Vyhledat
Brokovnice
Brokovnice

Stojím před ani ne tak nelehkou, jako spíše nevděčnou výzvou: odrecenzovat jeden z kriminálních případů klasika drsné americké školy Eda McBaina (pravým jménem Evan Hunter a rodným jménem Salvatore Lombino). Jde o případ s názvem Brokovnice z proslulé řady 87. revír, který poprvé vyšel roku 1969, česky 1973 v kongeniálním překladu Jana Zábrany, v březnu 2013 v audiopodobě na zvukových nosičích.

Detektiv Steve Carella tentokrát vyšetřuje krvavou vraždu – to je tak vše, co je dovoleno psát k samotnému ději. Prozradit více by znamenalo prozradit příliš – však jsem v úvodu napsal, že jde o nevděčnou výzvu. Proto jsem se rozhodl, maje nejspíš jedinkrát možnost psát recenzi na zatím jediné audiozpracování tzv. mcbainovky, doplnit text o takové osobní vyznání vůči autorovi.

K četbě detektivek jsem se postupně propracoval v letech 1996 – 1997, tedy v době mého pozvolného dospívání. Dostaly se mi do ruky knihy od Agathy Christie, Dicka Francise, Earla Stanleye Gardnera, Raymonda Chandlera, Jamese Hadley Chase, ale hlavně Eda Mcbaina. Přesněji – nejprve jsem přečetl kultovní Džungli před tabulí, román ze školního prostředí, který autor napsal pod jménem Evan Hunter, abych si následně doslova užil četbu triptichů 3x Steve Carella a spol. (Případy s hluchým) a 3x 87 revír, kde vyšla i Brokovnice.

McBain si mě získal svým neotřelým, naprosto realistickým stylem. Jaké bylo mé nadšení, když roku 1998 besedoval v Praze. Od té doby uběhlo přece jen patnáct let, takže si už nepamatuji, o čem všem se mluvilo, pouze se mi vybavují úskalí překladů do češtiny v době totality. Kdo mi však utkvěl, byl sám autor, v době návštěvy přes 70 let stár. Byl svěží jako jeho dílo. Snad i proto jsem si dodal odvahu a po besedě si nechal podepsat jednu z jeho knih – případ Mrtvé hodiny. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se nejednalo o knihu napsanou v brailově písmu. Předpokládám, že posluchačstvo je natolik inteligentní a dá si dvě a dvě dohromady. McBain byl dojat, přejížděl prsty po vytečkovaném písmu a do prázdného políčka napsal věnování.
 

banner 1200x150

Nyní k Brokovnici samotné. Sluší se uvést na pravou míru jednu skutečnost: případ nastudoval plzeňský režisér Miroslav Buriánek roku 1990 pod zmatečným názvem Modře vytetovaná dýka. Souvislost tu jistě je, jedna ze zavražděných osob má na těle modře vytetovanou dýku, nicméně Brokovnice je jednak známější název a druhak podle mě i trefnější. Snad si to uvědomili v Radioservisu, protože vydali příběh pod pravým jménem. Nic to však nemění na skutečnosti, že již tenkrát pracoval Buriánek se střihy, s hudebními a zvukovými kolážemi zcela výrazně, zapamatovatelně. Slyšíme-li dnes plzeňskou nahrávku, expresivně pojatou, je nám po prvních okamžicích jasné, že za ní stojí Buriánek, enfant terrible rozhlasového prostředí. Určité náznaky svérázného pojetí jsou patrné i v narávce Brokovnice: zběsilé troubení houkačky na začátku a na konci příběhu, režisérem v detektivkách často používaný zvuk mořských racků, vsunuté hudební předěly, nadřazené nad slovem aj.

