Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

O ovečkách a lidech

Datum: 

Autor recenze: 

Blade Runner
Blade Runner

Vydavatelství OneHotBook si očividně žánr sci-fi literatury oblíbilo. Po Marťanovi nebo Duně vychází v audiopodobě také předloha slavného filmu Blade Runner.

Titul Sní androidi o elektronických ovečkách? zní roztodivně a spíše by nás mohl svést k domněnce, že se jeho autor, Philip K. Dick, rozhodl pro změnu sepsat rozsáhlejší skeč do některé z amerických stand up comedy. Nelze se proto divit rozhodnutí, že režisér Ridley Scott, který útlou Dickovu knihu o čtrnáct let později (1982) převedl na plátno, protlačil název mnohem údernější (a vlastně cool). Titul Blade Runner se proto objevuje na přebalu disku o poznání větším písmem. OneHotBook nejen tímto, ale i dalším rozhodnutím – použít fotografie herečky Jany Pidrmanové v obleku ze stejnojmenné kolekce české značky Lazy Eye – významně odkazuje ke Scottovu dílu. Pro marketingovou strategii více než logické, pro spokojenost posluchače ošemetné.

Dickova předloha totiž s filmem má společných jen několik ústředních motivů. Ačkoliv téma postapokalyptického světa v budoucnosti, kde živý člověk existuje prakticky coby druh osamocen (skutečná zvířata jsou velmi vzácná), má obdobně zneklidňující vyznění, literatura si košatěji hraje s jemnými nuancemi takového bytí a s konfrontací ne-lidského s lidským. Androidy, lidi, zvířata, ale také nové náboženství skládá Philip K. Dick do hloubavé eseje, není jednoznačný, klade otázky, neodpovídá, provokuje. O to méně však skutečně vypráví. Poslouchat tak audioknihu Blade Runner v domnění, že vás vtáhne obdobně jako Scottův film, znamená riskovat a být ve výsledku zklamán. Mně osobně se přesně toto stalo. Přičítat to pouze jinak nastaveným očekáváním však nedokáži. Dickův text zkrátka je spíše filozofickou úvahou nežli dramatickou konstrukcí, která má vtáhnout, napínat nebo bavit. A ačkoliv Scottův film byl svou formou odkazující na film noir velmi fyzicky nepřívětivý, Dickova kniha je svou potemnělou vizí spíše chladná a držel jsem si od ní natolik odstup, že jsem nebyl schopný více chápat a vnímat hlavní postavy.
 

Jenže takové „čtení“ může být výrazně ovlivněno ještě jiným aspektem. Bavíme se totiž o audioknize, o poslechu, nikoliv čtení knihy jako takové. A zde přichází na řadu právě intepretace, s jakou nám OneHotBook, respektive režisér Petr Goja, Blade Runnera předkládá. Rozhodnutí, že herec Martin Myšička nebude „pouze“ číst, ale jednotlivé party bude významně odlišovat prací se svým hlasem, pokládám za nešťastné. Myšička totiž intonaci u ženských postav namoduloval způsobem, který je nejenže ve výsledku pro všechny ženské postavy stejný, ale zle se poslouchá a výrazně posouvá charakterizaci postav. Svůj hlas posunul do výšky, která sice připomíná ženský hlas, ale může také působit až trošku parodicky. Především ale koncentrací na odlišení muž-žena si herec a režisér jaksi nevšiml, že nálada a emoce ženských promluv jsou stále stejné, bez ohledu na to, co a za jakých situací říkají. Působily na mě jako poměrně laxní, v něčem malinko hloupoučké, bytosti. A tahle posunutá emoce mne „odtrhávala“ od soustředěného poslechu a možnosti se nějak více vcítit.

