Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Revoluční dílo, nebo jen opičárna?

Atlas mraků
Atlas mraků

Adaptovat román Davida Mitchella Atlas mraků není nic jednoduchého, jak bylo možno se přesvědčit na příkladu stejnojmenného filmu bratrů Wachovských a Toma Tykwera. Ne, že by byl film špatný, ale ze síly Mitchellovy předlohy v něm zůstalo jen málo. Pro diváka bylo totiž potřeba zásadně přepracovat stavbu románu a šest původně téměř souvislých částí rozmělnit na kousky a následně podávat jako tříhodinovou vizuálně poutavou kaši.

V audioknižní verzi, kterou v roce 2013 připravilo a vydalo nakladatelství OneHotBook, ovšem nic takového nehrozí. Způsob vnímání psaného a mluveného textu je velmi podobný a posluchači jsou, stejně jako čtenáři, schopni přijmout Mitchellův literární experiment tak, jak jej zamýšlel. Jako šestici zdánlivě nesouvisejících příběhů, odehrávajících se na různých místech, v různých obdobích naší civilizace a psaných různým stylem. Tichomořský cestopisný deník z poloviny 19. století, dopisy psané v Belgii o osmdesát let později, špionážní thriller z Ameriky let sedmdesátých, gerontodrama ze současné Anglie, rozhovor s geneticky modifikovanou jídlonoškou a postkatastrofická vize konce civilizace. Od historicky nejstaršího až po ten z nejvzdálenější budoucnosti a zase zpět.

Každá část je příběhem o něčem jiném, přesto mají všechny něco společného. Nejenom stejné mateřské znaménko několika postav, nejenom literární či hudební díla přežívající své autory a prolínající se z jedné časové úrovně do druhé, ale především touhu a snahu hlavních hrdinů změnit zavedený chod věcí, vzbouřit se proti konvencím, postavit se nevyhnutelnému. David Mitchell pracuje s jemnými podobnostmi v chování hlavních postav, ukazuje, že lidské chování, omyly a chyby mohou být stejné napříč historií. Jde vlastně o šest variací na podobné téma, které se obloukem vracejí zpět k počátku.

Ostatně postava Roberta Frobishera píše v jednom ze svých dopisů ze Zedelghemu: “Strávil jsem dva týdny v hudebním salonku a zpracovával jsem fragmenty zkomponované za poslední rok do ‘sextetu pro překrývající se sólisty’: klavír, klarinet, cello, flétnu, hoboj a housle, každý s vlastním jazykem tóniny, rozsahu a barvy. V první řadě každé sólo přerušuje sólo následující, ve druhé každé přerušené sólo zase postupně pokračuje. Revoluční dílo, nebo jen opičárna?” Stavba jeho hudebního díla je téměř do detailů shodná se stavbou celého Mitchellova románu.

Nahrávka takovýchto šesti příběhů si přímo říká o šest interpretů. To si uvědomili producent Martin Pilař a režisérka Jitka Škápíková, když audioknižní Atlas mraků připravovali. O plavbě Adama Ewinga tak posluchačům vypráví Kryštof Rímský, dopisy ze Zedelghemu píše Jan Zadražil, záhadu Luisy Reyové objasňuje Kristýna Frejová, hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe popisuje Jan Vlasák, rozhovor s Janou Strykovou, coby Sonmi-451, vede archivář Jan Herget a co se stalo u Slooshova brodu vysvětluje Martin Stránský. Každý svým osobitým způsobem.

banner 1200x150

Tolik různých interpretačních pojetí nutně svádí k jejich srovnávání a i když jsou výkony všech herců na vysoké úrovni, lze určit dva extrémy. Na jedné straně stojí part Jana Vlasáka, který je coby Timothy Cavendish nepřekonatelný a celý příběh je v jeho podání skutečným posluchačským zážitkem. Proti němu lze postavit úvodní a závěrečnou část audioknihy, Tichomořský deník Adama Ewinga. Z Kryštofa Rímského jsem měl pocit, jakoby ne zcela dobře znal text, občas měl problémy s vloženými větami a kladl důraz na nesprávná slova. I když je snad ale jeho výkon z celého interpretačního amsámblu nejslabší, znovu opakuji, že všichni jeho členové odvedli na Atlasu mraků skvělou práci.
 

