Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Bretaňské vraždy

Datum: 

Autor recenze: 

Bretaňský příboj
Bretaňský příboj

Chyběly vám detektivky v poklidném klasickém stylu? Takové, ve kterých sice nenajdete potoky krve a zástupy mrtvol, ale zase si přijdete na své při rozplétání zločinu spojeného se sotva znatelnými nitkami dávných událostí? Přidejte divukrásnou přírodu Bretaně, dobré jídlo a pár svérázných postaviček a vyjde vám nanejvýš příjemná audiokniha Bretaňský příboj od německého nakladatele a spisovatele Jörga Bonga, který svá díla o komisaři Dupinovi vydává pod pseudonymem Jean-Luc Bannalec.

Když se na jednom z bretaňských ostrovů objeví tři mrtvá mužská těla, málokdo tuší, co všechno se zde mohlo odehrát. A úplně stejně je na tom i komisař Dupin, který je vyšetřováním okolností jejich úmrtí pověřen. Nepřeje si nic jiného, než aby se to celé ukázalo jenom jako tragická nehoda. Z duše totiž nenávidí ostrovy a hlavně všechny ty vratké dopravní prostředky, kterými se na ně obvykle jezdí… totiž lodě. A také ten naprostý nedostatek ostrovních kaváren, které by mu pravidelně dodávaly jeho „café”, bez kterého si už vůbec neumí představit den.
 
K jeho smůle se ale z nálezu tří těl brzy vyklube záhadná trojnásobná vražda a jemu nezbývá nic jiného, než se na nějaký čas podvolit zákonům moře i okolní nádherné, ale často i velmi drsné bretaňské přírodě, a naučit se krůček po krůčku překonávat svůj strach. Před posluchačem se tak postupně začíná vykreslovat příběh, jako vystřižený z minulého století…
 
A nebo ne? Idylu trochu kazí mobilní telefony, vrtulníky, jachty se supermoderními přístroji i Dupinův šéf, jehož chování byste si rozhodně za rámeček nedali ani v tomto století. Příběh Bretaňský příboj je tak zvláštní kombinací protikladů: přítomnosti a minulosti, úkladných vražd i uklidňujícího šplouchání vln, světa tam venku i pečlivě skrývaných emocí, ukrývajících se pod zdánlivě tvrdou slupkou komisařova srdce i v srdcích všech podezřelých.
 
I když celý poslech plyne zdánlivě poklidným tempem, které by si pro sebe komisař tolik přál, nebude vás příběh nudit ani na vteřinu. Má totiž svůj vlastní spád, ve kterém bude vaši pozornost neustále něco poutat. Tu skvěle zvolená hudba s přelévajícími se francouzskými motivy, kterou pro audioknihu složil Mario Buzzi, tu nečekaný zvrat, nebo prostý Dupinův údiv nad delfíny, který by od tohohle starého morouse sotva někdo čekal.
 

 
Tu správnou atmosféru ale celému příběhu Jeana-Luca Bannaleca dodává především Jan Teplý ml., který se ujal role vypravěče. Jeho charismatický hlas plný emocí skvěle vykresluje nálady a charakterové rysy jednotlivých postav i zdánlivě bezvýznamné přírodní děje, jako jsou příliv a odliv, různorodé barvy moře nebo vznik zdejšího unikátního písku. Po pár kapitolách tak možná mimoděk zjistíte, že se od poslechu nemůžete odtrhnout, protože je jeho hlas silně návykový.
 
Pokud vám také přijde, že těch jedenáct a půl hodiny poslechu bylo nějak málo, máme pro vás dobrou zprávu. Knižní předlohy s komisařem Dupinem aktuálně čítají minimálně deset dílů a tak se dá předpokládat, že po další z nich nakladatelé z Témbru zase brzy sáhnou. Než se tak stane, můžete se zaposlouchat do prvního dílu celé série nazvaného Bretaňské poměry, který jsme recenzovali zde, nebo se nechat unést jiným malebným kusem Francie: opojnou Provencí. Zdejší příběhy z pera Petera Mayleho, byť nejde o detektivky, vám Bretaňský příboj v mnohém připomenou.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Historik a oblíbený spisovatel Vlastimil Vondruška píše mimo jiné čtivé, dramatické a tajuplné detektivní příběhy, které se odehrávají ve středověku. U čtenářů si získaly obrovský ohlas pro svou věrohodnost, atmosféru, rychlý spád děje a napětí. Mnoho z nich spojuje postava vzdělaného a čestného rytíře Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora a správce hradu Bezděz.
Je perfekcionalista, je neuchopitelný, je psychopat. Přezdívá se mu Opičí vrah. Je to zabiják s pokřiveným viděním světa a s absolutní absencí soucitu. Detektiv Sam Porter ho pronásleduje dlouhých pět let a po celou tu dobu od něj dostává balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti.
Hans Rekke je charismatický profesor s geniálním hudebním talentem a dokonalou pozorovací schopností. Z každého dostane, co potřebuje. Odhalí i ten nejskrytější motiv lidského jednání.

