Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Bez spravedlnosti nejsme nic

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Kralova-spravedlnost-E-M-Powell
Audiokniha Králova spravedlnost

Tak trochu jiná detektivka E. M. Powella je první ze série středověkých thrillerů, v nichž se společně rozplétají záhadu zločinu postavy Stanton a Barling. Román spatřil světlo světa v roce 2018 a knižně pak v češtině o pět let později díky nakladatelství Vendeta. Powell nechal v průběhu Královy spravedlnosti nesourodou dvojici královského úředníka a jeho pomocníka spřátelit se a později vyšetřovat vraždy v dalších dvou románech, na které se teprve můžeme těšit v audioknižní verzi, jíž dal hlas Pavel Rímský.

Děj vsazený do 12. století a odehrávající se poblíž Yorku v Anglii obsahuje všechno, co byste od středověku čekali, a možná trochu víc. Pavel Rímský dává najevo perfektní cit pro látku, protože jeho baryton nechává posluchače ve splašcích doby plné krutosti a tmářství pořádně vykoupat. E. M. Powell hned na počátku rozhrne závěs minulosti a nechá nás přihlížet ordálu, tedy Božímu soudu, jímž není nic jiného než doslova bohapusté násilí. Okamžitě se tedy můžeme ztotožnit s Hugem Stantonem, který jako jeden z mála snáší pohled na zbytečné utrpení odsouzených jen s obtížemi. Tyto obtíže, zejména žaludeční nevolnost, a další naturalistické detaily, provází bohatě celé dění, a tak můžeme naslouchat tomu, jak Pavel Rímský lakonicky poznamenává, že jeden z hrdinů rázem pozvracel sebe i koně.

K fyzické nevolnosti se po prvotním šoku přidává nevolnost morální: Hugo Stanton spolu s Aelredem Barlingem nejsou ochotni připustit, aby byl za vraždu potrestán nevinný, a především muže podezřelého z vraždy odmítají vydat k roztrhání davu. Další devízou románu jsou nezvyklé prvky, jako například ženská postava, která se obratně zabývá kovařinou. Že se nenacházíme ve venkovské historické idyle, napovídá rovněž množství jadrných výrazů.

S přihlédnutím k látce je Pavel Rímský v Králově spravedlnosti interpretem dá-li se říct vášnivým. Z emocí, které vpouští do svého projevu, je znát hrubost charakterů, zvyklostí a takřka i šatstva. V dramatických situacích Rímský sází věty jako rány pěstí, a tak se díky němu ocitáme přímo uprostřed ryčícího davu či rvačky. Jindy nechává pocítit lítost nad utrpením koně, který už nikdy nepovstane s krokem bublavým jako potůček, anebo čisté zděšení při vyprávění matky, která musela sledovat surové bití svého nemluvněte.

Králova spravedlnost nesází jen na atraktivitu neokoukané doby a prostředí, ale je i kvalitním kouskem detektivního žánru jako takového, protože děj není předvídatelný. Leckdy nás autorka nechá přiblížit se pocitu, že víme, kdo za sebou jako spoušť nechává řadu zohavených mrtvol, aby nás pak znova a znova vyvedl z omylu. Jak praví královský úředník Aelred Barling, muž, který miluje spravedlnost a víno, bez Huga Stantona by těch mrtvých bylo mnohem víc. Spolu s postavami příběhu docházíme přes hory mrtvol k poučné živoucí tezi, že bez spravedlnosti nejsme nic.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dramatizace známého detektivního románu z prostředí bohaté newyorské rodiny, v jejímž středu dojde k nečekané vraždě.
Mrtvá žena v lese. Stopy vedou do židovské komunity Sobotní procházka slunečnou přírodou se poněkud vymkne. Místo romantických pohledů na bohulibé scenerie natrefí dvojice na policejní pásku vymezující místo činu.
Sídlo zvané Slunečný vrch navštíví jednoho dne doktor Calgary, dychtivý tlumočit rodině Argylových dobrou zprávu. Jejich syn Jack, odsouzený před časem za úkladnou vraždu své matky, tento zločin nespáchal – v době úmrtí zesnulé totiž seděl v autě právě s ním. Jenže Jack ve vězení zemřel a nikdo z početné rodiny, která ránu osudu přežila,…
V sedmdesátých letech 20. století se na severu Norska usadili příslušníci laestadiánského hnutí. Jejich domovem se stala opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce.

Recenze ze stejného žánru

Agatha Christie napsala s oblíbenou všetečnou dámou Jane Marplovou celkem dvanáct samostatných románů a s audioknižním vydáním příběhu zvaného V hotelu Bertram můžeme říct, že dílo bylo dokonáno a románová audioknižní série se uzavřela. To je jistě vhodný moment pro ohlédnutí a neméně také zhodnocení.
Jak populární asi byly domácí spiritistické seance, o tom si můžeme udělat obrázek při četbě mnohých děl britských autorů aktivních hlavně ve třicátých letech minulého století. Jak se ale s audioknižním vydáním románu Agathy Christie Sittafordská záhada, který z výsledků jedné takové seance přímo vychází, popral tým z vydavatelství Audiostory, o tom se můžeme přesvědčit…
Nový, napjatě očekávaný román Leoše Kyši Syndikát vyšel knižně loni na podzim a jeho zvuková verze na sebe nedala dlouho čekat. Román je to svižný a co se zábavnosti nebo vtipu týče, rozhodně si nezadá s tvorbou autorova alter ega Františka Kotlety. Co ho od této tvorby odlišuje, je jeho závažnost.
Bianca Bellová patří bezesporu k nejznámějším a nejúspěšnějším tuzemským prozaičkám. Zejména její román Jezero, za který získala několik prestižních cen, a který byl přeložen do množství jazyků, jí zajistil místo na piedestalu současné české literatury. V letošním roce však vydala román dost odlišný od své dosavadní tvorby. Ostrov, který také vyšel v audioknižní podobě.

Dále od recenzenta

Pokoj, který se nedá sníst je název autofikční novely, jejíž příběh se nedá strávit jako ty ostatní. V podání Denisy Barešové ji připravila Petra Hynčíková, režii měl v plzeňském studiu Českého rozhlasu Jakub Doubrava. Čtyřdílnou četbu na pokračování odvysílala stanice Vltava, na jejímž webu je nahrávka po omezenou dobu k poslechu.
Zápisník alkoholičky se narodil jako blog anonymní pisatelky, poté obdržel cenu Magnezia Litera a zajistil si místo v myslích těch, kdo ocenili sebezpytnou otevřenost autorky Michaely Duffkové, která projevila osobní statečnost a zveřejnila svou identitu. Své zkušenosti zformovala v tištěné knize, a ta se dočkala pokračování pod názvem Zápisník abstinentky. Obě knihy vyšly v nakladatelství…
Anděl smrti, román Roberta Bryndzy, je dobrou cestou, jak se s dílem tohoto spisovatele seznámit, a to i pokud jste o něm ani o jeho vyšetřující policitstce šéfinspektorce Erice Fosterové neslyšeli. Erika působí v prostředí současného Londýna, nicméně autor jí věnoval slovenské kořeny (narodit se měla v Nitře), a také komplikované dětství. Brit Robert Bryndza…
„Tak co jste dělali posledních padesát let?“ To je jedna z otázek, která padne mezi skupinou přátel, kteří společně strávili nejpodstatnější dva měsíce svého života, které je formovaly, když jim bylo okolo sedmnácti. Jedná se o hrdiny románu Útěk Petera Maye, který v audioknižní verzi vydavatelství OneHotBook v režii Jitky Škápíkové obohatil jako interpret Marcel…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru