nápadníci. Bude z ní navzdory nedávné roztržce s Maxem Marie Launová z Hvězdy? Nebo se oddá sympatickému nizozemskému pilotovi Markovi, jenž si navíc získal sympatie Mariina otce tím, že pochází z velmi bohaté rodiny? Tyto nelehké chvíle mladé hrdince ještě ztíží fakt, že se její…
Je chvályhodné, ať už jde o jakékoli vydavatelství, že se s vydávanými audioknihami tak říkajíc roztrhl pytel. Jsem nadšen, že vydavatelství navazují na věhlas, s jakým v dobách minulých vycházela spousta gramofonových desek, později magnetofonových kazet, CD.
Zápletka, která by se dobře vyjímala na stránkách luxusně vypadajícího společenského magazínu pro ty, kteří však na luxus ani zdaleka nemají. Taková je konstrukce příběhu nedávno zesnulého Jamese Patricka Donleavyho, kterou velmi trefně pojmenoval Dáma, která měla ráda čisté záchodky.

Dále od recenzenta

Masadži Išikawa se narodil v roce 1947 v Japonsku, japonské matce a korejskému otci. Tento svazek nebyl od počátku přijímán kladně, otec neměl pocit, že by do Japonska kdy zapadl, a tak se asi nelze divit tomu, že podlehl korejskému přemlouvání, aby se vrátil do vlasti. Jeho japonská rodina šla samozřejmě s ním. Jaké však…
Co se honí hlavou mladému vrahovi? V knize Josefa Čapka z roku 1930 potkáváme hned dva: Rudolfa Aksamita a Václava Kalu. Hajný, který dvojici přistihl při pytlačení, byl ve špatnou dobu na špatném místě, a tak ještě dřív, než vůbec stihne autor začít opěvovat krásy české krajiny, se z Vaška a Rudy stávají uprchlíci před…
O tom, co se stane, když Magrátě odkážete kouzelnou hůlku a Bábi Zlopočasné nařídíte, že nemá něco dělat. O tom, jak vznikají a jak se narušují pohádky, a také o tom, jak se vaří gumbo. O tom všem jsou Čarodějky na cestách.
Příběh málomluvného bojovníka a mírně otravného a záletného barda – tato osvědčená dvojice už ve fantasy literatuře svou funkčnost a zábavnost několikrát obhájila. Mladá krev české fantastiky ji však uchopila po svém. Michaela Merglová se vrací ke kořenům starého dobrého žánru meče a magie, přitom čerpá inspiraci z irské mytologie.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Aristokratka vlna zločinnosti na zámku Kostka
Po tragické smrti princezny Diany se ruší repríza rozverné historické revue s Helenkou Vondráčkovou a Heinrichem Himmlerem a na Kostce je vyhlášen smutek. V zámecké kapli vzniká pietní místo s kondolenční knihou a z oken visí černé prapory. Marie tedy využívá příležitosti a odjíždí na hájovnu za Maxem. Není ovšem jasné, jestli nejedná v pominutí smyslů. Jen, co aristokratka vytáhne paty z domu, na zámek dorazí několik osob, které rozpoutají vlnu zločinnosti. Podaří se Marii zašmodrchanou situaci rozplést?
Přejít nahoru