Recenze ze stejného žánru

Máte pocit, že už jste všechny dobré severské detektivky slyšeli a žádná série se nevyrovná vašim oblíbeným knihám Joa Nesbøho či případům z Oddělení Q? Pak byste se měli seznámit s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem. Chvílemi vám sice nejspíš jeho chování poleze na nervy, odtrhnout se od něj ale ve výsledku nebude vůbec snadné.
Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Detektivky Petra Eidlera z prostředí Židovské obce nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, tím spíš, že celou jejich sérii má na starosti osvědčený Martin Preiss. Vydavatelství Tympanum přichází s již čtvrtým titulem a tentokrát bude všechno trošičku jinak – alespoň co do…
Svatopluka Beneše si jako Sherlocka Holmese pamatuje většina posluchačů z cyklu krátkých povídek, napsaných pro rozhlasový pořad Meteor. Vědecké případy autorů Rudolfa Čechury a Josefa Kleibla ale nebyly jedinými příběhy, v nichž se tento herec v úloze nejslavnějšího detektiva všech dob představil. Dokazuje to i archivní úlovek, který pod názvem Z pamětí dr. Watsona vydal…

Dále od recenzenta

Když britský spisovatel Peter Mayle sepsal před více než třiceti lety své zážitky z prvního roku života v malé vesničce na jihu Francie, pravděpodobně netušil, jak velký ohlas jeho dílo vyvolá. Jeho Rok v Provenci je příjemnou letní oddechovkou, která vás s laskavým humorem vtáhne do pohodové atmosféry plné levandule, výtečných vín, domácí kuchyně i…
Nebývá moc časté, aby nás tituly určené dětským čtenářům zavedly kromě fantastických vnějších světů i do tajemných zákoutí lidské duše a oblasti osobního rozvoje. Veronice Hurdové se to v knize Agnes a Zakázaná hora povedlo na jedničku. Její nenucený příběh plný idylických obrazů i nečekaných zvratů plyne tak přirozeně, že si možná ani nevšimnete, jak…
Spojí-li se obrovské zaujetí říší hmyzu, odborné znalosti a dlouholetý výzkum badatele a milovníka přírodních zahrad Dava Goulsona s velmi příjemným hlasovým projevem Miroslava Táborského a vydavatelským nadšením Nakladatelství Kazda, vznikne přinejmenším unikátní audiokniha. Abyste si ale Divočinu v zahradě opravdu beze zbytku vychutnali, buďte otevřeni světu přírody a všem aspektům jeho rozmanitosti.
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč něčemu uvěříte mnohem snadněji a jinému se vaše mysl urputně brání? Nebo proč se vám stále nedaří zhmotnit přání a představy o vlastním životě? Americký spisovatel a lékař Joe Dispenza, který se do povědomí širší veřejnosti poprvé zapsal díky spolupráci na filmu Co my jen víme, vysvětluje tuto skutečnost placebo…
1 2 3 7

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Bretaňský příboj
Druhý případ komisaře Dupina z letní Bretaně okořeněný humorem, venkovským koloritem a místními kulinářskými specialitami. Deset námořních mil od Concarneau: Legendami opředené souostroví Glénan působí svými bílými písečnými plážemi a křišťálově průzračnou vodou jako karibský ráj – dokud jednoho krásného květnového dne moře nevyplaví na břeh tři mrtvoly. To komisaři Dupinovi ještě chybělo: cesta ve vratkém člunu hned po ránu, nervy drásající prefekt, málo kávy a žádný záchytný bod. Kdo jsou ti tři mrtví na pláži? Stali se obětí prudké noční bouřky? Vše nasvědčuje tomu, že se utopili. Ale vyšetřování zavede komisaře hluboko do historie ostrovů a jejich svérázných obyvatel, odkud vytěží dramatickou jistotu.
Přejít nahoru