Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Audioknihy do ucha duše

Tančím tak rychle, jak dokážu
Tančím tak rychle, jak dokážu

S příchodem jara jsem si – byla to náhoda? – naordinoval poslech tří audioknih, o kterých mi dává smysl napsat pospolu v jednom textu. Pro všechny totiž představuje „něco jako příběh“ druhořadou úroveň, naopak jejich ambicí se stala cesta do (našeho) nitra. Vím, poslední větu bychom mohli snadno onálepkovat titulkem „klišé“. Na druhou stranu, nebudu zastírat, že i některé z vět, myšlenek či kapitol v daných knihách by de facto takový soud mohly získat. Ale ještě jsem neprozradil, oč konkrétně se jedná…

Jako první přišla na řadu arteterapická kniha Barbary Gordon Tančím tak rychle, jak dokážu. V ní se nám svěřuje scenáristka a režisérka newyorské televize s postupným „vykolejením“ vlastní osobnosti z normálu, z řádu, na který byla ona i její okolí zvyklé. Kniha má v sobě zajímavé pnutí, neboť není zcela zřejmé, jestli jde o psychologický thriller, kdy se proti ní spikl její partner a snaží se ji zlikvidovat, nebo skutečně její duše onemocněla. Labilita však začíná být z dalších řádků citelnější, realita se zkresluje a nerovnováha vypravěčky i nás samotné smýká do stran, kde se přestáváme cítit bezpečně.
 

To, co možná začínalo jako příjemná idylka a zvrtlo se do thrilleru, postupně nabírá očistnou funkci. Procházíme s Barbarou přes žhavé uhlí, soupeříme se strachy (reálnými) i obavami (smyšlenými), abychom onu robořenou rovnováhu začali znovu ohledávat a získávat.

Hned poté jsem si, už z lásky k Exupéryho originálu, pustil knihu Mathiase Junga Malý princ v nás. Upřímně, pokud jste metaforu o malém chlapci a o letci nečetli jen v útlém věku, mohli byste na mnohá vysvětlení přijít sami. Mathias Jung pojmenovává a odkrývá některé symboly, vždy tematicky odděleně, s tu více, tu méně přidanou hodnotou. Zatímco jsem zejména zkraje knihy našel pasáže, které byly zbytečně doslovné a určitou mysterióznost Malého prince zbytečně odstraňovaly, kapitola věnovaná lásce či smrti obsáhla do sebe hned několik postřehů samotného Junga, který už ani ne tak vysvětluje Malého prince, ale spíše naznačené nitky začíná dál protahovat a spřádat z nich další a další možnosti cest.
 

banner 1200x150

Jestliže mne poslech příběhu Barbary Gordon zavedl do míst, kde jsem doposud nebyl, Malý princ v nás mě v té „mimo-já“ nedržel, nýbrž úmyslně nutil své dosavadní zkušenosti konfrontovat s filozoficky uchopenými úvahami a zobecněními.

Třetí kniha, Jak člověk smýšlí, vznikla více než před sto lety. Znát je to na jazyku, postřehy jde ale o dílo univerzální. Na vlně sebereflexe jsem od poslechu očekával zintenzivnění a možná ještě další způsob, jak některé mé vnitřní pochody vztáhnout k fungování dalších lidí, společnosti, světa. Nevím, zda pro určitou archaičnost skladby vět, nebo pro až silně školometský/moralistní přednes Miloně Čepelky (kterého jinak díky Divadlu Járy Cimrmana mám moc rád), se mi kniha postupně odcizovala a odcizovala. I přes dobré úmysly autora Jamese Allena z ní patos a mravokárnost odkapával ve větším než malém množství a i přes svoji krátkou stopáž jsem nabýval pocitu, že moc stojí na místě, respektive točí se v kruhu. James Allen zkrátka uchopil svoji útlou knížku jako čítanku toho, jak by se člověk měl chovat, aby „dobře dopadl“. Proti tezi „co zaseješ, to sklidíš“ nic nenamítám, Allen mi – ale opravdu i možná kvůli přednesu – přišel moc káravý.

