Fredrik Backman vešel ve známost se vší slávou románem Muž jménem Ove, hořkosladkým, humoristickým i dojemným příběhem o jednom nespokojeném důchodci, který k tomu ale má své důvody. Audioknižně u nás vyšel ve vynikající interpretaci Jana Vlasáka. Vydavatelství OneHotBook, které od té doby Backmana vydává, si za tuto nahrávku odneslo cenu pro absolutního vítěze klání Audiokniha roku 2014. Netrvalo dlouho a Oveho následovaly nahrávky románů Babička pozdravuje a omlouvá se a Tady byla Britt-Marie – obojí v podání Valérie Zawadské.
Po krátké, velmi upřímné a zábavné knize Co by můj syn měl vědět o světě, kterou pro OneHotBook v roce 2017 načetl Lukáš Hejlík, se stejnojmennou audioknihou započala série Medvědín. Následující díly trilogie o městě, kde všichni žijí hokejem, ale skrývají temná tajemství, vycházely postupně v průběhu let, s velkými časovými rozestupy a závěrečný díl s názvem Vítězové vyšel v roce 2023. Co se ovšem stalo mezi tím? Mezi tím v roce 2020 vyšly Úzkosti a jejich lidé. Příběh, který na rozdíl od Muže jménem Ove nemá ani jeden film, zato však se dočkal adaptace v podobě šestidílné minisérie pro platformu Netflix.
Na začátku byla jedna hodně nepovedená bankovní loupež, následoval hodně povedený úprk jejího strůjce do dveří protějšího domu, po schodech nahoru a pak… na jednu hodně nepovedenou prohlídku bytu vtrhlo ono individuum s výkřikem: „Tohle není přepadení!“ Osm svědků se nemůže shodnout na výpovědi, v jejich líčení událostí leccos tak úplně nesedí, ale všichni se víceméně shodují, že „to pako s pistolí“ přece nemohlo ze zamčeného objektu jen tak zmizet. Nicméně zmizelo.
Sám Fredrik Backman v próze píše, že to vlastně není ani tak kniha o přepadení a následném vyšetřování, jako o blbcích. Jenže ono není zas až tak obtížné být za blbce… Zachovat se správně dospěle je totiž někdy zatraceně těžké, zatímco udělat něco, co se později ukáže jako nehorázná pitomost, je naopak velice lehké. Lidé se až úzkostlivě snaží neselhat – jenže jsou omylní, málokdy vidí celý obraz, na rozhodnutí je mnohdy málo času, a ať už se rozhodnou jakkoli, nic to nemění na tom, že si pak můžou připadat hloupě.
Otakar Brousek ml. tuto až podivuhodně širokospektrou knihu, v níž Backman postupně skládá obraz jako puzzle z jednotlivých dílků, načetl pro OneHotBook v roce 2020. A ona devět a půl hodiny dlouhá nahrávka v režii Michala Bureše díky pochopení pro nadsázku, lidskosti i laskavosti, s jakou herec k interpretaci přikročil, bezesporu patří mezi jeho nejlepší interpretační výkony. Dá se také říct, že prakticky spolehlivě obsahuje hned několik pasáží a momentů, které si posluchači budou chtít pouštět opakovaně, případně je citovat právě s tou dikcí a intonací, kterou pro ně Brousek ml. vynašel.
I hudební motivy, které od sebe oddělují kapitoly (obyčejně dvě sdružené do jedné zvukové stopy), vystavěné převážně na klavírních akordech, dávají tušit, že je o hořkou komedii, která říká cosi důležitého, ale nikoli za každou cenu zcela vážně. Tím spíš patří Úzkosti a jejich lidé mezi ty audioknihy, ke který stojí za to se i po letech opakovaně vracet. A i proto jsme touto recenzí zařadili do našeho zlatého audioknižního fondu.