Vyhledat
Bubákov
Bubákov

Těsně vedle Nového Strašecí leží podlesí Bubákov, na jehož okraji stojí stará hospůdka U Všech čertů. Hostinský Strach, hajný Moldánek, bývalý hastrman – dnes porybný Bebíčko a ševcovský mistr Bolístko se zde každý pátek sejdou na mariáš, utopence a na nějaký ten škopíček. Ale hlavně si mezi sebou vyprávějí celou řádku historek a pověstí o starousedlících, naplaveninách i o bytostech přespolních. K jednomu takovému posezení zve audioknižní posluchače Radek Adamec a Milan Zimmermann.

A cože se to tentokrát v krčmě probíralo? Nejprve Alois Strach připomněl dávnou historii o tom, jak hospůdka U Všech čertů přišla ke svému jménu. Poté jej vystřídal hajný Moldánek, který přišel s bájnou poudačkou o hejkalských strážcích v hlubokých hvozdech ležících někde mezi Louštínem a Pustověty. O slovo se však přihlásil i porybný Bebíčko a jeho špatně zamilovaný vodník Čeřínek, a když už byla řeč o lásce, hospodský přispěchal s Panem Jírou z Rostok, jemuž se z bezhlavého zamilování dokonce oddělila hlava od těla. Ovšem ani smolař švec nezůstal pozadu a všechny u stolu pobavil potrefenou Jarmilou, která byla polednicí, ale zároveň také klekánicí a domovnicí. Upovídaný Moldánek pak ještě přidal veselou příhodu o paní Elvíře, kterou si podkoní Vincek plným právem spletl s Bílou paní. A protože se celý večer mluvilo o strašidlech, není divu, že se i jedno v hospůdce zjevilo. Byl to duch křivoklátských lesů Dyma a přinesl vyprávění o bloudivé bludičce a mluvícím kompasu.

Zbrusu novou audioknihu Bubákov vydal GMP Group u příležitosti prvního Velkého audioknižního čtvrtku. K natáčení si přizval hned pět interpretů, čímž si otevřel prostor pro čtenou audioknihu s prvky dramatizace. Josef Somr se stal průvodcem celého díla a v mariášové partičce se představil Ota Jirák coby hostinský Alois Strach, Jiří Lábus jako hajný Moldánek, porybným byl básník a překladatel Ivo Šmoldas a Pavel Liška si zahrál hned dvě postavy – mluvící kompas a ševce Bolístka.

Josef Somr, Jiří Lábus i Ota Jirák jsou už zkušení načítači audioknih a v Bubákově opět nezklamali. Ivo Šmoldas byl v přednesu zpočátku monotónní, později se však do příběhu položil a i když jeho výkon není příliš zdařilý, malé posluchače jistě svým projevem neodradí. Pavel Liška určitě děti rozesměje mluvícím kompasem, který svým způsobem připomíná navigaci v automobilu a také jeho přímé řeči v pohádce o potrefené Jarmile zanechají na tváři úsměv. Samotné Liškovo vyprávění bylo však bohužel místy překotné a i když hrál přetrhdíla ševce, jeho zbrklost a časté zadrhávání působilo spíše amatérským dojmem.

banner 1200x150

Na zvukovém nosiči se bohužel téměř vůbec neobjevuje hudební doprovod. CD není nijak zahájeno, první melodie se k posluchači dostává poměrně nelogicky až po několika úvodních odstavcích. Zřejmě bylo cílem podbarvit několik vět, hlasitost hudby je však bohužel příliš vysoká. Druhou a zároveň poslední skladbu nacházíme u vodní diskotéky. Místo patřičného navození atmosféry ovšem skladba svým náhlým ukončením vytvořila počáteční zmatek v ději. Krátké hudební předěly, které by oddělovaly jednotlivé pohádky, tu citelně chybí. Na posluchače se doslova valí jeden příběh za druhým, a když jedno vyprávění skončí, nemá posluchač čas zamyslet se nad závěrečným moudrým ponaučením. 

