Vyhledat
Aristokratka u královského dvora
Aristokratka u královského dvora

Poslední aristokratka je zpět a po dramatických událostech předchozí knihy, které vyvrcholily nalezením vzácného obrazu a žádostí o ruku, nyní Marie Kostková z Kostky, toho jména třetí, stojí před nelehkou volbou: má přijmout pozvání na nizozemský královský dvůr? A co hůř – koho z té sebranky, která tvoří osazenstvo zámku Kostka, vzít s sebou (ergo kdo udělá nejmenší ostudu)?

K audioknižní sérii Poslední aristokratka již neodmyslitelně patří hlas Veroniky Khek Kubařové, která zvládá vyjádřit pocity nejen dospívající zchudlé šlechtičny vytržené z amerického prostředí, ale i všech ostatních členů domácnosti od hamižného otce přes podnapilou kuchařku až po svéráznou „guvernantku“ Denisku. V již pátém díle série se tak nemusí s postavami příliš dlouho sžívat, ihned po odvyprávění úvodu je opět jako doma a posluchač může jen litovat, že poslední jmenovaná postava nedostala v příběhu větší roli, a tak si neužije dostatek „super“ a „psycho“.

Aristokratka u královského dvora se stejně jako tři ze čtyř předchozích dílů série stala jedním z vybraných titulů Velkého knižního čtvrtku a ve stejný den, jen bez patřičné pompy, vyšla také audiokniha. Kvalitativně se blíží prvním třem dílům, které u čtenářů i posluchačů vzbudily větší zájem než čtvrtý, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, v němž autor změnil zaběhnutý styl vyprávění a přidal k ikonické partě další postavy. Pátý díl se tedy opět točí především kolem Marie samotné, ale také její matky, stále truchlící po smrti princezny Diany, a tajemné tetičky, která se na Kostce zjevila neznámo jak, nikdo si jí moc nevšímá, ale v příhodnou dobu umí vytahovat drahocenné šperky.
 

I když má Aristokratka u královského dvora jen necelé čtyři a půl hodiny, ještě v polovině poslechu jsem nevěřila, že se Marie se svou svitou někam skutečně vypraví – jistě, je potřeba nepodcenit přípravu, ale opravdu se stihnou znemožnit před královskou rodinou za méně než dvě hodiny? Věrný fanoušek Evžena Bočka nemusí nad odpovědí dlouho přemýšlet, a to ani poté, co uslyší Veroniku Khek Kubařovou brilantně přecházet mezi naivní a poblázněnou polohou dospívající aristokratky a bodrou kuchařkou. Tým pod vedením režisérky Jitky Škápíkové tak opět odvedl skvělou práci.

banner 1200x150

Poslední aristokratka je tak nejen zpět, ale navíc v plné síle, možná ještě zábavnější než kdy dřív. A hlavně se dočkáme něčeho naprosto nečekaného – začíná to na c, není to něco, co by se dalo prodat muflonům, a znamená to, že nyní budeme vyhlížet další díl ještě intenzivněji než doposud.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Znáte Zvonokosy, tu malou vesničku v jihofrancouzském Beaujolais? Víno se tam - navzdory skvělé oblasti - nerodí valné, zato však mají pokrokového starostu. Ten chce zároveň pozvednout úroveň mravnosti a hygieny Zvonokos i rozčílit místní opozici. Netuší však, že tato malá stavbička zapříčiní rozkol mezi zvonokoskými obyvateli i vpád francouzského vojska...
Koncem padesátých let jezdíval Jan Werich na „besedy s pracujícími“ po klubech ROH, vysokoškolských posluchárnách či sanatoriích. Jan Borovička, jenž byl manažerem orchestru Karla Vlacha a zároveň se v Divadle ABC staral o propagaci, pořizoval z těchto besed zvukové záznamy.
Vtip, nadsázka, ironie a bezbřehá fantazie jdou ruku v ruce s příběhem o vysvobození princezny Amáty. Poslechněte si pohádku podle literární předlohy Jana Wericha s Tomášem Töpferem, Ivanem Trojanem, Bárou Hrzánovou a dalšími skvělými herci. Odvážný chlapík z Orientu Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, řečený Háďa, se…
Vdova po plukovníkovi Linnea Ravasková, důstojná stařenka, se všemožně obětuje svému nezdárnému synovci. Aby za něj mohla zaplatit dluhy, prodá luxusní byt v Helsinkách, navíc každý měsíc odevzdává jemu a jeho dvěma zlotřilým kumpánům důchod. Pak ji ale jednoho dne synovec nutí, aby napsala závěť. Odkázat mu všechno a čekat na blížící se konec, to…