Co se hereckého obsazení týče, tady měl režisér opravdu šťastnou ruku, když do role šviháckého detektiva Carelly obsadil již v té době známého herce a dabéra Pavla Soukupa. Nebyla to ostatně první spolupráce (vzpomeňme na Francisovu na CD rovněž vydanou Hrozbu či na detektivku Hany Proškové Tajemství planet). Carela v Soukupově podání je sympaťák, „džentlas“ se vším všudy. Za zmínku stojí i bodrý detektiv Meyer v podání Pavla Pavlovského, či mladý, prchlivý, nekonvenční detektiv Kling (toho hraje již také velmi známý a v dabingu či rozhlasu vyhledávaný Martin Zahálka). Režisér Buriánek do necelé hodiny zvládl přenést napínavé vyšetřování i s několika nekriminálními odbočkami, jichž jsou Mcbainovy knihy plné. Myslím, že pro srovnání s knihou či pro seznámení se s McBainem, stojí nahrávka za poslech.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Když rodiče osmileté Daisy Masonové nahlásí její zmizení z večírku na zahradě, inspektor Adam Fawley se soustředí na výslechy lidí, kteří děvčátko znali. Příbuzní totiž reagují poněkud zvláštně – matka dbá především o to, jak vypadá, otec se chová chladně a nepřístupně. A dívčin zakřiknutý, nemluvný starší bratr zjevně něco tají. Jenže nikdo nic nezahlédl,…
Deset kriminálních příběhů podle skutečných událostí čte herec Norbert Lichý Známé případy vražd, které se odehrály na různých místech Československa v letech 1969–1979. Zkušený autor I.M. Jedlička napsal podle vyprávění špičkových kriminalistů čtivé povídky, které mají napětí a spád. Vyprávění herce Norberta Lichého vrací posluchače do časů před čtyřmi desítkami let a věrohodně popisuje pátrání…
Les
Dva provinční herci komik Šťastlivec a tragéd Nešťastlivec se setkají, když marně hledají po ruském venkově angažmá. Společná cesta je zavede na statek, kde se statkářka Gurmyžská snaží připravit svou neteř o dědictví. To je výchozí situace komedie klasika ruského divadla A. N. Ostrovského.
Klidný nedělní večer na předměstí Glasgow. Běží televize, v troubě se peče večeře. Klid naruší stará otlučená dodávka, která prorazí dveře jednoho ospalého domu. Vyřítí se z ní skupina ozbrojených mužů v kuklách. Zajmou rodinu a požadují výkupné milion liber. Útočníci jednoho člena rodiny unesou. Na místo je přivolána vyšetřovatelka Alex Morrowová. Ale kolem případu…

Recenze ze stejného žánru

Inspektoru Gunnaru Barbarottimu začaly přicházet dopisy od vraha. Ten v nich oznamuje jména lidí, které plánuje v blízké době připravit o život. Nevyřešená série vražd je něco, co děsí všechny kriminalisty a není proto divu, že i v tomto případě jede celý tým na plné obrátky. Jenže proti policii tentokrát nestojí jen rafinovaný zabiják, ale…
Amatérský žokej Alan York se stal svědkem úmrtí svého kolegy a blízkého přítele Billa Davidsona, jehož kůň Admirál měl být jasným vítězem dostihu. Jenže na jedné z překážek za mlhy upadl i se svým jezdcem tak nešťastně, že Davidson na následky zranění po převozu do nemocnice zemřel. Policie tragédii uzavřela jako nešťastnou náhodu, ale Alan ví,…
Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Nález umírajícího muže by leckterou dívku pořádně vyděsil. Ne tak malou, ale odvážnou Flavii de Luce, dceru ovdovělého majitele zchudlého panství na anglickém venkově. Její největší vášní je, kromě chystání léček na její poněkud kruté starší sestry, bádání v domácí chemické laboratoři, především v oblasti jedů. Když začne policie podezřívat z vraždy jejího otce, rozhodne…

Dále od recenzenta

Představovat rozsáhlé dílo Jiřího Suchého a Jiřího Suchého samotného, by jistě bylo nošením dříví do lesa. Suchý je coby textař, komik a divadelník širokému publiku nepochybně znám. Nezmiňuji výčet všech povolání, byl by to nadmíru dlouhý text. Možná ale mnohým čtenářům a posluchačům není natolik známa Suchého povídková tvorba, zejména pak v auditivní formě.
Na podzim roku 2017 přišlo audioknižní vydavatelství OneHotBook s monumentálním hororem Stephena Kinga To, který letos sklidil vavříny v anketě Audiokniha roku. Více než padesátihodinová nahrávka nemá v tuzemských končinách obdoby, nepočítáme-li několikadílné ságy. Necelé dva měsíce od ocenění „Toho“ se k posluchačům lačným po psychothrillerech, dostává další King v podobě první ze tří knih…
Jméno spisovatele Roberta Louise Stevensona je neodmyslitelně spjato především s jeho Pokladem na ostrově (či Ostrovem pokladů, chcete-li) či s Podivným případem doktora Jekylla a pana Hyda. Pokud by měla povědomí o komplexní tvorbě tohoto skotského autora formovat audioknižní nabídka, dalo by se říci, že až donedávna vlastně neznalost dalších děl podporovala.
Jsem přesvědčen, že děj románu Gastona Lerouxe Fantom opery, poprvé vydaného roku 1910 (česky 1919), je díky mnoha televizním, filmovým, muzikálovým, ale i rozhlasovým zpracováním  natolik známý, že bude stačit jen lehké nastínění.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Brokovnice
Jedna z populárních detektivek z 87. revíru smyšleného města Isola. Detektiv Steve Carella vyšetřuje tentokrát dvojitou vraždu.
Přejít nahoru