Alespoň jednou větou je třeba zmínit i výběr použité hudby. Její tvůrci se rozhodli pro každý z příběhů použít jiný motiv, což jednoznačně navyšuje úroveň Atlasu mraků. Jeho příprava byla zatím nejnáročnější prací mladého nakladatelství OneHotBook. S pečlivostí, kterou svým titulům věnuje, s profesionalitou tvůrčího týmu a se špičkovým technickým zázemím, realizovalo kvalitní audioknihu, která zpřístupňuje zásadní dílo současné literatury českým posluchačům.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zemi obsadili mimozemští agresoři, tzv. kartani. Invaze proběhla hladce, takže se emzáci domnívají, že mají situaci pod kontrolou. Netuší, jak hluboce se mýlí. Tahle modrá planeta má totiž už pěknou řádku staletí své vlastní pány. Jen se většinou drží v pozadí..
Strhující příběh Josefa Rakoncaje, dlouhá léta jediného muže na světě, který zdolal K2 dvakrát, čte Miroslav Táborský.
Věřit a nepochybovat. Lee Parker věří, Sera Trantorová věří – pouze každý něčemu jinému. Vleklé války nejen že měly fatální dopad na tvář přírody, ale rozdělily lidstvo na dva nesmiřitelné tábory.

Recenze ze stejného žánru

Osudy Bílého tesáka, ze tří čtvrtin vlka a z jedné psa, se přes svou oblibu u čtenářů audioknižnímu zpracování spíše vyhýbaly. Český rozhlas sice natočil nejméně dvě hry, vydání se však zatím nedočkaly. Posluchači se tak donedávna museli spokojit pouze s osmdesáti minutovou vícehlasou četbou vydavatelství Supraphon, která si z Londonova díla vzala jen nepatrný…
„Když jste holka a máte příjmení Dešťová, tak mi věřte, že to máte v životě vážně těžké.” Vaší jedinou záchranou se tak stane kamarádka jménem Šampónová. Dívky chodí do páté třídy, ale ani to jim nemůže zabránit páchat hrdinské činy. Stanou se z nich Superholky.
Záhadný muž, o jehož věku či povolání nemá nikdo nejmenší tušení, se jedné noci přehoupne přes zábradlí paluby zaoceánského parníku.  Nad ránem z vody vystoupí na newyorské pláži a jako pan Nobody se ubytuje v místním hotýlku. Ještě téhož večera se stává spolumajitelem proslulých Worldových novin, do nichž se rozhodne přispívat články o tajemných případech, které se…
Ve stínu nadcházející druhé světové války se v pražském nakladatelství Melantrich zrodila legenda, která ovlivnila hned několik generací dospívajících chlapců – časopis Mladý hlasatel. Na jeho stránkách se záhy staly populárními zejména příběhy Jaroslava Foglara, kromě nich si však čtenáři oblíbili i dobrodružné povídky Otakara Batličky. Jenže tomu tehdy zbývalo pouhých několik let života a…
1 2 3 7

Dále od recenzenta

Jestliže si čeští čtenáři na překlad nejnovějšího románu Dana Browna museli počkat celé čtyři měsíce, audioknižní posluchače se vydavatelé rozhodli netrápit o nic déle. Zvuková podoba Počátku vyšla ve stejný den, kdy se na pultech našich knihkupců objevilo jeho knižní vydání. Tento jednoznačně pozitivní trend dovoluje propagovat obě podoby díla společně a dělá audioknihám tu…
Audiokniha Žítkovské bohyně vyšla v pravý čas. Jistěže ji můžete poslouchat i v tropickém létě, ale podzimní doba jí svědčí mnohem lépe. A pokud byste chtěli dýchat atmosféru Moravských Kopanic naplno, zajeďte tam. Můžete třeba ze Starého Hrozenkova projít místní naučnou stezkou a přitom ve sluchátkách nechat znít příběh bohyní ze Žítkové.
Fenomén Královy řeči zasáhl takřka celý svět po uvedení stejnojmenného filmu režiséra Toma Hoopera v roce 2010 a zejména po jeho ocenění čtyřmi Oscary. Do té doby neměla široká veřejnost ani ponětí o řečové vadě britského krále Jiřího VI. a o zásluhách logopeda Lionela Logua na jejím odstranění. Podobně asi málokdo tuší, že slavný film…
Archiv vydavatelství AudioStory čítá za čtvrtstoletí jeho existence slušnou řádku nahrávek mluveného slova. Mnohé z nich se už dočkaly pečlivých reedic, jiné se dnešním posluchačům teprve chystají připomenout. Současně však vydavatelství produkuje i audioknihy nové, byť ne v takovém tempu, jako na počátku své existence. Nestává se však, aby představilo titul, který z části čerpá…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Atlas mraků
Bestseller Atlas mraků ověnčený British Book Award a nominovaný na cenu Arthura C. Clarka, Nebula a Man Bookerovu cenu byl po loňské filmové adaptaci převeden rovněž do zvukové podoby. Poslechněte si šestici příběhů rozkročených od 19. století až do daleké budoucnosti, které vypovídají o nezdolném hledačství a touze po smyslu i svobodě v každém z nás. Dopřejte si nezkrácené plné znění, v němž si nejlépe vychutnáte mistrovství slova významného současného britského spisovatele Davida Mitchella.
Přejít nahoru