Recenze ze stejného žánru

Přestože jméno spisovatele a rozhlasového scénáristy Zdeňka Jirotky bude navždy spojováno především s kánonickým Saturninem, stojí i jeho druhá románová práce Muž se psem dodnes za pozornost. Jirotka ji stvořil dva roky po Saturninovi v roce 1944 a jedná se o crazy parodii detektivního žánru, především toho jeho tehdy rozšířeného segmentu, který se vyznačuje postavou geniálního, až…
Když víte, že svět za několik dní zanikne, můžete se na všechno vykašlat a vyrazit za pomstou. Tak alespoň uvažuje trojice hrdinů nejnovějšího humoristického románu švédského bestsellerového autora Jonase Jonassona Prorokyně a hlupák. Vše se ale nakonec vyvine docela jinak, než bylo původně plánováno. A to nejen proto, že už ani na konec světa není…
Autor humoristických knih, vtipných průvodců židovskou kulturou, ale také třeba filmových scénářů Leo Rosten je u nás známý především svými knihami o studentovi newyorské večerní přípravné školy pro dospělé Hymanu Kaplanovi. Kniha Pan Kaplan má stále třídu rád se u nás dlouhodobě těší obrovské popularitě, hrávalo se tu také muzikálové zpracování, vyšla též audio dramatizace.
Hořká komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel vyšla knižně už skoro před deseti lety. Tato vydařená prvotina odstartovala veleúspěšnou spisovatelskou kariéru Patrika Hartla (z jeho následujících tří románů se staly bestsellery), který má díky svému nakažlivému smíchu pověst nepřeslechnutelného režiséra, a to zejména divadelního. Letos se podruhé ujal také filmové režie, když se rozhodl natočit…

Dále od recenzenta

Pohádkový příběh o Popelce, kterou její nevlastní matka s dcerami zavalovala prací a která udělala na zámeckém bále terno, jistě znáte. Přesuňme se ale do daleké budoucnosti, nějakých sto let po třetí světové válce, do Nového Pekingu. Zde žije dívka, kterou svět zná pod jménem Cinder a která se proslavila jako fenomenální mechanička – dokáže…
Říct, nebo neříct manželce v den jejích čtyřicátých narozenin, že se letadlo s dcerou zřítilo? Říct, nebo neříct manželovi to nepříjemné tajemství o vlastním potomkovi? V knize B. A. Paris je těch dilemat hned několik. Autorka na jejich postupném rozplétaní postavila celou knihu.
V roce 1941 deportovali Sověti značnou část obyvatel pobaltských republik na Sibiř do pracovních táborů. Lině Vilkasové bylo v té době patnáct a chystala se na uměleckou školu. Její otec však patřil k litevské inteligenci, a tak se jedné noci celá rodina ocitla v transportu neznámo kam. Kniha V šedých tónech je příběhem Liny o…
Osudů, jako je tento, zná Jižní Korea spoustu. Podobný příběh, jaký popisuje Kim Čijong, by mohla odvyprávět většina žen narozených v 80. letech. Pochopit, co je špatně v této společnosti, kterou Evropané do značné míry vnímají jako technologickou velmoc, pomáhá korejský bestseller autorky Čo Namdžu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Aristokratka u královského dvora
Pro zpěněnou modrou krev nemůže být život procházka růžovým sadem. Poté co se Mariina plánovaná svatba s Maxem ocitá v ohrožení a bláznivá matka Vivien se utápí v žalu kvůli tragédii lady Di, rozhodne se mladá aristokratka z Kostky navzdory výslovnému otcovu zákazu stvrdit účast rodiny na vernisáži jejich „Bordelu v kuchyni“. Sám zámecký pán totiž nikam jet nemíní – osobní poděkování nizozemské královny za vrácení Rembrandtova Portrétu služebné, který kdysi Holanďanům odcizili nacisté, ho kdovíjak nenadchlo. Do Haagu se tudíž vydává jen chrabrá výprava ve složení Marie, matka a „nějaká Tichá“, jak se vypečená „kurátorka“ panstvu představila. Podaří se trojici žen zachránit čest rodu před výkvětem skutečné aristokracie, neřkuli oslnit Její Veličenstvo Beatrix?
Přejít nahoru