Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Příběh perzekuce řádových sester ožívá v audioknize

Bílá Voda
Bílá Voda

Kateřina Tučková patří k nejúspěšnějším českým spisovatelkám, na její nejnovější beletristickou knihu Bílá Voda (nepočítáme-li díla, u nichž je spoluautorkou) si však čtenáři museli počkat dlouhých osm let. Jméno Tučkové je pro mnohé zárukou kvality, a tak není divu, že krátce po vydání románu připravilo vydavatelství OneHotBook jeho audioknižní verzi.

Hlavním tématem Bílé vody je internace řádových sester do sběrných klášterů v 50. letech minulého století. Tučková čtenářům předkládá poměrně složitě koncipovaný příběh sester z řádu Anežčiných panen odehrávající se v několika časových rovinách, přičemž tuto linii rámuje současným pátráním Leny Lagnerové po minulosti tohoto řádu. Přímočarý příběh s jedním vypravěčem ale rozhodně nečekejte, protože nedílnou součástí knihy je velké množství na první pohled autentických materiálů. Ty na jednu stranu znesnadňují četbu/poslech, na druhou ale přinášejí spoustu zajímavých informací, které se Leně podařilo vypátrat. Čtenář/posluchač se tak může bezpochyby ztotožnit právě s touto postavou a z její perspektivy celý děj vnímat. V žádném případě se ale nejedná o dílo žánru non-fiction. Přestože Kateřina Tučková, jak je jejím zvykem, vychází ze skutečných událostí, mnoho situací a postav je smyšlených či podléhajících autorské licenci.

Převést Bílou Vodu do audioknižní podoby nebylo vzhledem k velkému množství postav a různých vypravěčů vůbec jednoduché. Režisérka Jitka Škápíková příhodně vybrala hned devět herců (Vanda Hybnerová, Johanna Tesařová, Ladislav Cigánek, Petr Pochop, Pavla Tomicová, Oldřich Vlach, Dana Novák Pešková, Libuše Švormová, a Tereza Vítů) a každému z nich svěřila jednu vypravěčskou perspektivu. Největší prostor však dostala Vanda Hybnerová interpretující linku Leny Lagnerové. Pro herečku je specifický nakřáplý hlas, který se k životem zkoušené Leně perfektně hodí. Její projev se sice může zpočátku zdát chladný a neúčastný, byl to však režijní záměr, o čemž se posluchač přesvědčí v druhé polovině audioknihy. Narátorka brilantně zvládá několik poloh hlavní hrdinky a zároveň dokáže velice obrazně vylíčit charaktery postav, se kterými se Lena setkává. Naopak pro Ladislava Cigánka interpretujícího všechny „autentické“ záznamy je zase příznačný prostě sdělovací styl oproštěný od emocí. Cigánkova interpretace je tak v ostrém kontrastu k mnohem expresivnějším výrazům ostatních herců, což podporuje zdání autenticity.

Krátká doba mezi knižním a audioknižním vydáním Bílé Vody se bohužel negativně podepsala na technické stránce nahrávky. Poměrně často jsou rozpoznatelné střihy, což je způsobeno zejména technicky nezvládnutým navázáním přerušené řeči, pod některými interprety (zejména Oldřich Vlach) je slyšet šustění papíru, tu a tam se také objevuje ne zrovna ukázková výslovnost. Z počátku příliš dlouhé pauzy mezi odstavci (někdy tak dlouhé, že vyvolávají dojem konce kapitoly) v přednesu Vandy Hybnerové jsou naštěstí problémem pouze první třetiny audioknihy a dále se nevyskytují. Tyto drobné detaily poněkud kazí výsledný dojem z audioknihy, avšak je třeba říci, že si jich všimne opravdu jen pozorný posluchač se sluchátky. Při běžném poslechu je patrně vůbec nezaregistrujete.
 

banner 1200x150

Samotná audiokniha je členěna do 96 tracků, přičemž tím posledním je doslov Kateřiny Tučkové (trochu nepochopitelně v podání Ladislava Cigánka), ve kterém autorka osvětluje pozadí příběhu a konfrontuje faktické informace s románovou fikcí. Rozdělení do tracků však neodpovídá členění kapitol v knize – namísto toho jsou často smysluplně spojeny nebo rozděleny do větších či menších celků, díky čemuž ani ty nejdelší nepřesahují stopáž 30 minut, což je pro posluchače příjemné.

