Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Audioseriál, který (ne)chcete slyšet

Dum-audiokniha
Audiokniha Dům

Vydavatelství Audiotéka pokračuje ve vydávání původních audiodramatických děl, která byla napsána přímo pro něj. Po úspěchu v roce 2023 vydaných audioher Předvečer svatého Mikuláše a Genius loci přichází s hororovým tématem, v jehož popředí stojí samotný zvuk.

Scénář audioseriálu Dům napsala Jaroslava Hrdina Mištová. Příběh začíná stěhováním ústřední dvojice, Jany a Davida. Nový dům je sice starý, ale vypadá to, že jim může poskytnout vše, o čem snili. Je prostorný, s velkou zahradou a blízko k přírodě. Navíc, rodiče Davida bydlí naproti, což se s miminkem na cestě hodí. Jana se ale v novém domově necítí dobře a slyší všemožné zvuky. Tragické události na sebe nenechají dlouho čekat a Jana potratí. Ale to je teprve začátek…

V základu příběh připomíná podcast Neklid autorky Kláry Vlasákové, který v roce 2021 uvedl Český rozhlas Wave. I v tomto případě jde o sestěhování mladého páru, zlověstné zvuky a další podivné události vyvolávající strach a úzkost nejen v postavách, ale i v posluchačích. Tvůrci z Audiotéky nicméně, jak je jejich dobrým zvykem, zašli v práci se zvukem ještě dál (vzpomeňme například na sérii Anima). Audioseriál Dům se celý natáčel v exteriérech a binaurálně (speciální technikou, kdy mikrofony snímají zvuk tak, jak by ho vnímaly lidské uši). Z tohoto důvodu máte skutečně pocit, že jste s postavami v onom strašidelném domě, což „pozitivně“ působí na receptory strachu a v důsledku toho se Janin pocit najednou stává vaším pocitem. Autorem sound designu je Bojan Bojič, kterému zdatně sekundoval David Šindelář. Zvukový plán je velice propracovaný a díky binaurálu jsme ušima schopni vnímat prostor. Nečekaný zvuk tak může ve sluchátkách způsobit leknutí i posluchačům a doslova je donutit, aby se za ním otočili.

V kontextu této promyšlenosti ale zamrzí velice často opakující se hudební motiv, jehož autorem je také Bojan Bojič. Tvůrci používají u každého dílu stejnou skladbu jako úvodní a závěrečnou hudbu a kromě toho se stejným, akorát kratším, samplem pracují také jako s předělem. Posloucháte-li však audioseriál jako komplet (tedy jako všech šest dílů v jednom tracku) je velice těžké se podle hudby orientovat, protože ve formě předělu je poměrně matoucí. Často tak máte pocit, že už je konec dílu (obsahově to dává smysl), ale není tomu tak. Větší originalita, respektive lepší práce s hudební složkou by v tomto ohledu zcela jistě nebyla na škodu a zajímavé je, že v posledním díle se s předěly pracuje jinak a mnohem funkčněji.

Do hlavních rolí režisérka Valeria Recman obsadila Elišku Křenkovou a Adama Jouru. Ani jeden z nich nemá s audiální tvorbou mnoho zkušeností, nicméně, jak se u tzv. superprodukcí od Audiotéky ukazuje, zkušenosti nejsou vše a snaha se něčemu přiučit mnohdy léty získané zkušenosti dokonce i předčí. Audiotéka v čele se šéfproducentem Michalem Sieczkowskim má neobyčejné cítění (nebo štěstí?) na hledání nových talentů, a to se v případě audioseriálu Dům opět potvrdilo. Režisérka všechny herce cíleně vedla k co nejcivilnějšímu herectví, pokud to role nepředurčovala jinak. Křenkové se výborně daří balancovat na hraně mezi šílenstvím a racionalitou, přičemž její výkon je v obou polohách, do kterých na správných místech sklouzává, uvěřitelný. Stejně tak i Joura se musel vypořádat se dvěma zdánlivě protichůdnými rovinami. Na jedné straně vystupuje jako chápavý manžel a na druhé nerozumí „zkratům“, které jeho ženu postihují. Také on obě polohy velice zdařile a na vhodných místech mísí, případně věrohodně vyhrocuje.

banner 1200x150

Audiotéka opět připravila originální posluchačský zážitek. Na jedné straně se díky zajímavě vystavěnému příběhu nemůžete od poslouchání odtrhnout, na straně druhé je ale poslech kvůli obrovské zvukové subjektivitě velice nepříjemný, protože posluchače přímo vtahuje do děje a činí z nich jednu z postav. Audioseriál Dům je tak skvělým dokladem toho, že možnosti audiální tvorby nejsou ani zdaleka vyčerpány a že se tento obor má stále kam vyvíjet. 