Rozhodně to byl ale dobrý krok, udělat si z března měsíc, kdy do uší proudí slova, co mne pomáhají se nad sebou zamýšlet.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

NOVÝ ŽIVOT V NOVÝCH PODMÍNKÁCH. J. A. BAŤA V NUCENÉM EXILU Životopisný román o Janu Antonínu Baťovi, který vznikl na základě vyprávění jeho vnučky. Obdivuhodné vzkříšení firmy v exotických podmínkách fascinuje dodnes. Po válce je Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr Tomáše Bati a pokračovatel rodinné firmy, obviněn z kolaborace s nacisty a donucen k opuštění…
Vyprávění oceňovaného amerického novináře nabízí unikátní vhled do jedné z nejvýznamnějších firem naší doby, jež navždy změnila způsob, jak nakupujeme a čteme, i osobní portrét podnikatele, který ji založil. Obchod Amazon.com začínal s doručováním knížek poštou a vezl se na první vlně internetového nadšení. Jeho zakladatel Jeff Bezos se však nespokojil s pouhým módním on-line…
Životopis nejsledovanějšího politika dneška. V populárním seriálu ztvárnil roli učitele dějepisu, který se bizarní shodou okolností stal prezidentem Ukrajiny. V reálném životě se jím skutečně stal – a když přišla ruská invaze, dokázal sjednotit vlastní národ i desítky dalších států. Příběh Volodymyra Zelenského působí jako filmový scénář, ale je skutečný. Dokumentární kniha ukrajinského novináře představuje…
František Kriegel je dnes většinou znám pouze jako člověk, který jediný v srpnu 1968 odmítl podepsat moskevský protokol. Jeho životní osudy jsou ovšem spletitější. Narodil se v ukrajinském městě Stanislaviv, v Praze vystudoval medicínu, bojoval ve španělské, čínské a barmské válce. Zapálený komunista, který v roce 1948 pomáhal budovat Lidové milice a později se dostal…

Recenze ze stejného žánru

Jak se stalo, že se z polského chlapce stal jeden z nejznámějších českých katolických kněží? Na cestu, kterou Zbygniew Czendlik prošel od porodnice po současnost, ale také na přátelství s celebritami a působení v médiích, na názory na tradice, výchovu a papeže Františka, se ptala Markéta Zahradníková. Pro ni to byla první kniha, která si…
V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého…
Autobiografie Arnolda Schwarzeneggera nese název po jednom z jeho nejpozoruhodnějších filmů. Můžeme se jen domýšlet, proč se rozhodl pojmenovat ji Total Recall. Vodítka nám nenabízí, což svým způsobem tak trochu charakterizuje i (audio)knihu jako takovou. Ač mohutná rozsahem, její autor dokáže být zdařile selektivní.
Když Spirituál kvintet ohlásil konec kariéry a na kulaté výročí svého působení v roce 2020 několik posledních koncertů, bylo to pro někoho překvapení, pro jiného logické vyústění 60 let trvající hudební činnosti. Do plánů na konečné datum nakonec zasáhl covid, z plánovaných koncertů se mohly uskutečnit pouze dva, ty zbylé proběhly až během loňského září a října.…

Dále od recenzenta

Jakkoliv přehnaný se vám titul recenze může zdát, vězte, že tentokrát jsem si nadsázku odpustil. Walkerova publikace Proč spíme totiž pojednává natolik pečlivě o natolik stěžejním tématu, že vám život jistojistě ovlivní, a protože jde o spánek, může vám jej opravdu zachránit.
Za autora slavné sbírky milostné lyriky, Písně písní, bývá považován přímo král Šalamoun, k jehož době vlády se vznik starozákonního literárního "artefaktu" váže. I když například Židé interpretují vztah ženicha a nevěsty jako alegorii vztahu Boha a Izraele, křesťané vztahu Ježíše a církve, krásu textu necháme nejlépe vyplout, pokud se od všech možných podobných čtení…
Mezinárodně uznávaný intelektuál Jacques Rupnik si v roce 2019 odnášel vítězství v prestižní Magnesii Liteře v kategorii publicistiky. O dva roky později se jeho objemná publikace Střední Evropa je jako pták s očima vzadu dočkala v „dílně“ Supraphonu zvukové podoby.
Mohl to být zázračný příběh. Mladičká Elizabeth Holmesová v útrobách Silicon Valley uváděla v život vynález, díky kterému by lidstvo mohlo snadněji získávat kompletní obraz svého zdravotního stavu a predikce, díky nimž by se dalo předejít komplikacím a třeba i smrti. Ze všeho však zůstala jen fascinující detektivka, která odkryla jednu z největších lží, jaké…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Malý princ v nás
Saint-Exupéryho kniha Malý princ byla v průběhu doby přeložena bezmála do osmdesáti jazyků a miliony čtenářů již provázely malého prince na jeho cestě po planetách...
Tančím tak rychle, jak dokážu
Autobiografická zpověď úspěšné emancipované ženy, scenáristky a režisérky newyorské televize, která mobilizovala všechny síly své osobnosti, aby dokázala žít bez návykových medikamentů.
Přejít nahoru