Bílá Voda určitě stojí za poslech už jen kvůli samotnému tématu. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o audioknihu, která vyžaduje opravdu soustředěný poslech a nelze ji poslouchat za každé situace.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace i talentované sportovce, kteří by dali jejich obci přednost před většími městy v kraji.
Masadži Išikawa, po otci Korejec, po matce Japonec, strávil celý svůj život s pocitem, že nemá vlast. Když mu bylo třináct, celá rodina byla repatriována z Japonska do KLDR. Otce zlákaly sliby o řadě pracovních příležitostí, bezplatném vzdělání a lepším společenském postavení.
Děda se svým malým vnukem Noahem sedávají pravidelně na lavičce a povídají si. Mluví spolu o všem a o ničem: o vesmíru, o životě, o babičce, když ještě byla mladá a když se do ní děda zamiloval. Jenže vzpomenout si je čím dál těžší.

Recenze ze stejného žánru

Neživé předměty a objekty mluvit nemohou. Tak třeba knihy nebo budovy. Tu první myšlenku relativizuje existence audioknih, jimž je – mimo jiné – věnována celá tato webová stránka, to druhé zase odmítá nový román Markéty Hejakalové Dům pod náměstím. Audioknihu v režii Markéty Jahodové a v interpretaci Miroslova Táborského a Veroniky Lazorčákové vydalo OneHotBook.
Strach, bezpráví, válka, nemoc, útěk. Málokterá slova definují tvorbu německého klasika dvacátého století Ericha Maria Remarqua lépe. Šlo o jednoho z nejvýraznějších spisovatelů své doby, který v prózách postupně reflektoval obě světové války, přestože jeho příběhy se neodehrávají na válečných polích.
Knihy se na čtenáře valí jako opěvované novinky, jejich slávu ještě občas přiživí nějaká cena, ale pak nakladatelé přesměrují energii na další čerstvě publikované kousky a nad titulem se pomyslně zavře voda. Audioknižní zpracování jako by napumpovalo do stránek čerstvou krev, nakreslilo svítivou šipku doplněnou nápisem „Ten příběh si zaslouží vaši pozornost“. Tentokrát se takového…
Socialismus, 80.léta. Linda se po svatbě přestěhuje se svým manželem Vojtěchem na osamocenou hájovnu, která se nachází v sovětském vojenském prostoru. Nevadí jí samota, ale má strach z všudypřítomných Rusů, jeden voják ji dokonce za bílého dne obtěžuje. Když Lindě v noci kdosi neúnavně klepe na okno, neváhá a vezme do ruky manželovu zbraň, aby…

Dále od recenzenta

Kdo by je neznal – zlobivý Marley, věrný Bailey, malinká Dášeňka či toulavý Gump. Pes, nejlepší přítel člověka je jedním z nejčastěji nejen v literatuře zobrazovaných zvířat. Není divu, pes člověka v jeho životě doprovází již tisíciletí a natolik se s ním sžil, že mu mnozí připisují až lidské vlastnosti.
Spisovatel David Walliams patří mezi nejúspěšnější autory knih pro děti. Jeho dílo bylo přeloženo do téměř padesáti jazyků a doslova ho tak hltají malí i velcí čtenáři po celém světě. Díky lehkému stylu psaní, svižným dialogům a originálním dobrodružstvím bývá často srovnáván s Roaldem Dahlem. Také u nás má autor velkou základnu fanoušků, kteří napjatě…
Jméno Davida Laňky není českým posluchačům neznámé. Na výrobě audioknih se podílí jednak autorsky, ale také jako tvůrce – režisér. Nejvýrazněji na sebe v poslední době upozornil dokudramatickým audioseriálem Já, vrah a jeho pokračováním, kde pronikal do myslí skutečných vrahů.
Jedenáctiletý Kašpar si potrpí na detailní plánování a rozvrhy všeho druhu. Rád chodí včas a ze všeho nejraději by splynul s okolím. Bohužel ale ve škole nedokáže „zapadnout“ a k tomu si ho vyhlídli dva místní agresoři Olivie a Leopold a dávají mu co proto.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vyrůstala v jihomoravské vesnici Moutnice, která zůstala téměř nezasažena minulým režimem a udržela si silné sepětí s církví, hospodářským životem i přírodou. Toto prostředí se stalo zásadním inspiračním zdrojem pro Kateřininu tvorbu a je i neopomenutelnou součástí knihy Vyhnání Gerty Schnirch.
Bílá Voda
Lena Lagnerová přijela do kláštera v Bílé Vodě hledat útočiště před bolestnými vzpomínkami. Namísto očekávaného klidu ji však ve zchátralém konventu čekají intriky, pomluvy a útoky, jejichž terčem je hrstka řeholnic z řádu Panen Anežky České v čele s obětavou, ale nepoddajnou sestrou Evaristou. Co je to však proti útlaku, jemuž byly spolu se stovkami dalších řeholnic vystaveny před pádem komunistického režimu!
Přejít nahoru