V audioknize je použito velké množství zvukových efektů. Vytvářejí různá prostředí, nadbytečně opakují to, co sdělil interpret nebo se naopak objevují před jeho komentářem. Posluchač je tak chvíli zmaten, co a proč to najednou bouchlo, žblunklo, kleplo a u některých efektů se může jen dohadovat, co mají představovat anebo proč je vydavatelství vůbec do audioknihy zahrnulo.
Bohužel s vhodným vytvořením ruchového doprovodu se vydavatelství GMP Group potýkalo již v minulosti. Doporučil bych tvůrcům zamyslet se nad tím, co má daný zvuk představovat, protože ne všechny ruchy, které v reálném světě vyjadřují konkrétní činnost, tak v pouhém zvukovém zpracování bez možnosti obrazu opravdu zazní – ruchaři často patřičný zvuk musí vyrobit úplně od základu s pomocí odlišných nástrojů. Rovněž by bylo dobré zvážit, na kolik je daný zvukový efekt pro audioknihu důležitý, a zda neupozaďuje posluchačovu fantazii. GMP taktéž u dřívějších titulů často odstranilo téměř všechny nádechy interpretů, což se podepsalo na dynamice vyprávění a vytvořilo ze čtece jakéhosi robota. Dýchání patří k lidské přirozenosti a v audioknihách má své důležité postavení. Bubákov bohužel není výjimkou, i když spoustu nádechů naštěstí střihačské nůžky ponechaly.

I přes řadu výhrad však pevně věřím, že si audiokniha Bubákov najde své posluchače a že do hospody na kus řeči s dětmi zavítají i dospělí.

Datum: 

Autor recenze: 

Dále od recenzenta

Hledáte-li v internetových obchodech nebo v knihkupectvích audioknihy učené dětem, narazíte většinou na různé pohádky, napínavé příběhy, či fantasy. Jen málo zvukových titulů však reflektuje obyčejný každodenní život z chlapecké či holčičí perspektivy. Jednu ze světlých výjimek tvoří Deníky malého poseroutky, které už od roku 2013 do audia připravuje vydavatelství CooBoo. Zatím je na trhu pět…
Vydavatelství Supraphon má na svém kontě celou řadu nahrávek, tematicky čerpajících z bájí a pověstí. Už v roce 1973 vznikla dlouhohrající deska známé Jiráskovy knihy s předními herci, mezi které patří Dana Medřická, Blanka Bohdanová, Radovan Lukavský či Luděk Munzar. Z polodramatizované četby deseti vybraných kapitol Starých pověstí českých je znát poctivý způsob nahrávání. V…
Jednou z mnoha výhod vydavatelství Supraphon je bezesporu jeho bohatý archiv. Vedle nově natočených titulů může tak nabízet vydávání starších nahrávek, ze kterých dlouhodobě sestavuje, i výběrové tituly z oblasti hudby a mluveného slova. Pro dospělé posluchače audioknih už připravil kupříkladu to nejlepší ze Švejka, Vlasty Buriana nebo z českých povídek, dětem nachystal celou řadu…
K čtenářsky oblíbeným žánrům bezesporu patří biografie známých osobností a tak není divu, že mu pozornost dlouhodobě věnuje i stále více se rozvíjející audioknižní trh. Vzpomínky slavných jsou v knihách zaznamenávány různými způsoby – někdo se nechává zpovídat novináři či spisovateli, jiný si své paměti ve spolupráci s redaktory napíše sám, často autoři vytvářejí portréty…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Bubákov
Audiokniha vypráví laskavou a veselou formou pohádkové příběhy ze života strašáků a bubáků. Dozvíte se mnohé o jejich radostech, ale i strastech, které mají s námi lidmi. Seznámíte se v ní se svéráznými postavičkami, které osobně v Bubákově a Strašákově žili.
Přejít nahoru