Na závěr si neodpustím drobné varování. Jestli jste v očekávání nebo jste si prošly něčím podobným jako Jana, měly byste si poslech tohoto audioseriálu dobře rozmyslet. Sound design je v tomto ohledu natolik sugestivní, že by Dům mohl znovu připomenout staré rány. 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Rozhlasová inscenace Shakespearova Krále Leara, natočená a poprvé vysílaná v závěru roku 1989, je v mnoha ohledech jedinečná. V Králi Learovi Jiří Horčička dokázal ryze rozhlasovými prostředky odkrýt emocionální, etické i estetické hloubky této – dle soudu mnohých teatrologů – nejlepší dramatikovy tragédie.
Mazaný a činorodý Josef Frajvald začíná svou soukromou „odysseu“ ještě v časech rakousko-uherské monarchie, kdy se rozhodne zvelebit vyženěný pohřební ústav dosud nevídaným způsobem..
Martin Finger jako Sherlock Holmes a Petr Lněnička jako doktor Watson v slavném detektivním příběhu o děsivém psu, který pronásleduje rod Baskervillů.
Annu, přítelkyni Ludmily z Vartemberka, trápí podivné sny. V pitoreskním reji se jí zjevuje dílna obklopená skálami a démon, který se necudně zmocňuje jejího těla. Její otec povolá exorcistu, jenže Ludmila ví, že Anna není blázen. Začne se vyptávat v okolí Bezdězu a záhy narazí na znepokojující fakt, že něco podobného zažily i jiné urozené…

Recenze ze stejného žánru

Keawe stojí na rozcestí. Touží po mnoha věcech, které jsou mu téměř na dosah ruky, cenou za jejich získání je ale hrozba posmrtného zatracení. Rozhodne se pro bohatství a lásku vsadit v nebezpečné hře svůj vlastní život?
Novela Ladislava Grosmana Obchod na korze získala domácí i světovou proslulost díky filmové adaptaci režisérů Jána Kadára a Elmara Klose z roku 1965. Jejich snímek s Josefem Kronerem a Idou Kamińskou v hlavních rolích získal Oscara coby nejlepší cizojazyčný film. Nová dramatizace z pera Kláry Novotné měla v Českém rozhlase premiéru na konci prosince 2018…
Britský autor Gilbert Keith Chesterton se do dějin detektivní literatury zapsal především stvořením postavy otce Browna. Tento kulaťoučký, nenápadný mužík je katolickým knězem a zároveň velmi bystrým amatérským detektivem. Při svých pátráních nevyužívá vědeckých metod, vystačí si se zdravým rozumem a znalostí lidské duše.
Stojím před ani ne tak nelehkou, jako spíše nevděčnou výzvou: odrecenzovat jeden z kriminálních případů klasika drsné americké školy Eda McBaina (pravým jménem Evan Hunter a rodným jménem Salvatore Lombino). Jde o případ s názvem Brokovnice z proslulé řady 87. revír, který poprvé vyšel roku 1969, česky 1973 v kongeniálním překladu Jana Zábrany, v březnu…

Dále od recenzenta

V televizi jsme si již zvykli na detektivní/hororové/temné minisérie či seriály, které mají několik řad a jejichž poslední epizoda je napsána s takovým cliffhangerem, že je téměř nemožné dané dílo přestat sledovat. Uplatnit podobně strukturovaný příběh v čistě auditivním médiu však bylo až do nedávna v podstatě nepředstavitelné. Zdá se ale, že vydavatelství Audiotéka ve…
Jedenáctiletý Tonda není tak úplně obyčejný kluk. On totiž svítí. Jeho příliš starostliví rodiče ho považují za vážně nemocného a nedovolí mu ani vycházet z bytu. A když, tak jedině na provázku, který v případě krize Tondu stáhne zpět do bezpečí bytu. Jenže když se do domu nastěhuje stejně stará Slávka a Tonda v ní…
Spisovatel a dramatik Oscar Wilde v druhé polovině 19. století rozdělil konzervativní anglickou společnost na dvě části. První ho měli rádi pro jeho konverzační komedie, druzí ho nenáviděli nejprve pro jeho otevřenou kritičnost vyšší společnosti a následně kvůli homosexualitě. I když to po prohraném soudním procesu a následném uvěznění vypadalo, že bude jeho tvorba zapomenuta,…
Spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora ve svých knížkách dokázal velmi umně propojit smyšlený příběh s fakty. Ve svém díle předává malým čtenářům zcela nenásilnou a zábavnou formou zajímavé informace ze života zvířat a zároveň děj obohacuje o ponaučení. Sekora ale není jen autorem příběhů o všeznalém mravenci Ferdovi, napsal také knížku Uprchlík na ptačím stromě,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nejdřív byli jen oni dva a do života jim mělo vstoupit miminko. Ten dům byl jejich začátek. Nebo to byl konec? Temný příběh z jednoho domu, do kterého se nastěhuje mladý pár, a ve kterém není, jak se zdá, všechno tak úplně v pořádku.
Přejít nahoru