Mnohem lépe dopadla zvuková složka. Hudebník to neměl lehké. Jestliže se OneHotBook rozhodl odkazovat vizuálem i titulem na dnes již kultovní film, stěží se lze ubránit vzpomínce na melodie z dílny Vangelise. Muzika u audioknihy postrádá sice takovou svěžest a chytlavost, vhodně ale dokresluje žánr a kombinuje ruchy se střípky melodií.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Nejpůvabnější kniha velmistra žánru Roberta A. Heinleina stále zůstává čtivým dobrodružstvím a je po právu řazena mezi klasiku žánru sci-fi.
DRSNÁ GALAKTICKÁ HRA. VÍTĚZNOU KARTU MÁ TEN, KDO PODVÁDÍ! Vítejte v Centrálním impériu. V impozantní říši obývané několika mimozemskými rasami, v níž po předchozích brutálních mezihvězdných válkách doputovalo pomyslné žezlo do rukou lidí.
Už tři miliony let se hlubinami vesmíru řítí kosmická loď velká jako vrata do galaxie. Nikdo se špetkou rozumu by na ní dobrovolně nezůstal, a přece je na její palubě život…. Přesněji svérázný příslušník rodu Homo sapiens David Lister, kterému asistují nablblý hologram Rimmer, narcistní mutant Kocour, chorobně přičinlivý android Kryton a senilní superpočítač Holly.
Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi ve vězení na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a za svou spřízněnou duši považuje zbožňovanou učitelku, slečnu Justineauovou. Zato nemilosrdného seržanta Parkse, který děti hlídá jako dráb, Melanie nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou, jež si občas nechá do…

Recenze ze stejného žánru

Debut argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy s názvem Znamenitá mrtvola se po celém světě setkává s rozporuplnými reakcemi. K tomuto dystopickému románu se vážou takové přívlastky jako „šokující“, „nechutný“, „kontroverzní“, „úchylný“ nebo „zvrácený“. Navzdory tomu – nebo možná právě proto – si prvotina v roce 2017 odnesla vítězství v prestižní literární soutěži Clarín. 
Neal Shusterman publikoval první díl série Žatva smrti už v roce 2016. Od té doby na něj navázal dalšími dvěma pokračováními a stvořil tak obdivuhodně pestrý a funkční dystopický svět. Audioknižní vydání těchto románů se u nás dočkala velmi kvalitního kabátu a nejinak je tomu v případě čtvrté knihy, kterou tentokrát tvoří povídky ze světa…
Prosadit se v žánru, na kterém (dodnes) ulpívá cejch „béčkovosti“, který ale zároveň dokáže světu představit mimořádně trefnou reflexi současnosti, aniž by přestal nutně bavit, není jednoduché. Každý autor sci-fi musí být tak trochu frajer, aby se do takového zápasu pustil. František Kotleta jím očividně je.
Česká autorka Zuzana Strachotová vystavěla ve své knize Devět dní dystopický svět, který je řízen klerikálním režimem, v lecčems připomínajícím Příběh služebnice Margaret Atwoodové. Místo žen rodících děti na zakázku však do něj vypustila muže a ženu z opačných stran barikády, tedy vojáka režimu a povstalkyni, nechala je společně uvíznout v jedné jeskyni a počkala,…

Dále od recenzenta

U příležitosti stého výročí založení republiky se na pultech knihkupců objevila řada historických publikací obracejících se k naší minulosti. Jedna z těch nejprobíranějších se o několik měsíců po svém knižním vydání dočkala i převedení do audio podoby. Napsal ji Pavel Kosatík a načetl Pavel Batěk.
Jeho jméno je známé i těm, kteří sportu zrovna neholdují. Patří k sedmi tenistům, kterým se podařilo zvítězit ve všech čtyřech turnajích Grand Slamu. Patří i k těm, kteří si dokázali prožít intenzivně nejen vzlet, ale i pád.
Revolta proti globalizaci nemusí představovat pouze hrozbu, ale může se stát i dobrou příležitostí k tomu, aby podmínky byly pro všechny více spravedlivé, aby svět byl udržitelnější. To tvrdí ve své audioknize Vzpoura proti globalizaci Nadav Eyal, izraelský novinář a držitel prestižní Sokolovovy ceny.
Čtyři roky jsme si museli počkat, než ceněný Jiří Hájíček vydá svůj další román. Ani Plachetnice na vinětách nezapřou jeho typický rukopis, ba i řadu motivů už známe z předchozích textů. Přesto jsou možná až nečekaně jiné. Obyčejné.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Blade Runner
Ve světě nepříliš vzdálené budoucnosti vyhubila jaderná válka většinu živočišných druhů a část lidstva se přestěhovala na Mars. V pozemských městech život přetrval, ale bez zvířat. Jen málokdo si může dovolit opravdového domácího mazlíčka. Přítulné stvoření však může simulovat umělá náhražka, která je téměř k nerozeznání od skutečnosti.
Přejít nahoru